Sprchový kout nebo vana: Kdo je favorit?

Jako děti jsme z ní nechtěli vylézt. Pořádali jsme vodní bitvy se sourozenci, posílali parníčky nebo kachničky na dalekou pouť. Dneska se v ní koupou naše děti, případně tu přemáchneme prádlo a dost. Na sprchování před vanou upřednostníme sprchový kout. I když občas trocha lenošení nebo romantiky s bublinkami ve vaně není na škodu.

Koupelna ve skandinávském stylu
Koupelna ve skandinávském stylu

Ovšem luxus v podobě sprchového koutu i vany v jedné koupelně si může dovolit jen málo kdo. Pokud bydlíte v rodinném domku, pak není problém mít více koupelen a zařídit si je po svém, tj. v jedné mít vanu a v druhé kout. Ale co když bydlíte v malém panelovém bytě s jednou koupelnou? Čemu dát přednost?

Výhody koupání ve vaně

Vana sice zabírá více místa ve vaší malé panelákové koupelně, ale o to více je prostoru k lenoší. V koutě si prostě nelehnete, ani nepřidáte koupelnovou pěnu, abyste si pohráli s bublinkami. Na druhou stranu vana má celou řadu výhod.

Nejvíce ji oceníte s malými dětmi. Pohodlně je vykoupete, a to i několik zároveň. Doporučujeme si pořídit protiskluzovou podložku s přísavkami do vany i předložku na zem koupelny. Snížíte tak riziko uklouznutí ve vodě či na mokré podlaze.

Realizace koupelny s vanou
Realizace koupelny s vanou

V neposlední řadě se vana hodí na rychle přemáchnutí prádla, které nejde prát v pračce nebo pouští barvu. V koutě by se vám pralo obtížně. Máme pro vás i jeden tip, jak zahnat obavy ze zapraného prádla. V drogériích jsou běžně k dostání látkové proužky, které přidáte s prádlem do pračky. Tyto kusy látky zachytávají barvu a zabraňují nechtěnému zaprání či ztrátě barvy.

Pokud chytře posunete část umyvadla nad vanu, vytvoříte si další prostory v koupelně. Sem pak můžete umístit skříňku na prací prostředky, koš na špinavé prádlo nebo pračku.

Výhody sprchové koutu

Bezesporu se shodneme, že kout přináší celou řadu úspor do vaší domácností. Především tu prostorovou, ale i finanční. Jestli řešíte každý centimetr čtvereční ve vaší koupelně, pak sáhněte při rekonstrukci raději po sprchovém koutu. Vana se zástěnou vám obvykle zabere celou jednu stěnu koupelny.

Věděli jste, že při sprchování ušetříte oproti napuštěné vaně až třetinu vody? Samozřejmě za předpokladu, že se nesprchujete více jak dvakrát denně a déle než půl hodiny. Se sprchovým koutem pocítíte i úsporu korunek ve vaší peněžence.

Koupelna se sprchovým koutem
Koupelna se sprchovým koutem

Co se týče časové úspory při úklidu je to subjektivní. Pravděpodobně si nezacákáte celou koupelnu, ale pokud jste puntičkáři a koupelna se musí blyštět, pak vám vodní kámen v koutě dá zabrat. Ale i tady existují triky, jak si pomoci. Pořiďte si sprchový kout s matným sklem nebo dokonce se sklem imitující kapky vody.

Myslete na děti i stáří

Teď vám asi nedělá problém se přehoupnout přes bok vany a vykoupat se. Ale co až budete starší? Nebo nedej bože se zraníte? Sprchový kout je pro starší lidi lepší. Pokud si zavčas při rekonstrukci necháte na stěny přidělat madla, nemusíte se stáří v koupelně bát.

Naopak u malých dětí je nejlepší vana. Komu by se chtělo být s nimi v koutě anebo je pořád hlídat za zavřenými dveřmi.

Už to tak vypadá, že nejlepší je pořídit si oboje. Věřte, že to lze i v panelákovém domě. Jen to stojí rozsáhlejší rekonstrukce, kdy je potřeba standardní koupelnu zvětšit aspoň o 20 centimetrů do délky a pořídit vanu s jednou zkosenou stranou.

Čtěte dál!

Dobře bydlet pomáhá STAVOTECH Olomouc 

Covid, inflace, války za humny, energetická chudoba – posledních pár let...

HLASUJTE PRO NEJ INTERIÉR V ČR!

Pokud se zajímáte profesně nebo jen uživatelsky o interiérový design, jistě...

Komentáře

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Oblíbené články

Jak umíchat Aperol Spritz – přísady a poměry

Aperol Spritz je koktejl pocházející z Itálie, složený z...

Hmyz v bytě: Jak se zbavit malého hmyzu v domácnosti

Nežádoucí hmyz v bytě nás může pořádně potrápit. Ale...

Jak udržovat živý plot

Jednou z možností, jak esteticky oddělit zahradu od okolí...