Tušíte, jak si vybrat barové židle a stoličky?

Nemusí být jenom součástí vašeho oblíbeného podniku, kam zajdete na skleničku. Vzhledem k rozmachu ostrůvků a barových pultů v domácích kuchyních je skvělým nápadem pořídit barovou židličku i do interiéru. Jak vybrat tu pravou a na co si dávat pozor?

Barové židličky v interiéru? Dnes zcela běžná součást. Pokud je také vybíráte, podívejte se společně s námi na to, jak a podle čeho zvolit tu pravou.

Hlavně v domácnostech, kde je součástí kuchyně dostatečně velký ostrůvek, nebo je v interiéru vytvořený klasický barový pult, je vhodné myslet i na samozřejmý doplněk v podobě setu barových židliček. Ty už dávno nejsou součástí jenom komerčních podniků. Jejich pestrá nabídka odhaluje fakt, že mohou být praktickou, pohodlnou a esteticky zajímavou součástí interiérů. Jak toho docílit? Dejte si pozor na několik věcí, které jsou spojené s výběrem. A nejde jenom o design a to, aby se židle do vašeho interiéru hodila. Pozor si musíte dávat také na materiály, výšku a celou řadu dalších parametrů. Pořídit levné barové židličky není v dnešní době žádný problém, nicméně vždy se vyplatí investovat do kvality a dlouhé životnosti.

photo 1484154218962 a197022b5858 e1539610549851

Hleďte na materiál a jeho vlastnosti

Jaké jsou vaše základní možnosti? Klasickým a také přírodním materiálem je rozhodně dřevo. Skvěle zapadne do rustikálních kuchyní a domácností milovníků vín. Bar s dřevěnými židličkami a vinotékou dokáže vytvořit překvapivě romantický efekt. Další alternativou je kov, který se hodí hlavně do moderněji zařízených interiérů. Nic výjimečného není ani to, že se do popředí dostávají i různé plastové prvky, kdy je z tohoto materiálu vyrobeno například sedátko. Při výběru je vhodné myslet hlavně na jeho celkovou kvalitu. A to jak s ohledem na odolnost a dlouhou životnost, tak hlavně nosnost. Pro jistotu vybírejte barové židličky s nosností nad 100 kg. Budete tak mít jistotu, že židlička vydrží bujarou zábavu.

Jde-li o samotný design, do popředí se dostávají industriální barové židličky a modely s vintage lookem. Futuristické tvary jsou mírně na ústupu, nicméně vždy záleží na vašem vkusu a odvaze. Absolutně nevadí, když se židličky stanou středem pozornosti. Stejně tak mohou nenápadně zapadnout pod barový pult. V praxi totiž budete pult používat nejen k tomu, abyste si dali skleničku. Je fajn mít možnost si k baru stoupnout. To potvrdí především lidé, kteří například pracují na notebooku v kuchyni a nechce se jim pouze sedět.

photo 1515164132472 9c1ff52ee81c e1539610620232

Židle by měla být také pohodlná

I zde je třeba podniknout malý návrat k materiálu. Dřevěné barové židle vycházejí obvykle z provedení těch klasických. Mají pevné opěradlo. Pro lepší pohodlnost lze doporučit sáhnout po variantě polstrované neboli verzi s čalouněním. Kombinace kovu a plastového sedátka zase zaujme tím, že může být efektivně tvarované právě pro dosažení maximálního pohodlí. Ergonomie je důležitá především v kontextu zdravého sezení a opory páteře.

S pohodlností souvisí i to, že je nutné mít k dispozici prostor pro nohy. Není příliš pohodlné, když budou jenom viset dolů. Proto je vhodné, aby barová stolička měla i prostor, kam se dají nohy bez problémů a pohodlně opřít – tzv. podnoží. Navíc by měl být daný prostor v optimální výšce. Opět existují modely s výškově nastavitelnou opěrkou pro nohy. Protože je každý jinak vysoký, měla by plocha pro opření nohou výškově vyhovovat každému. Asi není třeba dvakrát upozorňovat na to, že stoličky musíte vybírat s přihlédnutím k parametrům stolu.

photo 1507089947368 19c1da9775ae e1539610769498

Nezapomínejte na stabilitu

Na barové židli se nejen sedí, ale člověk se na ní i hýbe. A po pár skleničkách často dost výrazně. Hledá vhodnou polohu, otáčí se k ostatním, sahá si pro pití, pije, nebo na židli nalézá a slézá. To vše jsou naprosto běžné úkony. A u nich je třeba myslet hlavně na maximální možnou stabilitu židle. To, že by se neměla překlopit, je bráno jako naprostý základ. Neměla by se však ani nepříjemně a nebezpečně naklánět. To lze zajistit buď dostatečně velkou základnou, nebo i tím, že židle bude mít správně, tedy níže umístěné těžiště. Poněkud nepraktické jsou v tomto ohledu levnější barové židličky na jedné noze s pístem. Mají tendenci začít se všelijak viklat.

photo 1503719632022 7dd3c9181421 e1539610859103

Na baru jako doma

Pořízení barových židliček a stoliček k domácímu baru není věda, ale rozhodně samotný nákup nepodceňujte. Důvod je prostý. Na bar si sedáte s cílem odpočinout si. Když bude židlička nepohodlná a nekvalitní, začne vás dříve či později trápit. A o možnosti relaxovat si necháte pouze zdát. Na trhu je k dispozici mnoho různých variant v odlišných materiálových provedeních a designech. Investujte čas do výběru a vyberte si takové barové židle do kuchyně, které vám budou dlouho a spolehlivě sloužit.

Čtěte dál!

Jak se efektivně učit? 10 tipů

Nejen před zkouškami nebo maturitou je potřeba naučit se za kratší...

Ženy, co si obléct na kolo a cítit se dobře?

Poslední dobou není o prosluněné víkendy nouze, což přímo vybízí k dlouhým...

Jak naložit kuřecí maso: Nejlepší marinády

Berete tentokrát přípravu kuřecího na gril do svých rukou? Pak jste...

Komentáře

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Další nové články

Jak se efektivně učit? 10 tipů

Nejen před zkouškami nebo maturitou je potřeba naučit se...

Ženy, co si obléct na kolo a cítit se dobře?

Poslední dobou není o prosluněné víkendy nouze, což přímo...

Jak naložit kuřecí maso: Nejlepší marinády

Berete tentokrát přípravu kuřecího na gril do svých rukou?...