Světlovody nepatří v českých stavbách k častým jevům, což je velká škoda. Dokáží šikovně dostat denní světlo i tam, kde to jinak není možné. Na jakém principu fungují a jaké jsou jejich další výhody? Podívejte se na nejdůležitější informace.
Světlovody nepatří v českých stavbách k častým jevům, což je velká škoda. Dokáží šikovně dostat denní světlo i do vašeho interiéru. Jak fungují?
Dostatek světla je součástí bydlení, ve kterém se cítíte dobře. Člověk přirozené denní světlo k životu potřebuje a nic na tom nezmění ani promyšlené umělé osvětlení. Bohužel v některých případech je z dispozičních důvodů prakticky nemožné světlo do interiéru dostat. Jedná se o různé kouty bez oken, případně půdní vestavby rozdělené na několik menších místností. Jak pozvat slunce k vám domů, když nemáte okno? Řešením je světlovod!
Jak světlovod funguje?
Pokud vám zatím pojem světlovod nic moc neříká, tak věřte, že se jedná o velmi jednoduchý vynález. Světlovod je tubus, kterým proudí světlo. K tomu dochází prostřednictvím odrazů od reflexního povrchu na vnitřních stěnách přívodního tubusu. Tento tubus vede zpravidla ze střechy do stropu místnosti, kterou chcete osvítit. Maximální délka tubusu může být až 50 metrů. Na střeše končí tubus kopulí, v místnosti může vypadat jako běžné stropní světlo.
O tom, kolik světla reálně světlovod do místnosti přivede, rozhoduje pochopitelně nejen počasí, ale také průměr tubusu, jeho délka a tvarování. Vstupní otvor na střeše by měl být orientován tak, aby na něj světlo svítilo v průběhu dne co nejdéle, a to ideálně přímo. Nejčastěji se doporučuje jižní strana. U skloněných střech se vyplatí zapřemýšlet nad tím, zda-li pro světlovod nevybudovat samostatnou vodorovnou plochu.
Hlavní výhody světlovodu
Světlovod se může pochlubit řadou výhod. Mezi ty v první řadě patří fakt, že šetří vaše náklady. Investice do vybudování pochopitelně není zanedbatelná, nicméně každý další den svítíte prakticky zdarma. Levná a bezproblémová je také údržba světlovodu. O to, aby vše fungovalo, se prakticky nemusíte starat. V zimě může být kopule umístěná na střeše zapadat vrstvou sněhu, to je ale tak vše.
Další výhodou je vysoká intenzita osvětlení. Dobře vybudovaný světlovod dokáže poskytnout více světla než běžná žárovka. Jedná se o přirozené denní světlo, které má prokazatelně pozitivní vliv na lidský organismus.
Jak si světlovod vybrat?
Toužíte-li výhod světlovodu využít i u vás doma, budete se muset rozhodnout, jaký typ si chcete pořídit. V zásadě máte na výběr mezi levnějším flexibilním tubusem a dražší variantou tubusu, který má pevnou konstrukci. Je nutné podotknout, že v případě světlovodu se skutečně nevyplatí šetřit.
Flexibilní tubus nikdy nenabídne takovou kvalitu světla, kterou vám poskytne na míru navržený světlovod s pevnou konstrukcí. Na technickém provedení velmi záleží. Když však výběr nepodceníte, budete si moci u vás doma užívat dostatek denního světla.