Tady máte návod, jak si vybrat dokonalý noční stolek

Určitě potřebujete v ložnici noční stolek, možná i dva. Je to velmi praktická součást vybavení, která má spoustu předností, a proto je stále populární. Vždyť řadu věcí potřebujete mít po ruce večer při usínání stejně jako ráno, když vstáváte. Na noční stolek můžete odložit brýle i rozečtenou knihu, velmi často na něm stojí lampička na čtení i ten protivný budík.

Kromě odkládací horní plochy mívá noční stolek většinou i zásuvku, kam si můžete nachystat léky, odložit drobnosti (prsteny, náušnice, řetízky, hodinky apod.), v dolní části je potom opatřen otevřenou poličkou, nebo prostor uzavírají dvířka. Noční stolek je prostě nedílnou součástí ložnice a pokud jste se rozhodli pořídit nový, nabízíme několik prověřených rad, jak na to.

photo 1522771739844 6a9f6d5f14af e1546868992286

Jeden, nebo raději dva do páru?

Záleží na tom, zda žijete sami, nebo sdílíte ložnici se svým protějškem. Pro dva by byl jeden noční stolek přece jen málo. Když si ho zvyknete využívat, zjistíte, že v něm věcí spíš přibývá. Pokud pořizujete celou ložnici, vyplatí se rovnou s nábytkem a postelí koupit i noční stolky. Budou tak spolehlivě v odpovídajícím stylu a budou dokonale sladěné se zbytkem interiéru. Ale pokud se rozhodnete (ať už z jakýchkoli důvodů) noční stolek vyměnit a pořídit si nový, nic není ztraceno. Některé noční stolky mají univerzální design a hodí se do téměř každé ložnice, jiné jsou stylově vyhraněné a potom je třeba pečlivě vybírat.

bed 3700115 960 720 e1546869970536

I kontrast může dokonale ladit

Pokud se rozhodnete oživit svou ložnici výraznějším kontrastem, určitě to není chyba. Noční stolek nemusí bezpodmínečně být shodného typu a barvy jako ostatní nábytek v ložnici. Ovšem musíte se držet toho, že i s kontrastem je třeba zacházet přiměřeně. Některé kombinace různorodých materiálů jsou velmi efektní, chce to zkoušet a porovnávat.

Důležitá je i správně zvolená velikost, kdy musíte přihlížet k rozměrům místnosti, ostatnímu nábytku, dalšímu zařízení a samozřejmě i ke svým osobním potřebám. Každopádně dbejte na to, abyste na noční stolek snadno a bez problémů dosáhli, tady je velmi důležité brát ohled na výšku postele. Výška nočního stolku by mělo co nejlépe korespondovat s výškou postele, jinak byste se museli zbytečně natahovat nebo naopak ohýbat.

photo 1532344214108 1b6d425db572 e1546869335571

Dalším faktorem je hloubka nočního stolku. Čím je stolek hlubší, tím větší je jeho objem a můžete do něj umístit víc věcí, ale vybírejte vždy s mírou. Noční stolek není odkladištěm nebo další skříní, slouží především k uložení věcí, jež potřebujete mít opravdu hned na dosah.

Noční stolek můžete nahradit objemnějším kusem nábytku

Pokud chcete noční stolek využívat přece jen jako úložný prostor (například v menší ložnici, kde místa není nadbytek), dokáže ho nahradit i menší nízká komoda. U té využijete horní odkládací desku a zásuvku stejně jako u tradičního nočního stolku, ale navíc máte k dispozici prostor pro uložení lůžkovin nebo dalších věcí, které do ložnice patří, ale do skříně už se prostě nevejdou.

photo 1462530260150 162092dbf011 e1546869604490

Barevné provedení a různé materiály

Noční stolky si můžete vybrat v klasickém provedení z přírodního dřeva nebo mořené, případně do moderně řešené ložnice i v pastelových barvách. Další variantou jsou stolky v retro stylu, které se hodí k ložnici zařízené ve stylu dávno uplynulých let. Takové řešení působí velmi uklidňujícím dojmem.

photo 1503278501277 e1546869161265

Pro moderně řešenou ložnici se nemusíte vyhýbat ani nekonformně řešeným stolkům, u nichž je použito kombinace chromovaných trubek a skleněných desek s nerozbitnou úpravou. Sklo i kov se snadno čistí, ovšem oba materiály jsou na dotek chladné. Sklo ale zase působí vzdušným dojmem, takže se výborně hodí především do menších ložnic.

Zajímavým řešením může být i závěsný noční stolek, ten je totiž určený k montáži na zeď. Ani děti nepřijdou zkrátka. Do dětského pokoje, kde mají postel, jim můžete pořídit dětský noční stolek, který bývá rozměry i provedením uzpůsoben právě pro ty nejmenší.

Noční stolek s určitou dávkou soukromí

Pokud chcete, aby k některým věcem, uloženým do nočního stolku neměl nikdo jiný bez vašeho povolení přístup, můžete zvolit stolek, který má zásuvku nebo i dvířka opatřené zámkem. Chcete-li nechat prostor spíše otevřený a snadno přístupný, zvolte stolek s kombinací přihrádek a poliček, vypadá elegantně a snadno se v něm budete orientovat.

photo 1528857944987 239d3a502bbe e1546869230867

Pokud vystačíte s menším počtem věcí, může být noční stolek poměrně strohý a malý. Potřebujete-li mít po ruce pro klidné usnutí několik desítek knih nebo rezervní pyžamo, zvolte si raději stolek objemnější.

I v ložnici se stávají úrazy

Podle celosvětových statistik dochází dokonce právě v ložnici k relativně velkému počtu úrazů. Ty sice nebývají příliš vážné, ale i při volbě nočního stolku se můžete takovému riziku správným výběrem vyhnout. Zaoblené hrany a automaticky se zavírající dvířka mohou zabránit občasným nepříjemným odřeninám.

Co není vhodné na noční stolek stavět

Ačkoli je horní deska nočního stolku zamýšlena jako odkládací plocha, není vhodné sem stavět například květiny v květináči a raději ani řezané květiny ve váze. Hrozí vylití vody nebo i vysypání zeminy na stolek, koberec nebo podlahovou krytinu, což přináší zbytečné komplikace. Pokud má lampička pryžové nožky proti skluzu, raději ji podložte vhodným materiálem, aby nevznikly otisky na desce stolku. Na nočním stolku není záhodno nechávat ani nápoje ve sklenicích či hrnečcích. Ve spaní je můžete nechtěně shodit. A to by byla velká škoda, protože váš nový noční stolek by měl přeci jen vydržet bez újmy co nejdéle.

Čtěte dál!

Dobře bydlet pomáhá STAVOTECH Olomouc 

Covid, inflace, války za humny, energetická chudoba – posledních pár let...

HLASUJTE PRO NEJ INTERIÉR V ČR!

Pokud se zajímáte profesně nebo jen uživatelsky o interiérový design, jistě...

Komentáře

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Oblíbené články

Jak umíchat Aperol Spritz – přísady a poměry

Aperol Spritz je koktejl pocházející z Itálie, složený z...

Hmyz v bytě: Jak se zbavit malého hmyzu v domácnosti

Nežádoucí hmyz v bytě nás může pořádně potrápit. Ale...

Jak udržovat živý plot

Jednou z možností, jak esteticky oddělit zahradu od okolí...