Tipy pro domácnost: Jak se spolehlivě zbavit smutnic?

Otravné mušky, které poletují kolem květináčů nebo mís s ovocem, nám můžou nejen během léta pěkně pít krev. Jak se zbavit těchto potvůrek, které vzhledem připomínají menší komáry, a jak jim zabránit v tom, aby se opětovně vyrojovali ve vaší domácnosti?

Smutnice jsou drobné černé mušky o délce přibližně 3–4 mm, které škodí našim pokojovým rostlinám. Řadíme je do čeledi bedlobytkovití a smutnicovití. Larvy smutnic jsou schované v substrátu, kde okusují kořínky a škodí. Rostlinka může žloutnout a po čase dokonce uhynout.

Životní cyklus smutnic

Larvy smutnic jsou velmi malé a pouhým okem je nespatříte. Po prvním zalití v substrátu velmi rychle dospějí a vylíhnou se v mušky, které začnou poletovat blízko rostliny, a poté do substrátu kladou další a další vajíčka. Za 5–10 dní se tak vylíhne další generace larev.

Dospělí jedinci žijí přibližně týden a samičky jsou schopné naklást až 300 vajíček, z nichž se během 3–6 dnů vylíhnout larvy. Za další 3–4 dny se zakuklí a poté vylíhnou v mušky. Celý cyklus od vajíčka po dospělou mušku trvá 3–4 týdny. Vzhledem ke krátké době stádií můžeme v jednu dobu v květináči najít jak larvy, tak smutnice i kukly. Zkrátka několik generací najednou.

Smutnice vs. octomilky

Možná si říkáte, že jsou mušky jako mušky. Někde doma zkrátka poletují, jsou černé a otravují nám život. Proto si lidé smutnice a octomilky velmi často pletou. Poznáte rozdíl?

Smutnice milují vlhkost. Najdete je tak spíše kolem květináčů s rostlinami. Octomilky si zase libují kolem hnijícího ovoce a potravin. Nemusí to ale být vždy pravidlo. Hnijící ovoce může přilákat i smutnice, které poletují vedle v květináči. A naopak.

iStock 1127877466
Smutnice. Foto: urobsisam.zoznam.sk
mouchy
Octomilky. Foto: Skutecnost.cz
49143919027 ec143a0a9f b
Smutnice poznáte podle tykadel. Foto: Flickr.com
depositphotos 33084311 stock photo fruit fly
Octomilky tykadla nemají. Foto: Depositphotos.com

Rozdíl poznáte i co se týče vzhledu. Dospělé smutnice mají šedočerné tělo a průhledná křídla. Výrazná jsou delší tykala. Právě ta je odlišují od octomilek.

Kde se vzaly u vás doma smutnice?

Začátek výskytu smutnic je nejpravděpodobnější ve chvíli, kdy si z obchodu přivezete nové rostliny nebo pěstební substrát. Drobounké larvy okem nerozeznáme, a to, že jsme si přivezli i nezvané návštěvníky poznáme až ve chvíli, kdy nám začnou poletovat všude kolem.

Čím se smutnice živí a kde je najdete?

Smutnice milují vlhké a teplé prostředí. Jakmile začnete zalévat, z larev se vylíhne první generace těchto mušek. Larvy smutnic se živí organickou hmotou z květináče, ale i kořínky a tkáněmi mladých rostlinek.

fukayamamo NJng32Q4KZs unsplash

Prevence před smutnicemi je základ

Abyste se smutnic vyvarovali zcela, je třeba zaměřit se na prevenci. Larvy smutnic se do našich domácností nejčastěji dostávají ze substrátu z obchodu. Levnější substráty je dobré před použitím prolít horkou vodou nebo ohřát v páře. Pokud si přinesete z obchodu hotovou rostlinku, pak ji pár týdnů nechejte pro jistotu oddělenou od ostatních a sledujte, jestli se nějací nežádoucí návštěvníci neobjeví i u ní. Pořád je lepší zbavovat se smutnic v jednom květináči, než je nechat rozmnožit se všude po bytě.

Základ pro prevenci

  • vybírejte kvalitní substrát (dá se pořídit i sterilizovaný substrát, který je již propařovaný)
  • nechejte substrát před použitím důkladně proschnout

TEST: Chcete zjistit, jestli jste si z obchodu nepřinesli infikovanou zeminu? Rozkrojte bramboru, umístěte ji do substrátu a počkejte 48 hodin. Pokud v substrátu jsou larvy smutnic, pak se na bramboře objeví.

Přípravky na smutnice

Na smutnice existuje celá řada přípravků, které vám pomohou je efektivně vyhubit. Mohou být na chemické bázi, ale najdete i přírodní varianty, které nejsou o nic méně účinnější!

TIP: Pokud objevíte smutnice, jako první omezte zálivku. Tím zhoršíte podmínky po vývoj larev.

Lapače na smutnice

Než si pořídíte pestré žluté lepicí podložky, které zapíchnete do květináče, je třeba si říct, že samotné vás smutnic, respektive jejich larev, nezbaví. Právě larvy totiž požírají kořenový systém rostlin, a poletující mušky jsou až jejich další stadium. Čili na poletující mušky klidně pořiďte lapače, larev je ale třeba zbavit se účinněji – pomocí hlístic nebo hnojiv.

ImgW
Stopset, žluté lepové šipky k odchytu

Hlístice

Přirozeným nepřítelem smutnic jsou hlístice. Jedná se o maličké červy, které v půdě čichem vyhledávají larvy smutnic a požírají je. Poté sami uhynou. Zároveň nenapadají žádné jiné živočichy a neohrožují rostliny samotné. Aplikace těchto pomocníků je ekologická a velmi efektivní.

510 nemaplus
Parazitické hlístice Nemaplus

Hlístice najdete pod obchodním názvem Nemaplus. Ten byste měli aplikovat hned, jakmile objevíte larvy smutnic. Můžete je aplikovat v průběhu celého roku v bytech a uzavřených prostorách. Venku se larvy smutnic zpravidla objevují na podzim nebo na jaře.

Jak hlístice aplikovat?

Nejdříve obsah balení rozpusťte ve vodě a dobře promíchejte. Množství najdete v přiloženém návodu. Vznikne vám směs, kterou zalijete substrát rostlin. Zalévejte ideálně ráno nebo večer, kdy není příliš velké vedro. Je třeba, aby půda byla vlhká, ale ne přelitá. V případě většího množství smutnic hlístice aplikujte po dvou týdnech znovu.

Hnojivo proti smutnicím

Smutnic se můžete zbavit i efektivní cestou dva v jednom – hnojivem, které zároveň působí proti těmto otravným muškám. Zlepšuje navíc vitalitu rostlin, zvyšuje jejich odolnost proti chorobám a škůdcům a omezuje také tvorbu plísní na povrchu. Jedná se tak o univerzálního pomocníka, který vám pomůže dát rostlinky opět do latě.

vyr 17550 08350 floria kapalne hnojivo pro pokojove rostliny smutnice 05l 8594005009394
Floria, kapalné hnojivo pro pokojové rostliny

Pro úplné vypuzení smutnic by vám měly stačit čtyři aplikace. Před použitím nezapomeňte hnojivo důkladně protřepat. Pro výživu rostlin použijte v období vegetace od března do září 1x za 2 týdny. Při výskytu smutnic použijte jednou týdně, aplikujte 4x za sebou.

Babské rady na smutnice

Vaše babičky nebo maminky vám mohou radit i jiné zaručené triky. Při prvním výskytu smutnic můžete třeba sáhnout po skořicové vodě (2 litry vody na 1 lžičku skořice, kterou zalejete rostliny), nebo oloupané stroužky česneku, které zahrabete do půdy. Takové případy ale zaberou, jen pokud je smutnic málo a máte i menší množství rostlin v bytě.

mockup graphics gKt9wZp2ujU unsplash

Biolit na smutnice

Ani použití agresivního Biolitu není příliš efektivní. Ano, zbavíte se mušek, ale larvám ukrytým v substrátu Biolit neublíží, navíc při používání takhle silného insekticidu v uzavřeném bytě může být problematické, nehledě na to, jaký účinek může mít na vaše rostlinky.

TIP: Začtěte se do dalších tipů, jak se zbavit hmyzu v domácnosti tady.

Písek na smutnice

Při napadení menšího počtu smutnic je také dobré pokrýt povrch substrátu tenkou vrstvou křemičitého písku. Tím se omezí přísun vzduchu do substrátu a smutnice budou mít ztížené podmínky pro kladení dalších vajíček.

Čtěte dál!

Navštivte Plzeňský veletrh – úspory i nákupy

Plzeňský stavební veletrh „Moderní dům a byt“ a veletrh kosmetiky, módy...

Podzimní FOR INTERIOR se představí ke konci září

Veletrh nábytku, interiérů a bytového designu FOR INTERIOR je místem s...

Zveme vás na 15. ročník veletrhu FOR DECOR & HOME, který nabídne velkolepé vánoční expozice

15. ročník kontraktačně-prodejního veletrhu dekorací, bytových a kuchyňských doplňků a dárkového...

Komentáře

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Oblíbené články

Jak umíchat Aperol Spritz – přísady a poměry

Aperol Spritz je koktejl pocházející z Itálie, složený z...

Hmyz v bytě: Jak se zbavit malého hmyzu v domácnosti

Nežádoucí hmyz v bytě nás může pořádně potrápit. Ale...

Jak udržovat živý plot

Jednou z možností, jak esteticky oddělit zahradu od okolí...