Možná jste o enormním množství odpadu, které vaše domácnost vyprodukuje za rok, příliš nepřemýšleli, možná se to pokoušíte změnit. Pokud se poznáváte spíše v druhé kategorii, nejspíš už jste někdy slyšeli o tzv. zero waste, tedy v překladu nulovém odpadu. Jedná se o snahu vyprodukovat téměř nulové množství odpadu. V následujících řádcích pro vás máme několik tipů, jak principy zero waste uplatnit při skladování potravin, což je často opomíjená oblast produkce odpadu v domácnosti.
Látkové tašky a sáčky
Prvním plastovým obalem, na který bychom se měli zaměřit, je igelitový sáček. Pokud si nedáme pozor, dokážeme jich za rok spotřebovat opravdu rekordní množství – zpravidla při každém nákupu sáhneme minimálně po jednom.
A jak je tedy efektivně nahradit? Je to opravdu jednoduché. Stačí s sebou na nákupy nosit látkové sáčky. Pokud se vám je nechce kupovat, můžete si je ušít svépomocí ze starého prostěradla. Na rozdíl od mikrotenových sáčků mají tu výhodu, že jsou vhodné i ke skladování potravin, které se v nich nezapaří ani například v případě pečiva hned neztvrdnou.
Sklenice či staré plastové nádoby
Co se týče skladování potravin doma ve spíži, zde vedou jednoznačně sklenice, ať už se jedná o ty zavařovací, či nejrůznější skleněné dózy na potraviny. Nejen, že je sklo nenáročné na údržbu, ale také neuvolňuje žádné pachy. Navíc je díky nim spižírna opravdu přehledná – nemusíte jednotlivé dózy s potravinami popisovat, jelikož vidíte, co a v jakém množství se nachází uvnitř.
Pokud však máte doma přehršel starých plastových nádob, krabiček a dóz, rozhodně se jich nezbavujte. Mnohem ekologičtější variantou je jejich využití pro skladování potravin. To platí zejména pro poškozené, starší či jednoduše už trochu nevzhledné krabičky, které už nechcete používat na svačiny či obědy.
Nezapomeňte ani na další alternativy
Přestože v boji s plastovými sáčky vedou zejména jejich textilní alternativy, neměli bychom zapomínat ani na recyklovaný papír. Ten je skvělý pro skladování a přenos potravin zejména díky své prodyšnosti.
Co se týče skladovacích nádob, sáhnout můžeme i po nerezových dózách a krabičkách. Ty jsou sice o něco dražší než ty skleněné či plastové, na druhou stranu se jedná o opravdu ekologické řešení – kov se dá totiž recyklovat téměř do nekonečna a beze ztrát. Navíc se může jednat také o krásný doplněk moderní kuchyně laděné do šedých barev, do které se běžné přírodní materiály příliš nehodí.
I plast může být ekologický!
Na závěr musíme zmínit, že ani plast nemusí být synonymem ničení životního prostředí. Dnes jsou totiž k sehnání i výrobky ze speciálního bioplastu. Zatímco o rozložitelnosti větších nádob se vedou vášnivé diskuze, sáček z bioplastu se na skládce rozloží za tři měsíce.