Sušička na prádlo: Výhody a nevýhody, proč ji mít doma

Čas letních dovolených je už bohužel za námi, největší hory prádla jsou tak zlikvidovány, ale prát a sušit se musí neustále, nejenom to zašpiněné oblečení z dovolenek. Praní na valše z dob našich babiček už nám díky automatickým pračkám nehrozí. O sušení se postará prádelní šňůra na balkóně. Zbývá jenom vyžehlit.

Sušička na prádlo: Výhody a nevýhody, proč ji mít doma
Sušička na prádlo: Výhody a nevýhody, proč ji mít doma

Ale co když nevlastníte terasu ani balkón a o prádelnu v baráku se dělíte s dalšími nájemníky? Pak je na čase zvážit nákup sušičky na prádlo. Výhody pořízení převažují nad několika málo nevýhodami, jak se dočtete dále ve článku.

Výhody sušení prádla v sušičce

Jako největší benefit sušičky spatřujeme v její úspoře času. Přehodíte prádlo z pračky do sušičky, pokud nemáte spotřebič 2v1, počkáte necelé dvě hodiny a je hotovo. Můžete prádlo začít žehlit nebo si ho rovnou vzít na sebe.

Plusem sušičky je i její nízká spotřeba energie. Rozhodně vám díky moderním technologiím a inovacím nehrozí přehnaná částka na účtu za energie. Opět se ale vyplatí sledovat třídu spotřebiče na energetickém štítku, kterým musí být každý spotřebič opatřen. Nejlepší sušičky jsou označeny písmenem A+ a více, nejhorší pak písmenem G.

Lord T1 - sušička prádla s tepelným čerpadlem, A++, bílá
Lord T1 – sušička prádla s tepelným čerpadlem, A++, bílá

V sušičce prádla můžete usušit téměř vše. Nemusíte tak sledovat, zda je oblečení zhotoveno z vlny, saténu nebo běžné bavlny. Sušička je šetrná a zachází s jednotlivými textilními vlákny jemně. Obecně je prádlo vytažené ze sušičky velice jemné a měkčí, než kdybyste ho vyvěsili na balkóně. Je to dáno nastavením programu ve spotřebiči. Proces sušení se zastaví ve chvíli, kdy vlhkost prádla dosáhne optimální hodnoty. To se vám na sluníčku nemůže podařit.

Díky jemnému zacházení s tkaninou vám tak prádlo déle vydrží. Ale hlavně je příjemnější na dotek a samotné nošení. To docení zejména alergici a lidé s citlivou pokožkou. Navíc, sušička zbavuje oblečení zápachu. Nemusíte tak sahat ani po aviváži, která se stává téměř nezbytnou při praní prádla v pračce.

Nevýhody sušení prádla v sušičce

Největší nevýhodou sušičky jsou její rozměry. Zejména pokud bydlíte v bytě s klasickou malou panelákovou koupelnou, můžete řešit problém, jak sem naskládáte sušičku i s pračkou. Jedním z řešení tohoto problému je pořízení pračky, která obsahuje sušící program. Tento typ automatické pračky je samozřejmě dražší a rovněž spotřebovává více vody, než když zakoupíte samostatnou sušičku.

Pokud nechcete pořizovat speciální pračku a bojuje o každý cm v koupelně, pak můžete zvážit nákup tzv. spojovacího rámu na pračku a sušičku. Tento rám lze doobjednat jak pro pračku se sušičkou s kapacitou 8 kg, tak i pro tu 6 kg.

Sušička prádla Electrolux PerfectCare 800 EW8H458BC bílá
Sušička prádla Electrolux PerfectCare 800 EW8H458BC bílá

Další z nevýhod sušičky je její poměrně vysoká pořizovací cena. Mluvíme především o kondenzačních sušičkách. Pokud chcete levnější variantu, tak se v obchodech dívejte po tzv. ventilačních sušičkách.

I když sušička je šetrná ke tkaninám, jak jsme zmiňovali mezi jejími plusy, špatným zacházením může dojít k poškození sušeného prádla. Možná si vám někdo stěžoval, že se mu sušením prádla ve spotřebiči daný kousek textilie sepral. Obvykle je problém ve špatném používání sušičky. Proto je velice důležité řídit se informacemi uvedenými na oblečení. Tady jsou napsané instrukce, zda vůbec textilie patří do sušičky.

Čtěte dál!

Dobře bydlet pomáhá STAVOTECH Olomouc 

Covid, inflace, války za humny, energetická chudoba – posledních pár let...

HLASUJTE PRO NEJ INTERIÉR V ČR!

Pokud se zajímáte profesně nebo jen uživatelsky o interiérový design, jistě...

Veletrh úspor v Uherském Hradišti

Veletrh úspor je výstižný název oblíbené stavební výstavy Stavba – Teplo...

Komentáře

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Oblíbené články

Jak umíchat Aperol Spritz – přísady a poměry

Aperol Spritz je koktejl pocházející z Itálie, složený z...

Hmyz v bytě: Jak se zbavit malého hmyzu v domácnosti

Nežádoucí hmyz v bytě nás může pořádně potrápit. Ale...

Jak udržovat živý plot

Jednou z možností, jak esteticky oddělit zahradu od okolí...