Stylové DIY paletové sezení a stůl do zahrady

Palety už dávno nejsou jen funkční pomůckou, která vám usnadní převážení většího množství zboží. Za poslední léta se staly designovým materiálem a používají se zejména na výrobu nábytku.

Paletový nábytek perfektně pasuje k industriálnímu, klasickému nebo venkovskému stylu. Je vhodný na zahrady, terasy a do jakéhokoli exteriéru, který potřebuje vylepšit.

Výhody zahradního nábytku z palet

DIY paletový nábytek má obrovské množství výhod. Je maximálně ekologický a nezatěžuje životní prostředí. Kromě toho, výroba nábytku je poměrně jednoduchá a hravě ji zvládnou i kutilové-začátečníci. V neposlední řadě vás osloví i trendy design, který získáte za opravdu nízkou cenu. Mezi další pozitiva patří:

 • dostupný materiál
 • jednoduchá údržba
 • možnost nakombinovat si nábytek podle potřeby
 • bezproblémové uskladnění
 • nenáročné přemisťování

Palety na výrobu exteriérového nábytku

V praxi se setkáte s mnoha druhy palet, ale na výrobu zahradního nábytku jsou nejvhodnější europalety. Dřevěné obdélníky mají zpravidla rozměry 1200x400x144mm a nosnost přibližně 1500 kg. Jedna europaleta váží asi 22 kg. Jednoduchý designový kousek nábytku dokážete vytvořit už ze dvou palet.

NA VÝROBU paletového NÁBYTKU BUDETE POTŘEBOVAT:

 • europalety
 • brusný papír
 • ochranné rukavice
 • kladivo
 • pilku
 • šrouby, hřebíky nebo lepidlo na dřevo
 • barvu / lak na dřevo

Před samotným procesem výroby palety očistěte a obruste brusným papírem. Povrch musí být hladký a příjemný na dotek.

paint 2420634 1920

Co vše můžete z dřevěných palet vytvořit?

Využití palet v zahradě má mnoho podob. Sestrojit z nich můžete například stolek a stylové sezení pro jednu nebo více osob. Paletový set vám poskytne příjemný odpočinek v horkých letních dnech, ale i během večerů s přáteli a rodinou. Přidejte vhodné stínítko do zahrady a prázdniny mohou začít!

JAK postavit zahradní STOLEK Z PALET?

Na paletový stůl do exteriéru budete potřebovat dva kusy palet. Odřežte paletu ve středové části nebo spojte dvě palety na sebe. Jednotlivé kusy palet můžete k sobě přichytit za pomoci šroubů, hřebíků nebo lepidla na dřevo. Vytvoříte tak stabilní základnu s velkou nosností. Další část palety rozřízněte na 4 stejné kusy, které budou sloužit jako nožičky stolu. V případě potřeby lze přimontovat kolečka.

Jak postavit ZAHRADNÍ SEDAČKU Z PALET?

Na výrobu paletové sedačky budete potřebovat 3-11 palet. Všechno to závisí na tvaru a velikosti posezení. Palety na sebe poklademe tak, aby vytvořily tvar sedačky. Přidejte zádové opěrky a područky z 2-3 rozříznutých palet. Na posezení můžete položit matraci, polštáře nebo deku, díky čemuž zajistíte sobě i vašim hostům maximální pohodlí.

Péče o paletový nábytek

Venkovní nábytek z palet je třeba ošetřit lakem, případně barvou na dřevo. Tento proces vám zaručí odolnost vůči vlivům vnějšího prostředí a nábytek dostane požadovaný barevný odstín. Ujistěte se, aby byl paletový set v případě deště nebo bouřky vždy pod střechou. Intenzivní působení vody by mohlo sezení a stůl poškodit.

Čtěte dál!

Dobře bydlet pomáhá STAVOTECH Olomouc 

Covid, inflace, války za humny, energetická chudoba – posledních pár let...

HLASUJTE PRO NEJ INTERIÉR V ČR!

Pokud se zajímáte profesně nebo jen uživatelsky o interiérový design, jistě...

Komentáře

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Oblíbené články

Jak umíchat Aperol Spritz – přísady a poměry

Aperol Spritz je koktejl pocházející z Itálie, složený z...

Hmyz v bytě: Jak se zbavit malého hmyzu v domácnosti

Nežádoucí hmyz v bytě nás může pořádně potrápit. Ale...

Jak udržovat živý plot

Jednou z možností, jak esteticky oddělit zahradu od okolí...