Slaďte si fasádu domu – jak sladit garážová vrata, dveře i okna

Tento článek nebude o cukru a slazení, ale o tom, jak vhodně kombinovat barvy prvků, které tvoří celkový vzhled domu. Dojem, který lidé při pohledu na dům mají, se skládá nejen z konstrukce domu, ale také z barevné kombinace fasády, oken, střechy, garážových vrat, stínící techniky a vchodových dveří. Barevné sladění je dost důležité, výsledek může být totiž velmi stylový, ale také nejednotný a divný. Jak však barevnou kombinaci nejlépe zvolit? Podívejte se po svém okolí, konzultujte výběr barev s partnerkou či partnerem, ale hlavně se držte vlastního pocitu a smyslu pro design. Na konci to musí být přece váš osobní styl, dům se musí líbit hlavně vám.

https://www.svet-oken.cz/cz/plastove-dvere.html
https://www.svet-oken.cz/cz/plastove-dvere.html

Vyberte minimálně dvě barvy

Jestli stavíte nový dům nebo děláte novou fasádu a rekonstrukci, pak si vyberte minimálně dvě barvy, které spolu dobře ladí. Jedna bude hlavní, druhá doplňková. Obecně platí, že každá barva by měla být na jiné straně spektra barev, aby tvořily kontrast. Tento kontrast vytváří styl, dává domu duši (alespoň zvenku).

  • Hlavní barva. Hlavní barva bývá obvykle barva fasády. Můžete vybrat barvu přírodní nebo neutrální, ale raději nic extra výrazného. Když chcete být zajímaví a výrazní, můžete dát silnou barvu jako barvu doplňkovou. Silný dojem udělá také dřevěná fasáda.
  • Doplňková barva. Doplňková barva by měla být jednotná, to znamená, že by v ní měly být pruhy kolem oken, samotné rámy oken, vchodové dveře, možná i garážová vrata. Další barvu pak může mít střecha, plot, stínící technika apod. Doplňková barva dává domu potřebný šmrnc a právě váš osobní styl. Odliší vás od sousedních domů a celý dům se najednou rozzáří. Může být živá, přesně podle vašeho gusta.
  • https://www.svet-oken.cz/cz/dvere.html
    https://www.svet-oken.cz/cz/dvere.html

Garážová vrata a vstupní dveře

Kontrast dvou nebo tří barev vypadá opravdu nejlépe. Rozhodně lépe, než kdyby bylo vše v jedné barvě nebo kdyby tam bylo barev ještě více. Dominantou domu jsou obvykle vstupní dveře. Tady se hodí tmavší barva, obecně pak masivní a luxusní vzhled. Samotné vchodové dveře by měly vypadat elegantně a bezpečně.

Tip: Nezapomeňte zvážit i vhodné doplňky, kterými vzhled dveří i vrat sjednotíte a podtrhnete. Podívejte se na vzhledové možnosti vchodových dveří.

Barva garážových vrat by měla být ve stejném či v podobném odstínu, jako barva vchodových dveří. Zde již není dobré jít do kontrastů, ale naopak se držet jednotného vzhledu a podtrhnout jej doplňky.

S výběrem se poraďte. Nejen s partnerem, ale i s kamarády, o kterých si myslíte, že mají vkus. Nakonec není až tak důležité, jestli vše ladí, ale jestli se výsledek líbí vám osobně.

Moderni fasáda domu e1548862007682
https://www.svet-oken.cz/cz/dvere.html

Čtěte dál!

Dobře bydlet pomáhá STAVOTECH Olomouc 

Covid, inflace, války za humny, energetická chudoba – posledních pár let...

HLASUJTE PRO NEJ INTERIÉR V ČR!

Pokud se zajímáte profesně nebo jen uživatelsky o interiérový design, jistě...

Komentáře

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Oblíbené články

Jak umíchat Aperol Spritz – přísady a poměry

Aperol Spritz je koktejl pocházející z Itálie, složený z...

Hmyz v bytě: Jak se zbavit malého hmyzu v domácnosti

Nežádoucí hmyz v bytě nás může pořádně potrápit. Ale...

Jak udržovat živý plot

Jednou z možností, jak esteticky oddělit zahradu od okolí...