3 jednoduché způsoby, jak zazimovat muškáty

Muškáty nemusíte na zimu vyhazovat a na jaře kupovat nové. Existuje několik způsobů, jak je zazimovat. Na zimu je můžete umístit do chladné místnosti, pěstovat je v interiéru nebo je množit řízky. Vyberte si metodu, která vám a vašim vnitřním podmínkám nejlépe vyhovuje.

shutterstock 1923895601

Jak zazimovat muškáty v květináčích

Pokud pěstujete muškáty v květináčích a chcete je zazimovat, přikryjte je na nadcházející zimu před prvními mrazy.

Výběr místa

Pro přezimování muškátů vyberte světlé a vzdušné místo, kde není příliš teplo a nemrzne. Ideální je skleník, zimní zahrada nebo místnost s nižší teplotou.

shutterstock 34081522

Podle odborníků je nejvhodnějším místem pro zimní zazimování muškátů skleník s topným systémem, který udržuje teplotu uvnitř nad bodem mrazu. Ideální teploty pro zazimování muškátů jsou přibližně 10 až 12 °C.

Zkrácení muškátů

Ať už muškáty pěstujete přímo v květináčích, nebo se je rozhodnete na zimu přesadit do květináčů, je důležité je před přenesením do interiéru seříznout.

Pokud jsou muškáty pěstovány v květináčích, zkraťte je asi o dvě třetiny. Pokud byly přineseny z venkovních záhonů, je třeba je zkrátit až o tři čtvrtiny.

shutterstock 1843443688

Kontrola rostliny

Než začneme s vlastním řezem, prohlédneme si rostlinu. Všimněte si všech odumřelých, poškozených nebo nezdravých výhonků. Pokud takováhle místa najdete, je třeba je nejprve odstranit. Muškáty zbavujeme listů i výhonků.

Přenesení do interiéru

Po prořezání muškátů zkontrolujeme, zda jsou rostliny zbaveny škodlivého hmyzu, a přeneseme je do interiéru. Muškáty je vhodné v zimě pěstovat v polospánku, takže si vystačí s menším množstvím zálivky.

shutterstock 1712810875

Zalévání

Muškáty umístěte na místo, kde budou mít částečný přístup ke slunečnímu světlu, a každé 2 týdny je zalévejte. Stejně jako většina rostlin jsou i muškáty během zimy v klidovém režimu, aby ušetřily energii na vegetační období.

Náš tip: Pokud nemáte vytápěný skleník, můžete muškáty přezimovat v nevytápěném skleníku. Doporučujeme však, abyste je dobře izolovali bublinkovou fólií nebo jiným materiálem. Během zimy přikryjte rostliny vlnou, abyste je ochránili před nízkými teplotami.

shutterstock 1915329397

Zazimování muškátů pěstováním v interiéru

Dalším způsobem, jak přezimovat muškáty, je pěstovat je jako pokojové rostliny. Nezapomeňte zejména na to, že přezimující muškáty potřebují dostatek jasného světla.

Výběr místa

Nejlepší je umístit muškáty během zimy na parapet slunného okna orientovaného na západ nebo jih. Tím zabráníte vřetenovitému růstu muškátů.

Kontrola muškátů

Muškáty zkontrolujte před prvními mrazy. Ujistěte se, že se na nich nevyskytuje hmyz ani nemoci. Přezimovat by se měly pouze zdravé muškáty.

shutterstock 1972825922

Při pěstování muškátů v interiéru si dejte pozor na typické škůdce, jako jsou roztoči a housenky. Pokud vaše muškáty nevypadají zdravě, zvažte, zda je opravdu chcete zazimovat.

Přesazení muškátů

Zdravé rostliny vykopejte a přesaďte je do květináčů. Po přesazení rostliny seřízněte na třetinu jejich velikosti.

Nejprve odstraníme výhonky a listy, které vypadají nezdravě. Po zastřižení muškáty zalijte a nechte půdu vyschnout.

shutterstock 1721970697

Přenesení do interiéru

Než začneme topit, přeneste muškáty dovnitř. Rostliny se musí pomalu přizpůsobovat novému prostředí a poklesu vlhkosti, ke kterému v interiéru během zimy dochází. Proto je ideální, když přezimují při teplotách kolem 10 °C až 12 °C.

Jak zazimovat muškáty množením

Mnoho rostlin, včetně muškátů, lze množit řízky, které zabírají méně místa než rostliny v květináčích. Pokud nemáte k dispozici dostatek místa, je pro vás tato metoda skvělou volbou.

K množení muškátů pomocí řízků budeme potřebovat:

●      substrát pro výsev a množení,

●      perlit,

●      mateřské rostliny muškátů,

●      práškový stimulátor,

●      zahradnické nůžky,

●      plastový květináč,

●      džbán s vodou.

shutterstock 2010510449

Příprava řízků

Začneme dezinfekcí zahradnických nůžek, abychom zabránili přenosu virových onemocnění.

Poté odřízněte 10 cm zelené výhonky ze sluneční strany muškátu. Vybíráme pouze zdravé výhonky, které se seříznou těsně nad uzlem.

Odstraňování listů a květů

Poté odstraňte květy a listy ze spodní části řízků, ale ponechte dva páry listů nahoře. Pokud jsou na řízcích květní pupeny, odstraňte je také.

shutterstock 2010518699

Stimulátor

Umístěte dno řezu do hrnku s vodou, aby na něm práškový stimulátor lépe ulpěl.

Po vodě přijde na řadu namočení dna řezu do stimulátoru. Tím se urychlí zakořenění a podpoří růst bohatého kořenového systému.

Příprava půdy

Dále připravte substrát pro množení a výsadbu. Vezměte přiměřené množství substrátu a smíchejte ho s trochou perlitu. Poté do květináčů nasypte substrát a perlit.

Muškáty by se měly množit v květináčích s hlubším dnem, aby měly dostatek prostoru pro rozvoj kořenového systému.

shutterstock 1390492367

Sázení

Do květináčů naplněných substrátem udělejte tužkou 2 cm hluboké otvory. Půdu mírně navlhčete rozprašovačem a zasaďte řízky do jamek. Dávejte pozor, abyste stimulátor z řízků neodstranili.

Zeminu v květináči jemně přitlačte, aby se zpevnila, a důkladně ji zalijte. Do jednoho květináče lze zasadit několik řízků. Na zimu umístěte květináč blízko světlého okna.

Zalévání

Řízky pravidelně zalévejte a dbejte na to, aby nevyschly. Přibližně po měsíci by měly zakořenit první řízky. Ale může to být i o několik týdnů později.

shutterstock 104500793

Jarní přesazování

Na jaře přesaďte muškáty do větších květináčů. Pro přesazení použijte květináč s otvory, oblázky, substrát a zálivku. Dno květináčů vyplňte vrstvou oblázků. Poté následuje vrstva substrátu.

Muškáty opatrně vyjměte z květináče, ve kterém byly zazimovány, a přesaďte je do nových květináčů. Přidejte potřebné množství substrátu, utužte zeminu a muškáty zalijte. Květináče umístěte na nejsvětlejší místo.

shutterstock 1917121919

Závěr

Muškáty lze zazimovat mnoha způsoby. Stačí si vybrat ten, který nejlépe vyhovuje vašim podmínkám. Pokud máte dostatek prostoru, budou pro vás vhodnější první dvě metody. Pro ty, kteří potřebují šetřit místem, je ideální metodou množení řízky.

Při správné péči během zimy se můžete těšit z muškátů, které vás na jaře a v létě ohromí svou krásou, vůní a barvami.

Čtěte dál!

Dobře bydlet pomáhá STAVOTECH Olomouc 

Covid, inflace, války za humny, energetická chudoba – posledních pár let...

HLASUJTE PRO NEJ INTERIÉR V ČR!

Pokud se zajímáte profesně nebo jen uživatelsky o interiérový design, jistě...

Komentáře

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Oblíbené články

Jak umíchat Aperol Spritz – přísady a poměry

Aperol Spritz je koktejl pocházející z Itálie, složený z...

Hmyz v bytě: Jak se zbavit malého hmyzu v domácnosti

Nežádoucí hmyz v bytě nás může pořádně potrápit. Ale...

Jak udržovat živý plot

Jednou z možností, jak esteticky oddělit zahradu od okolí...