Skandinávský styl bydlení: cesta k jednoduchosti a přírodní kráse

Severský styl je v poslední době velmi oblíbený. S tímto stylem zažijete klid a rovnováhu v každém koutě vašeho domova, ať už v rušném městě nebo na odlehlém venkově. Tento článek se vás pokusí podrobněji seznámit s tímto úžasným a oblíbeným stylem bydlení. Na první pohled se určitě zamilujete!

Základní prvky skandinávského stylu

Skandinávský styl je o více než jen o dekoru. Je to filosofie, která upřednostňuje jednoduchost, funkčnost a přírodní krásu. Tento styl je charakteristický svou lehkostí, světlými barvami a uvolněnou atmosférou. Vyznačuje se jednoduchými liniemi, neutrálními barvami a přírodními materiály, které přispívají k celkovému pocitu harmonie a klidu.

Skandinávské barvy

K skandinávskému stylu bydlení patří jednoznačně světlé barvy a neutrální barvy. Především tedy bílá, šedá, světle modrá, světle růžová a další pastelové odstíny. Tyto barvy odrážejí skandinávské prostředí – světlé letní noci, sněhově bílé zimy a klidné mořské tóny.

Skandinávské materiály

Využití přírodních materiálů je jedním z klíčových prvků skandinávského stylu. Dřevo, vlna, bavlna, kůže a další přírodní materiály jsou základem většiny skandinávských interiérů. Dřevo je především oblíbené pro nábytek a podlahy, zatímco vlna a bavlna jsou často používány pro textilie a koberce.

shutterstock 1825888148 2

Praktické rady pro skandinávské bydlení

Skandinávský styl bydlení je jednoduchý a funkční, s důrazem na přírodní materiály a světlé prostory. Následující rady vám pomohou při zařizování skandinávského interiéru.

Nábytek ve skandinávském interiéru

Nábytek ve skandinávském stylu bydlení odráží jednoduchost, funkčnost a eleganci. Vyznačuje se čistými liniemi, minimalistickými tvary a maximálním využitím přírodního světla. Dominuje zde světlé dřevo, jako je borovice, bříza nebo jasan, které přinášejí do interiéru pocit tepla a přirozenosti. Nábytek v sobě často kombinuje tradici a moderní design, například dřevěné židle s plastovými nebo kovovými detaily. Typické jsou také pohovky a křesla v neutrálních odstínech šedi, bílé nebo béžové, často doplněné o barevné textilní doplňky, jako jsou polštáře nebo deky. Skandinávský nábytek tak vytváří příjemnou, uklidňující atmosféru, kde je každý kus nábytku zároveň stylový a praktický.

Skandinávci jsou mistři v účelném využití prostoru, proto je charakteristický nábytek s více funkcemi, například postel se zabudovaným úložným prostorem nebo stůl s vestavěnými policemi.

Není nezvyklé vidět ve skandinávských domovech také otevřené police, které ukazují pečlivě vybrané knihy, rostliny a umělecká díla. Tyto osobní doteky dodávají prostoru charakter a teplou, domáckou atmosféru.

shutterstock 1097656919 1

Skandinávské dekorace a doplňky v interiéru

Skandinávský styl v dekoracích se také řídí jednoduchostí a funkčností. Zapomeňte na přeplněné poličky a zbytečné ozdoby. Dekorace ve skandinávském stylu by měly být prosté a vypadat přirozeně. Měly by také sloužit praktickému účelu. V interiéru použijte jednoduché svícny, rostliny, kameny nebo dřevěné prvky.

Lustr ve skandinávském stylu může být jednoduchý a geometrický, nebo naopak tvořit teplý a přirozený prvek v prostoru. Pokud jde o svítidla, světla s tlumeným světlem a světla s dřevěnými nebo kovovými prvky jsou výbornou volbou.

Jednou z klíčových dekorací jsou také tapety. Skandinávci milují tapety s jednoduchými, organickými vzory. Může to být jemný geometrický vzor nebo vzor připomínající přírodu, jako jsou větvičky, listy nebo květy.

shutterstock 1894377481

Podlaha ve skandinávském bydlení

Podlaha je dalším důležitým prvkem skandinávského stylu bydlení. Charakteristické jsou především světlé podlahy, které přispívají k celkovému pocitu svěžesti a otevřenosti prostoru. Dřevěné podlahy, ať už jsou to prkna nebo parkety, jsou častou volbou. Barva dřeva by měla být přirozená nebo světlá, aby podpořila pocit světlosti a vzdušnosti.

Neváhejte také přidat nějaký ten menší koberec či ovčí kožešinu pro větší pohodlí a teplotu, které jsou klíčovými prvky severského stylu.

Textil ve skandinávském interiéru

Textil hraje velkou roli ve skandinávském stylu bydlení. Jeho cílem je poskytnout pocit tepla a pohodlí v prostoru, který je jinak dominován neutrálními barvami a přírodními materiály a občas může působit chladněji.

Při výběru textilií sáhněte po přírodních materiálech jako je bavlna, vlna nebo len. Z hlediska barev držte krok se zbytkem interiéru a vybírejte neutrální a světlé tóny. Ale nebojte se přidat nějaký ten kontrast – například tmavší polštáře na světlou pohovku.

Záclony, pokud jsou použity, by měly být lehké a průsvitné, aby maximálně využily přírodní světlo. A co se týče ložnice, pak povlečení ve světlých barvách a s jednoduchými vzory dodá posteli skandinávský styl.

Textilie také nabízejí skvělou příležitost pro začlenění vzorů do skandinávského bydlení. Geometrické vzory, proužky nebo jednoduché květinové motivy mohou dodat interiéru další vrstvu zájmu.

shutterstock 1531471511

Jak na skandinávský styl v jednotlivých místnostech

Už jsme vám přiblížili vše o skandinávském stylu a jak ho co nejvíce zakomponovat v interiéru. Pojďme se jsme ještě blíže podívat tento styl vnést do jednotlivých místností a jak na to.

Skandinávský obývací pokoj

Obývací pokoj ve skandinávském stylu by měl být otevřený a světlý, s důrazem na komfort a pohodlí. Skandinávský obývací pokoj by měl být vybavený pohovkou ve skandinávském stylu, která by měla být jednoduchá a pohodlná. Zkuste kombinovat textilie různých textur a vzorů pro vytvoření vrstevnatého a pohodového vzhledu. Měkké severské koberce, pohodlné polštáře a teplé deky by neměly chybět.

shutterstock 2292267387

Skandinávská kuchyně

Kuchyň ve skandinávském stylu je především o jednoduchosti a funkčnosti. Skandinávská kuchyně využívá otevřené regály, místo horních skříněk, což vytváří pocit prostoru a umožňuje jednoduchý přístup k nádobí a jídlu. Při zařizování kuchyně si dejte pozor na to, abyste nepřeplnili prostor. Méně je často více, takže se soustřeďte na nezbytné prvky a udržujte vše čisté a organizované.

shutterstock 1409149889

Skandinávská koupelna

Severský styl v koupelně odráží touhu po jednoduchosti a čistotě. Bílé a neutrální barvy dominují, zatímco textilie a doplňky jsou často v přírodních tónech. Umyvadla a vany jsou často jednoduché a bez zdobení, zatímco osvětlení a zrcadla mohou přinést do prostoru teplotu a texturu. Materiály jako dřevo, kámen a sklo jsou často používány k vytvoření kontrastu a přidání hloubky.

shutterstock 1514726069

Skandinávská ložnice

Severská ložnice ožívá tichou jednoduchostí a klidem. Postel ve scandi stylu je často středobodem místnosti, zdobená světlými a přírodními tkaninami. Bílé nebo světle šedé stěny jsou doplněny přírodními prvky, jako jsou dřevěné podlahy, rostliny a o umělecké dílo zobrazující přírodní scény. Přírodní světlo je také klíčové, a proto jsou okna často velká a nezakrytá.

shutterstock 1389451232

Skandinávská předsíň

I skandinávská předsíň je jednoduchá a funkční. Může obsahovat dřevěný nábytek pro skladování bot a oděvů, a to vše doplněné světlými barvami a přírodními materiály.

shutterstock 2100490924

Na co si dát pozor při zařizování skandinávského interiéru

Skandinávský styl je nádherný svou jednoduchostí a čistotou, ale může být snadné při zařizování poklesnout do chladné a sterilní atmosféry. Vyhněte se tomu následováním těchto tipů.

  • Vyvarujte se přehnané barevnosti. Severský styl upřednostňuje světlé a neutrální barvy, takže se snažte zbytečně neexperimentovat s příliš výraznými barvami.
  • Méně je někdy více. I když je skandinávský styl jednoduchý a minimalistický, tak se snažte nezaplnit místnosti příliš mnoha kusy nábytku nebo dekorací.
  • Nezapomeňte na osobní prvky. I když je skandinávský styl jednoduchý, měl by stále odrážet vaši osobnost a zájmy. Nebojte se zařadit do prostoru nějaké osobní předměty nebo umělecká díla, která vám přináší radost.
shutterstock 782650540

Závěr

Skandinávský styl bydlení je útulný, jednoduchý a elegantní. Jeho kouzlo spočívá v tom, jak dokáže vytvořit harmonii mezi funkcí, designem a přírodou, čímž vytváří prostředí, které je jak relaxační, tak esteticky přitažlivé. Ať už jste nováček v oblasti interiérového designu nebo zkušený dekoratér, skandinávský styl je přístupný a snadno implementovatelný, což vám umožní vytvořit domov, který je svěží, světlý a příjemný.

Čtěte dál!

Dobře bydlet pomáhá STAVOTECH Olomouc 

Covid, inflace, války za humny, energetická chudoba – posledních pár let...

HLASUJTE PRO NEJ INTERIÉR V ČR!

Pokud se zajímáte profesně nebo jen uživatelsky o interiérový design, jistě...

Komentáře

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Oblíbené články

Jak umíchat Aperol Spritz – přísady a poměry

Aperol Spritz je koktejl pocházející z Itálie, složený z...

Hmyz v bytě: Jak se zbavit malého hmyzu v domácnosti

Nežádoucí hmyz v bytě nás může pořádně potrápit. Ale...

Jak udržovat živý plot

Jednou z možností, jak esteticky oddělit zahradu od okolí...