Topná sezóna začíná: Jak se starat o krb a krbová kamna?

Končí grilovací sezóna na zahradě a začíná období topení uvnitř. Jak se postarat o venkovní krb, aby zvládl zimu a jak se co nejlépe starat o ten interiérový, aby sloužil co nejlépe?

Večery u rozehřátého krbu pomalu začínají. Než se ale dáte do romantického vysedávání u ohně, je potřeba se na to připravit spíše pragmaticky. Co vás čeká, než zažehnete první letošní polínko? To se dozvíte v článku, stejně jako to, čím nejlépe topit, abyste potenciál krbu využili na maximum a také jak se o něj starat v průběhu topné sezóny.

Krb a kamna před topnou sezónou vyčistěte

Odkládali jste čištění krbu či krbových kamen po ukončení topné sezóny a najednou se o slovo hlásí opět chladné počasí? Je nejvyšší čas dát krb pořádně do pucu. Uhlíky, popel, to vše musí pryč. Všechny průduchy zprůchodněte, co jde, tak vyčistěte od sazí a vyleštěte dvířka, ať se vám do ohně lépe kouká.

Aspoň jednou ročně si pozvěte odborníka

Komín a kouřovody jednou za rok musíte nechat zkontrolovat kominíkem. Ten vyhodnotí stav a rovnou i vyčistí útroby od usazených sazí. V tomto případě nejde o estetiku, ale jedná se o vaši bezpečnost. Zanesený komín je totiž příčinou nezanedbatelné části požárů. A kromě požáru riskujete i otravu oxidem uhličitým. V případě, že v krbu topíte v průměru šest měsíců, musí vám ho kominík zkontrolovat či vyčistit dvakrát ročně, při celoročním provozu pak třikrát.

hayden scott lyTgIeUBOUE unsplash

Revize kouřovodu nebo jen kontrola?

Mnohdy tyto pojmy bývají zaměňovány. A tak zbytečně platíte za revizi, i když potřebujete jen kontrolu. Revize je potřeba prakticky jen jednorázově. A to při uvedení nové spalinové cesty do provozu, po stavební úpravě komína, případně po komínovém požáru nebo při vzniku trhlin. V ostatních případech stačí kontrola.

Topte jen kvalitním otopem

Jak dlouho a dobře bude krb nebo krbová kamna sloužit záleží také na tom, čím si v nich topíte. Vhodný výběr otopu se totiž projeví na tom, jak často bude potřeba útroby čistit. Jaké dřevo do krbu je tedy nejlepší? V každém případě to, které je dostatečně proschlé. Maximální vlhkost by neměla přesáhnout 20 %, jen tak využijete jeho výhřevnost naplno.

Na roztápění se hodí měkké dřevo, ze kterého uděláte dlouhé třísky. Na podpalovače zapomeňte. Když už není zbytí, volte jen ty na přírodní bázi, jako je třeba dřevitá vlna. Chemické nejenže zapáchají a kouří při samotném podpalování, ale také umí pěkně ztížit čistění krbu. Na samotné topení je pak nejlepší volit tvrdé dřevo jako je buk, dub, topol, lípa, bříza a podobně. Hoří pomaleji, a protože prohoří důkladněji, je z něj méně popela.

rune enstad qtea7C9ht5o unsplash

Jak na pravidelné čištění krbu a krbových kamen?

Než se do nějakého čištění pustíte, ujistěte se, že je vše studené. Ideální je krb i kamna vyčistit jednou za 3 až 4 dny. Hodně také záleží, jak velkou nádobu na popel mají.

Popel můžete vybírat ručně, nebo si pořídit vysavač na popel. Díky vysavači máte jistotu, že popelem nezašpiníte nic okolo. Popel pak buď vysypete do popelnice, nebo ho můžete vysypat na zahradu či do kompostu.

TIP: K obsluze a čištění krbu se vám bude hodit speciální nářadí. Přečtěte si, jak ho vybrat.

Jak vyčistit sklo u krbu

Jeho nadměrnému zanášení předejdete dobře vysušeným dřevem. Dobrá prevence je také topit intenzivně, ale krb neplnit až k prasknutí. Ale ani to nezabrání znečišťování úplně, proto je dobré sklo pravidelně mýt.

Na lehké znečištění je nejefektivnější vzít staré noviny nebo reklamní letáky, zmuchlat je a krouživými pohyby čistit, dokud sklo není zase průhledné.

Na důkladnější čištění můžete vzít saponát na nádobí, starou houbičku a pustit se do toho. Dejte si ale pozor na to, že bude stékat hodně černé vody. Další možnost, jak vyčistit sklo u krbu je pomocí speciálního čističe přímo k těmto účelům. Ten lze zakoupit i ve formě gelu, který tolik nestéká.

Jak zazimovat zahradní krb

Jedna sezóna začíná a druhá končí. Na venkovní posezení už to není a zahradní krb je potřeba připravit na zimu. Pokud jste ho čistili pravidelně, budete mít zimování jednodušší. Pokud ne, jeho vyčištění vám dá zabrat o něco více. I zahradní krb nejlépe vyčistíte pomocí vysavače na popel. Větší znečištění pak odstraňte za pomoci drátěného kartáče a vody. Nakonec ještě krb pořádně prohlédněte, jestli není poškozený a jestli náhodou nebude pršet do komína. Vzduchové ventily nezavírejte, díky nim se v krbu nebude držet vlhkost. Rozhodně v něm nenechávejte popel, který by navlhnul a mohl způsobit korozi.

Čtěte dál!

Dobře bydlet pomáhá STAVOTECH Olomouc 

Covid, inflace, války za humny, energetická chudoba – posledních pár let...

HLASUJTE PRO NEJ INTERIÉR V ČR!

Pokud se zajímáte profesně nebo jen uživatelsky o interiérový design, jistě...

Veletrh úspor v Uherském Hradišti

Veletrh úspor je výstižný název oblíbené stavební výstavy Stavba – Teplo...

Komentáře

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Oblíbené články

Jak umíchat Aperol Spritz – přísady a poměry

Aperol Spritz je koktejl pocházející z Itálie, složený z...

Hmyz v bytě: Jak se zbavit malého hmyzu v domácnosti

Nežádoucí hmyz v bytě nás může pořádně potrápit. Ale...

Jak udržovat živý plot

Jednou z možností, jak esteticky oddělit zahradu od okolí...