Studentova svatyně: Postel a PC je základ

Někdy je těžké se s tím smířit, ale z vašeho batolete, které se vám rádo pletlo pod nohy, se stal dospělec, který o vaší pozornost a péči naopak skoro vůbec nestojí. Čas letí a vy máte doma studenta. Se spoustou nových pravidel v chování přichází čas řešit i několik praktických záležitostí. Mezi ně například patří například účelné zařízení studentova pokoje. Plyšáci v něm už nemají své místo. Naopak mu vévodí elektronika a pořádná postel. Jak tedy zařídit studentovu svatyni?

Studentský pokoj
Studentský pokoj

Dobrý stůl je základem

Rozdíl nastává především v tom, že studentovo bydlení a zařizování pokoje se řídí převážně jeho pravidly. Tady už nebude vládnout vaše ruka, jako tomu bylo u dětského pokojíku. Zapojte proto vašeho studenta do spolupráce při vybavování pokoje. Ať si ozkouší postel i ergonomickou židli, zvolí barvu stěn nebo vzorek tapet. Předejdete hádkám.

Pokoj studenta by měl mít dvě hlavní zóny – pracovní koutek k učení a zónu k odpočinku. I když se to někdy nezdá, student tráví čas i nad knihami.

 Wholeman Pracovní stůl Bendo
Wholeman Pracovní stůl Bendo

Stát by měl v klidné a nejlépe osvětlené části studentova pokoje. Dopředu myslete i na to, že v rámci pracovního koutku, tj. na stole, bude stát počítač a další nezbytná elektronika. Ke stolu patří taky židle, která by měla být ergonomická s nastavitelným opěrátkem, ať si váš student neničí záda už v mládí.

Výsledné rozměry stolu závisí na výšce sedícího, ale obecně platí následující: výška 70-75 cm, šířka 70-80 cm a konečně délka 135-160 cm. Co se týče tvaru stolu, jako nejoptimálnější se ukazují desky do tvaru písmene L. Avšak pouze plochá deska pro práci dnes už nestačí. Chybět by tady neměla odkládací plocha pro počítač, výsuvná deska pro klávesnici, nástavec na monitor a samozřejmě plocha pro psaní.

Tip: Nechte se inspirovat dalšími studentskými pokoji

Nepodceňujte umístění PC

Dnešní studium se neobejde bez práce u počítače. S tím je přirozeně spojené i dlouhodobé koukání do monitoru. Pokud nechcete studentovi zhoršit zrak, nastavte monitor správně.

Vzdálenost očí od screenu by měla být cca 40 až 75 cm v závislosti na nastavené velikosti znaků a výška horizontální oční roviny pak přibližně 74 až 80 cm nad sedadlem. Stůl a monitor by měl být v prostoru orientován tak, aby v zorném poli nebyly nedostatečně odstíněná okna či jiné zdroje světla. Pořiďte žaluzie na okna, nebo mějte záclony.

Odpočinkové zóně vévodí postel

V klidové zóně se nebojte kvůli místu vsadit na tzv. víceúčelový nábytek. Rozkládací stolky nejsou už na trhu ničím výjimečným, podobně jako ratanové koše. Ovšem této zóně dominuje postel. Při jejím výběru myslete na správnou délku a vhodnou matraci. Minimální délka postele by se měla rovnat délce člověka plus nejméně dalších 20 cm. V obchodě si matraci sami vyzkoušejte.

Čtěte dál!

Dobře bydlet pomáhá STAVOTECH Olomouc 

Covid, inflace, války za humny, energetická chudoba – posledních pár let...

HLASUJTE PRO NEJ INTERIÉR V ČR!

Pokud se zajímáte profesně nebo jen uživatelsky o interiérový design, jistě...

Komentáře

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Oblíbené články

Jak umíchat Aperol Spritz – přísady a poměry

Aperol Spritz je koktejl pocházející z Itálie, složený z...

Hmyz v bytě: Jak se zbavit malého hmyzu v domácnosti

Nežádoucí hmyz v bytě nás může pořádně potrápit. Ale...

Jak udržovat živý plot

Jednou z možností, jak esteticky oddělit zahradu od okolí...