Tipy, jak vybrat světové strany pro místnosti

Pokud kupujete byt nebo rodinný dům, či snad nemovitost stavíte, je dobré mít jasno v tom, jak velké chcete mít jednotlivé pokoje a kde budou umístěny. U bytů mohou být možnosti lehce omezené, zatímco u rodinných domů lze vše promyslet do posledního detailu. A to s ohledem na orientaci podle světové strany.

Místnosti ve své nemovitosti by měly mít správnou orientaci na určitou světovou stranu. Z jakého důvodu a čemu to pomůže? Zjistěte to teď hned.

Světové strany jsou jasné. Je to sever, jih, východ a západ. V první řadě je třeba určit, jaké je postavení domu nebo bytu a jaká jeho část na kterou stranu směřuje. Zde pomůže nejenom klasický kompas nebo buzola, ale může pomoci i aplikace v chytrém mobilní telefonu, která umí kompas celkem jednoduše nahradit.

white 2591358 960 720

Proč je správná orientace důležitá? Hlavně kvůli světlu

Co je tím nejdůležitějším v každém interiéru? Mnoho lidí dost možná napadne velikost, nebo je napadne také praktičnost. Ani jedno ale není zase až tak úplně pravda. To nejdůležitější je hlavně dostatek světla. A to světla denního, které je pro naše oči nejpřirozenější. Díky dostatku světla má tělo nejenom více energii, ale také je třeba říci, že se světlo pozitivně podepisuje i na psychice a celkové náladě. Navíc podstatně výrazněji, než je tomu v případě světla ze žárovek.

photo 1526057372486 90c2459c301b

Na jakou světovou stranu umístit jednotlivé místnosti?

Proč je to tolik důležité, to již víte. Nyní už se podíváme konkrétně na to, jak vybrat světové strany pro místnosti když jsou běžně používané. Začněte severem, kam by měla být orientována hlavně kuchyně, a dále také koupelna s toaletou. Když mluvíte o jižní části domu, měl by být v této oblasti nejenom obývací pokoj – tedy jedna z hlavních částí interiéru. Na tuto světovou stranu by měla směřovat i okna dětského pokoje.

Pokračujte na západní stranu, u které může být také přijatelné, když budou tímto směrem umístěny dětské pokoje. Co by mělo být u západu naprostou nezbytností, to je ložnice. Tu však lze v případě potřeby umístit také východním směrem. Ten je vhodné mimo jiné také pro pracovny. A pokud není jiného zbytí, orientujte tak i svou kuchyni.

apartment 406901 960 720

Jaké jsou výhody a nevýhody daného rozložení?

Je to jednoduché. Roli zde hrají dvě věci. Tím prvním je světlo. V ložnici se lze budit s příjemnými slunečními paprsky, které budou během dne směřovat i do dalších místností, kde se budete postupně nacházet – v rámci celého dne až do večera. Druhým důvodem je také teplo, které oceníte hlavně v zimě, díky čemuž vám v ohřevu interiéru pomůže právě síla slunečních paprsků.

Připomenout se musí i možná negativa. A tím je nadměrné ohřívání během léta, kterému však můžete zamezit zatažením žaluzií. Ty lze využít i v případě, kdy si budete chtít o víkendu zdřímnout a nechcete, aby vás vycházející slunce budilo.

Čtěte dál!

Dobře bydlet pomáhá STAVOTECH Olomouc 

Covid, inflace, války za humny, energetická chudoba – posledních pár let...

HLASUJTE PRO NEJ INTERIÉR V ČR!

Pokud se zajímáte profesně nebo jen uživatelsky o interiérový design, jistě...

Veletrh úspor v Uherském Hradišti

Veletrh úspor je výstižný název oblíbené stavební výstavy Stavba – Teplo...

Komentáře

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Oblíbené články

Jak umíchat Aperol Spritz – přísady a poměry

Aperol Spritz je koktejl pocházející z Itálie, složený z...

Hmyz v bytě: Jak se zbavit malého hmyzu v domácnosti

Nežádoucí hmyz v bytě nás může pořádně potrápit. Ale...

Jak udržovat živý plot

Jednou z možností, jak esteticky oddělit zahradu od okolí...