Stavíte letní kuchyň? Poradíme vám, jak na to

Když je za okny krásně, svítí sluníčko, je slyšet dětský smích, přirozeně nás to tahá ven. Nejraději byste venku strávili každou volnou chvilku. Užívat si relax na zahradě nám ale často nedovolují různé povinnosti a úkoly, které se nedají odložit na druhý den. Například taková příprava jídla. Kvůli ní v kuchyni trávíme mnoho času, často jsou to hodiny. 

Pokud si ale na zahradě postavíte letní kuchyň, celé vaření můžete přesunout sem, budete tak účastníkem dění. Letní kuchyně je však projekt, který vyžaduje dobrý plán. Na co všechno nezapomenout při plánování letní kuchyně? 

Na vaření i stolování, na párty? 

Dříve, než se pustíte do náročného projektu, udělejte si jasno v tom, co všechno by měla vaše letní kuchyně splňovat. Najděte pro ni dostatečně velký prostor na zahradě, nebo ji spojte s existující terasou. Prostor by měl být dostatečně velký na to, abyste do něj umístili kuchyňské spotřebiče, zahradní nábytek a další příslušenství. 

Co plánujete v kuchyni vařit? Grilujete rádi? Možná se vám tu bude hodit krb, přenosné ohniště, gril nebo pec na pizzu. Pokud se vidíte, jak v kuchyni připravujete celé obědové menu, zařízení kuchyně by mělo být podobné tomu v domácí kuchyni. 

Důležitou otázkou je i rozpočet. Kolik můžete do letní kuchyně investovat? 

Stavite letni kuchyn 5 1

Základem je dobrá podlaha 

To, pro jaký materiál na podlahu se rozhodnete, ovlivní i její základy. Je rozdíl, když pokládáte dřevěné desky, a když pokládáte těžkou velkoformátovou dlažbu.

Dřevo 

Dřevo působí přirozeně, dodá vaší nové letní kuchyni určitý charakter. Je příjemné na dotek a levnější než dlažba nebo jiný materiál. Na druhé straně vás čeká pravidelná péče, například broušení a natírání, což si vyžaduje čas a zvyšuje to náklady na údržbu. 

Dřevoplastové desky 

Dřevoplastové desky jsou alternativou ke dřevu. Zachovávají si přírodní vzhled, ale už nejde o čistý přírodní materiál. K dřevu jsou přidány různé zpevňující složky. Tyto desky nevyžadují tak náročnou údržbu. Většinou však mají krátkodobější životnost. 

Kámen

Trvalým řešením je podlaha z kamene. O kámen není potřeba se nijak zvlášť starat, pro svou hmotnost si ale vyžaduje opravdu pevné základy. Nevýhodou je, že kámen se v horkých dnech přehřívá, také je tu větší riziko smeknutí se na rozlitých nápojích, v případě nekryté kuchyně také smeknutí na dešti nebo sněhu. Na kameni nešetřete, levný kámen se velmi rychle poškodí. 

Zámková dlažba 

Není nic neobvyklého vidět na podlaze v kuchyni zámkovou dlažbu. Výhodou je, že je k dispozici v různých tvarech a barvách. Dává vám možnost realizovat se při navrhování vzhledu podlahy. Zámková dlažba je cenově dostupná možnost. 

Letní kuchyň jedině s přístřeškem 

Aby vás z vaší nové letní kuchyně nevyhnalo nepříznivé počasí, vyhraďte určitou částku z rozpočtu na krytí kuchyně. Někteří dávají přednost krytí ze třech nebo ze všech stran, jiné učarovala pergola krytá například lexanem. Letní kuchyně má často také podobu designového altánku. 

Správně zvolená krytina na zastřešení terasy a letní kuchyně má potom vliv i na stav a životnost podlahy, nábytku a vybavení letní kuchyně. 

Pokud budete mít kuchyni spojenou s domem, jedna strana tak bude přirozeně chráněná před větrem. Rozmyslete také vhodné stínění i ostatních stran. Horké slunečné počasí může být někdy nepříjemné, obzvlášť při vaření, které ještě pár stupňů přidá. Proto doporučujeme zvolit vhodný typ stínící techniky, jehož nabídka je dnes opravdu různorodá a uchrání vás a vaši pokožku před sílou letních slunečních paprsků.

Stavite letni kuchyn 4 1 1

Aby to teklo, aby to svítilo…

Aby letní kuchyně splňovala vše, co od ní očekáváte, zásadní pozornost věnujte praktickým stránkám. Trváte na tom, aby byla v kuchyni tekoucí voda? Přizpůsobte umístění kuchyně i rozmístění vybavení přívodu vody. Nejjednodušším řešením je postavit kuchyňskou linku s umyvadlem ke stěně domu s již existujícím vodovodním rozvodem. 

Jak bude řešený odpad? Plynový nebo elektrický krb/sporák? Ve vašem projektu musí být jasně vyznačené, kde je plynové připojení, jak do kuchyně přivést elektřinu. Také potřebujete odpovědi na to, zda je vaše současné elektrické vybavení dostačující. 

Kuchyňská linka do L nebo do U 

S výběrem vhodné kuchyňské linky vám pomohou vaše zvyky při přípravě jídla. Určitě budete chtít dostatek místa na zpracování surovin a samotné vaření. Nezapomínejte na kuchyňské skříňky, abyste měli po ruce i potřebné kuchyňské vybavení nebo jídelní servis. 

Pár centimetrů zaberou i kuchyňské spotřebiče. Samozřejmě, o tom, zda bude kuchyňská linka ve tvaru písmene I, L nebo U, rozhoduje i velikost vaší letní kuchyně. 

Rovná kuchyňská linka je nejlevnějším řešením, není však velmi praktická Rohová kuchyňský linka už nabízí místo i na vestavěné spotřebiče nebo praktické řešení jídelního barového stolu. 

Maximální volnost nabízí “účková” kuchyňská linka. Tady už můžete zabudovat i gril, krb, lednici, barový pult a další. Kuchyňská linka ve tvaru U je oblíbená i u rodin, které často organizují zahradní párty. 

Kuchyňská linka v letní kuchyni je něco, co v případě nepříznivého počasí nesbalíte a neodložíte do garáže. Proto myslete i na odolnost a trvanlivost materiálu, z kterého jsou skříňky a pracovní deska vyrobeny. 

Kuchyňská linka a skříňky v letní kuchyni bývají nejčastěji vyrobeny z nerezavějící oceli, plastu, speciálně upraveného dřeva nebo jiných odolných materiálů. Měly by být také odolné vůči plísním, prachu, také znečištění, které vzniká během vaření. Na pracovní desku je ideální kámen, žula, mramor nebo ocel. 

V letní kuchyni všechno po ruce 

Principem dobře organizované kuchyně je úspora času. Abyste během vaření neustále neodbíhali do domu, vybavte si ji praktickým kuchyňským náčiním. 

Základem je nádobí, mísy, vařečky a naběračky, nože, příbory a podobně. Hodit se bude i kuchyňská váha nebo mixér. Nemusíte si kuchyni celou zařídit hned první den. Pokud ji zaplníte nepotřebným vybavením, může vám to místo radosti z vaření způsobovat spíše stres. 

Na začátku přineste do kuchyně pouze nepostradatelné vybavení. Postupně zjistíte, co skutečně potřebujete a co ne. Rozumně zvolené kuchyňské pomůcky vám ulehčí samotné vaření. 

Stavite letni kuchyn 3 1 1

Zahradní jídelní set nebo zahradní sedačka 

Exteriérová kuchyně není jen o grilování a přípravě jídla. Běžně se spojuje s terasou, kde se dá i pohodlně relaxovat. Pokud vybíráte vhodný zahradní nábytek na terasu, představte si, jak tam budete trávit čas. 

Jak vybrat nábytek na terasu 

Ve vašich představách je terasa s barovým pultem, jídelním stolem i zahradní sedačkou, ale jste limitovaní rozměry vaší terasy? Tady je několik jednoduchých otázek, které vám pomohou zjistit, co skutečně potřebujete: 

  • Kdo bude využívat letní kuchyni? 
  • Budete v ní připravovat jídla jenom pro členy vaší rodiny? 
  • Plánujete organizovat zahradní párty?
  • Plánujete kuchyni používat pro oslavy? 
  • Jak často budete kuchyni využívat? 
  • Budou to občasné grilovačky, nebo v ní budete pravidelně připravovat nedělní obědy? 
  • Potřebujete místo na stolování, nebo si vystačíte s barovým pultem? 
  • Vystačíte si se zahradními křesly, nebo trváte na zahradní sedačce? 
Stavite letni kuchyn 1 2 1

Stolování můžete vyřešit barovým stolem v rámci rohové či “účkové” kuchyňské linky. Možná však budete chtít klasický zahradní jídelní stůl se židlemi. Maximální komfort zase nabízí zahradní sedačka s čalouněním a zahradní křesla. 

Samozřejmě, to, jaký nábytek bude v letní kuchyni, určí hlavně rozloha. Proto už při jejím plánování myslete na to, jak chcete řešit sezení. 

Pokud je terasa atypických rozměrů, doporučujeme nechat si vyrobit lavice z masivu na míru. 

Důležitý je i výběr materiálu. Nejlépe samozřejmě působí dřevěný nábytek, který je však náchylnější na znehodnocení. 

Kromě toho existuje zahradní nábytek z přírodního a umělého ratanu, plastový nábytek, kovové stoly a židle. Pokud chcete do letní kuchyně vnést svůj vlastní podpis, vyrobte si zahradní nábytek z palet. Na internetu naleznete několik kreativních nápadů, které vám pomůžou s tím, jak na to. 

Nezapomeňte na doplňky. Ty dodají vaší letní kuchyni výjimečný charakter. I tady však platí, méně je více. S doplňky to nepřehánějte, chcete přece, aby vaše kuchyň a terasa vypadaly útulně a ne kýčovitě. 

Polštáře, deky, stylové úložné prostory, vázy, květináče se zelenými květy a další. Doplňky vybírejte podle stylu, do kterého chcete terasu ladit. 

Sedlácký styl, rustikální nebo eklektický či boho styl. Terasy a letní kuchyně jsou často laděné také do hygge nebo skandinávského stylu, které nabízí několik jednoduchých způsobů, jak si vytvořit výborné podmínky pro domácí relax. 

Posviťte si na svou novou letní kuchyň 

I když letní kuchyni budete primárně využívat v letních měsících, kdy je slunce dlouho na obloze, věřte nám, že správně zvolené osvětlení se vám bude určitě hodit. Hlavně přídatná světla, která nabízí dostatek světla například nad pracovní deskou, nad grilem, nad stolem a podobně. 

Můžete si zvolit také boční světla na stěnu, venkovní stropní svítidla, visící svítidla nebo volně stojící lampy. Kromě praktické funkce plní i dekorativní funkci. Večerní relax umocněný teplým žlutým světlem má svoje unikátní kouzlo, ideální na strávení romantických chvil s partnerem. 

Pokud hledáte způsob, jak osvětlení terasy skutečně ozvláštnit, můžete tradiční osvětlení doplnit LED světelnými pásky, lampami na zábradlí, různými lucernami, které můžete postavit na stůl i na podlahu, nebo použít dekorativní světelné řetězy. 

Perfektním řešením, je tzv. bezkabelové osvětlení, tedy solární svítidla, která čerpají energii z denního světla. Pro milovníky klasiky jsou to zase svíčky nebo petrolejové lampy. 

Stavite letni kuchyn 2 1

Aby to bavilo i děti 

Když uvažujte a plánujete letní terasu, snažíte se zapracovat do ní vlastní představy. Letní kuchyně by měla být dostatečně velká, praktická, dobře vybavená a pohodlně zařízená. Často se však zapomíná na to, že ji budou využívat i děti. Proto při návrhu i realizaci exteriérové kuchyně myslete především na bezpečnost. 

To samé platí, pokud stavíte a zařizujete terasu nebo altánek. Pozor na smykové podlahy, ostré hrany nebo nebezpečné předměty. Stoprocentně mějte vyřešenou bezpečnost kolem elektrických a plynových spotřebičů, krbů a grilů. 

Krytá letní terasa často nahrazuje obývák nebo dětský pokoj i v nepřízni počasí. Pokud venku mrholí, prší nebo jen mírně pofukuje, děti si na hraní mnohem raději zvolí terasu než uzavřenou místnost. 

Proto počítejte s tím, že to bude chtít také úložný prostor na hračky. Zařídit terasu pro děti není nic náročného. Nechte své děti, ať vám řeknou, co by tam chtěly. Co řeknete na houpací křeslo, které budete využívat i vy? 

Stavba letní kuchyně 

Pokud už máte představu o tom, jak má vaše exteriérová kuchyně vypadat, máte plán a stanovený rozpočet, je nejvyšší čas pustit se do její realizace. Určitě si dopředu ověřte, zda si výstavba takové kuchyně nežádá nějaké povolení nebo ohlášení. 

Pokud jde o menší projekt a jste dostatečně zruční, určitě to zvládnete i svépomocí, se známými nebo rodinou, která s takovou stavbou už zkušenosti má. Pokud však zkušenosti nemáte a vaše kuchyně představuje velký projekt, raději se obraťte na profesionály. Přece jenom, jde o nemalou investici náročnou nejen na peníze, ale i na čas. Proto je důležité, aby v den, kdy v ní budete poprvé vařit, vše fungovalo, jak má. 

Jen tak si můžete naplno užívat chvíle strávené na zahradě, relax a společnost svých nejbližších. 

Eva Dedinská, Specialista na optimalizaci webů – Naučte se, jak nastavit základní SEO on page faktory na svém webu

Čtěte dál!

Dobře bydlet pomáhá STAVOTECH Olomouc 

Covid, inflace, války za humny, energetická chudoba – posledních pár let...

HLASUJTE PRO NEJ INTERIÉR V ČR!

Pokud se zajímáte profesně nebo jen uživatelsky o interiérový design, jistě...

Komentáře

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Oblíbené články

Jak umíchat Aperol Spritz – přísady a poměry

Aperol Spritz je koktejl pocházející z Itálie, složený z...

Hmyz v bytě: Jak se zbavit malého hmyzu v domácnosti

Nežádoucí hmyz v bytě nás může pořádně potrápit. Ale...

Jak udržovat živý plot

Jednou z možností, jak esteticky oddělit zahradu od okolí...