Zábava, výzva, soutěživost, zručnost, postřeh. Stolní fotbálek baví malé i dospělé. Již dávno není stolní verze fotbalu výsadou barů, ale lze si ji pořídit i domů, například do obývacího pokoje, pro děti či do různých společenských možností. Podívejte se na několik praktických rad, jak stolní fotbálek vybrat.
Stolní fotbálek už nenajdete jenom v barech. Máte ho rádi? Chcete potěšit děti? Pokud ano, není nic jednoduššího, než si udělat radost a pořídit si ho i k sobě domů.
Že nemáte absolutně představu o tom, co je to vlastně stolní fotbálek? Jedná se o stolní hru v podobě ohraničené konstrukce, která je určena nejčastěji pro hraní čtyř osob. Ty zpravidla vytváří týmy po dvou. Jednotliví hráči mají v rukou pohyblivé tyče, na kterých jsou upevněny figurky fotbalistů.
Cíl stolního fotbálku je jako u reálného fotbalu jasný. Vstřelit druhému týmu co možná nejvíce branek. Hraje se s menším míčkem a dostat ho do branky vyžaduje zručnost, postřeh a také zkušenosti při pohybu s jednotlivými hráči, kterých je na dané tyči hned několik. Stolní fotbal má poměrně dlouhou historii. Již v roce 1901 byl v USA patentován vůbec první fotbálek s protáčivými tyčemi. U nás se první herní stoly začaly objevovat v osmdesátých letech, nepřekvapivě v různých hospodách a na diskotékách. V českých domácnostech se jedná stále o raritu, nicméně to dříve platilo i o kulečníku, tak proč nepatřit mezi průkopníky.
Jak vybrat stolní fotbálek?
V první řadě je vhodné si ujasnit, že existují i různé malé stolní varianty určené pro 2 hráče. Chcete-li do hry zapojit celou rodinu a čas od času také návštěvu, držte se plnohodnotné varianty. Tedy té, kdy stolní fotbal stojí samostatně jako kus nábytku a je určen pro 4 hráče. Třebaže menší modely na stůl z plastu lákají výhodnou cenou, jedná se spíše o hračky. S touto skutečností je spojena menší výdrž a horší ovládání. Pro malé děti je plastový fotbálek milým dárkem, ale dospělák si na něm plnohodnotně nezahraje. Stejně tak nejsou levné fotbálky vhodné na trénování a zlepšování vlastních dovedností. Zde je nutné podotknout, že stolní fotbal se stal profesionálním sportem, ve kterém se pořádají turnaje a mistrovství. Máte-li sportovní ambice, je pořízení domů dobrým nápadem.
Velikost stolu se liší
Dále je při výběru vhodné myslet i na celkovou velikost stolu. Na trhu se lze setkat s různě velkými variantami. Ono kritérium výběru by tak mělo být primárně spojené hlavně s velikostí prostoru u vás doma. Dále nezapomínejte na celkovou stabilitu fotbálku. Ovlivňují ji jak nohy dané konstrukce, tak celková hmotnost, která by měla být spíše vyšší. Proč? Nechat se při hraní unést je velmi jednoduché. Rychlé pohyby a síla vložená do úderu by dokázala lehoučkým stolem snadno pohnout a tím pádem zkazit celou hru. Při výběru neváhejte koukat po profesionálních stolech, které nabízí příkladnou robustnost. Jejich design nemusí být vůbec hospodský. Naopak, některé modely jsou elegantním doplňkem a opravdu hezkým kusem nábytku. Výjimkou nejsou stoly z exotického dřeva.
Když jde o další parametry stolu, může rozhodovat třeba i použití materiálů madel, to zda je horní plocha doplněná plexisklem nebo i to, jak jsou řešena počítadla gólů a podavače míčků. Toto jsou spíše drobnosti, které nehrají klíčovou roli, ale zkušenější hráče by mohly zajímat. Barva hrací plochy nemusí být zelená. Oblíbené jsou také modré povrchy.
Kam a jak stolní fotbálek doma umístit?
Změřili jste si volný prostor v interiéru a podle něho zvolili správnou velikost? Nyní je třeba stolní fotbálek správně umístit. Každý z hráčů by měl mít dostatek prostoru pro pohyb, tedy ovládání tyčí v jejich celém rozsahu. Vhodné je proto umístění v dostatečné vzdálenosti od zdi a jiných překážek, které mohou v plnohodnotném hraní bránit. Určitě pamatujte na to, že čím více prostoru hráč bude mít, tím pro něho lépe. Mnozí při hře potřebují opravdu víc než jenom 1 metr.
Dále je dobré nezapomenout ani na to, že stolní fotbálek by měl stát na dokonale vodorovné ploše. Díky tomu se při hraní nebude hýbat a šikmá poloha nebude nepříjemně ovlivňovat to, kam bude míček jezdit. Dobrou pomůckou při umístění se stane kvalitní vodováha. Pokud neukáže rovinu, je vhodné nohy stolu podložit tak, dokud nedosáhnete správných hodnot.
Poslední rada se týká možných problémů se sousedy. Stolní fotbálek je živá hra, u které je zábava. S tím je spojena také vyšší úroveň hluku bez ohledu na to, zdali hrají děti, nebo jejich rodiče. Ideální jsou místnosti, kde nebudete jen tak někoho rušit. V rodinných domech je vhodné založit hernu, kde může fotbalový mač probíhat klidně celý den.