Tipy na správné osvětlení do vaší kuchyně

Variant pro osvětlení je opravdu mnoho. Obzvlášť kuchyně je specifické místo, kde je pro každý kout zapotřebí jiného typu světla. Navíc v ní trávíme spoustu času, od brzkého rána až do pozdního večera, proto si osvětlení zrovna zde zaslouží zvýšenou pozornost. Pokud váháte mezi závěsnými světly, bodovými světly, ale i třeba nad podsvícením pracovní plochy využijte našich rad, které vám pomohou s rozhodováním a usnadní finální výběr.

photo 1556912102 ea493a2a5b93 1 e1557260486334

Bezpečí na prvním místě

Základem každého kulinářského úspěchu je dobře osvětlená plocha pro přípravu pokrmů. V tomto případě jsou nejvhodnější LED žárovky. Při krájení zeleniny nabroušeným nožem tak snížíme riziko úrazu na minimum. Správně by měla být rovnoměrně osvětlena celá plocha včetně umyvadla a sporáku. Předcházení zranění zejména v kuchyni je velmi důležité, protože manipulujeme s ostrými předměty. I když se z vaření stala každodenní rutina, nesmíme zapomínat na to, že k nehodě může dojít velmi snadno.

Ani při používání různých elektrických spotřebičů nezapomínejte na pořádnou dávku osvětlení. Zejména při vymývání je dostatečné světlo a opatrnost naprostý základ. Už při samotném navrhování kuchyně byste si měli sestavit plán osvětlení – následné stěhování po instalaci se totiž může zbytečně prodražit.

photo 1512914890251 2f96a9b0bbe2 e1557260857411

Závěsná světla do jídelního prostoru

O závěsných světlech a jejich využití v ložnici jsme psali minule. Nicméně své využití najdou i v kuchyni. Při večeři určitě nikdo z nás nechce, aby ho obtěžovalo příliš ostré světlo. Pro osvětlení jídelního stolu je tak nejvhodnější závěsné světlo a nejlépe to, u kterého můžeme regulovat intenzitu osvětlení či výšku zavěšení. Jednoduchým krokem si můžete jak posvítit do talíře, tak i vkusně vydekorovat kuchyni.

Tento typ světel je poslední dobou velmi v kurzu, protože splňuje dvě velmi ceněné věci jako je praktičnost, ale také styl. Světla z vašeho interiéru, ať už se je rozhodnete umístit do jakékoliv místnosti, vytvoří útulné místo s příjemnou atmosférou.

photo 1540985056755 3800e1be1876 e1557260579812

Podsvícení kuchyňské linky

Nasviťte svoji kuchyni zespod. Můžete použít jednoduché LED bodovky nebo pásky pro větší plochu. Takové osvětlení může být velmi praktické zejména v noci, kdy může být centrální osvětlení příliš dráždivé. S bodovými světly nainstalovanými v podlaze taky snadno najdete úplně všechno, co se zatoulá pod linku. V každém případě je osvětlení v podlaze velmi stylovou záležitostí.

MaxLED 500 pásek 50 cm denní světlo stříbrnošedá - PAULMANN
MaxLED 500 pásek 50 cm denní světlo stříbrnošedá – PAULMANN

Pro lepší orientaci není na škodu, když nainstalujete pásky také do kuchyňských skříněk. I tento tip využijete hlavně v noci, když si budete chtít dojít pro sklenici vody a nebudete chtít rozsvítit velké světlo, protože to se v rozespalosti těžce snáší. LED pásky mají navíc oproti ostatním tu i výhodu, že je můžete jak snadno namontovat, tak i sundat.

 

Čtěte dál!

Dobře bydlet pomáhá STAVOTECH Olomouc 

Covid, inflace, války za humny, energetická chudoba – posledních pár let...

HLASUJTE PRO NEJ INTERIÉR V ČR!

Pokud se zajímáte profesně nebo jen uživatelsky o interiérový design, jistě...

Komentáře

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Oblíbené články

Jak umíchat Aperol Spritz – přísady a poměry

Aperol Spritz je koktejl pocházející z Itálie, složený z...

Hmyz v bytě: Jak se zbavit malého hmyzu v domácnosti

Nežádoucí hmyz v bytě nás může pořádně potrápit. Ale...

Jak udržovat živý plot

Jednou z možností, jak esteticky oddělit zahradu od okolí...