Tušíte, jak si vybrat barové židle a stoličky?

Nemusí být jenom součástí vašeho oblíbeného podniku, kam zajdete na skleničku. Vzhledem k rozmachu ostrůvků a barových pultů v domácích kuchyních je skvělým nápadem pořídit barovou židličku i do interiéru. Jak vybrat tu pravou a na co si dávat pozor?

Barové židličky v interiéru? Dnes zcela běžná součást. Pokud je také vybíráte, podívejte se společně s námi na to, jak a podle čeho zvolit tu pravou.

Hlavně v domácnostech, kde je součástí kuchyně dostatečně velký ostrůvek, nebo je v interiéru vytvořený klasický barový pult, je vhodné myslet i na samozřejmý doplněk v podobě setu barových židliček. Ty už dávno nejsou součástí jenom komerčních podniků. Jejich pestrá nabídka odhaluje fakt, že mohou být praktickou, pohodlnou a esteticky zajímavou součástí interiérů. Jak toho docílit? Dejte si pozor na několik věcí, které jsou spojené s výběrem. A nejde jenom o design a to, aby se židle do vašeho interiéru hodila. Pozor si musíte dávat také na materiály, výšku a celou řadu dalších parametrů. Pořídit levné barové židličky není v dnešní době žádný problém, nicméně vždy se vyplatí investovat do kvality a dlouhé životnosti.

photo 1484154218962 a197022b5858 e1539610549851

Hleďte na materiál a jeho vlastnosti

Jaké jsou vaše základní možnosti? Klasickým a také přírodním materiálem je rozhodně dřevo. Skvěle zapadne do rustikálních kuchyní a domácností milovníků vín. Bar s dřevěnými židličkami a vinotékou dokáže vytvořit překvapivě romantický efekt. Další alternativou je kov, který se hodí hlavně do moderněji zařízených interiérů. Nic výjimečného není ani to, že se do popředí dostávají i různé plastové prvky, kdy je z tohoto materiálu vyrobeno například sedátko. Při výběru je vhodné myslet hlavně na jeho celkovou kvalitu. A to jak s ohledem na odolnost a dlouhou životnost, tak hlavně nosnost. Pro jistotu vybírejte barové židličky s nosností nad 100 kg. Budete tak mít jistotu, že židlička vydrží bujarou zábavu.

Jde-li o samotný design, do popředí se dostávají industriální barové židličky a modely s vintage lookem. Futuristické tvary jsou mírně na ústupu, nicméně vždy záleží na vašem vkusu a odvaze. Absolutně nevadí, když se židličky stanou středem pozornosti. Stejně tak mohou nenápadně zapadnout pod barový pult. V praxi totiž budete pult používat nejen k tomu, abyste si dali skleničku. Je fajn mít možnost si k baru stoupnout. To potvrdí především lidé, kteří například pracují na notebooku v kuchyni a nechce se jim pouze sedět.

photo 1515164132472 9c1ff52ee81c e1539610620232

Židle by měla být také pohodlná

I zde je třeba podniknout malý návrat k materiálu. Dřevěné barové židle vycházejí obvykle z provedení těch klasických. Mají pevné opěradlo. Pro lepší pohodlnost lze doporučit sáhnout po variantě polstrované neboli verzi s čalouněním. Kombinace kovu a plastového sedátka zase zaujme tím, že může být efektivně tvarované právě pro dosažení maximálního pohodlí. Ergonomie je důležitá především v kontextu zdravého sezení a opory páteře.

S pohodlností souvisí i to, že je nutné mít k dispozici prostor pro nohy. Není příliš pohodlné, když budou jenom viset dolů. Proto je vhodné, aby barová stolička měla i prostor, kam se dají nohy bez problémů a pohodlně opřít – tzv. podnoží. Navíc by měl být daný prostor v optimální výšce. Opět existují modely s výškově nastavitelnou opěrkou pro nohy. Protože je každý jinak vysoký, měla by plocha pro opření nohou výškově vyhovovat každému. Asi není třeba dvakrát upozorňovat na to, že stoličky musíte vybírat s přihlédnutím k parametrům stolu.

photo 1507089947368 19c1da9775ae e1539610769498

Nezapomínejte na stabilitu

Na barové židli se nejen sedí, ale člověk se na ní i hýbe. A po pár skleničkách často dost výrazně. Hledá vhodnou polohu, otáčí se k ostatním, sahá si pro pití, pije, nebo na židli nalézá a slézá. To vše jsou naprosto běžné úkony. A u nich je třeba myslet hlavně na maximální možnou stabilitu židle. To, že by se neměla překlopit, je bráno jako naprostý základ. Neměla by se však ani nepříjemně a nebezpečně naklánět. To lze zajistit buď dostatečně velkou základnou, nebo i tím, že židle bude mít správně, tedy níže umístěné těžiště. Poněkud nepraktické jsou v tomto ohledu levnější barové židličky na jedné noze s pístem. Mají tendenci začít se všelijak viklat.

photo 1503719632022 7dd3c9181421 e1539610859103

Na baru jako doma

Pořízení barových židliček a stoliček k domácímu baru není věda, ale rozhodně samotný nákup nepodceňujte. Důvod je prostý. Na bar si sedáte s cílem odpočinout si. Když bude židlička nepohodlná a nekvalitní, začne vás dříve či později trápit. A o možnosti relaxovat si necháte pouze zdát. Na trhu je k dispozici mnoho různých variant v odlišných materiálových provedeních a designech. Investujte čas do výběru a vyberte si takové barové židle do kuchyně, které vám budou dlouho a spolehlivě sloužit.

Čtěte dál!

Dobře bydlet pomáhá STAVOTECH Olomouc 

Covid, inflace, války za humny, energetická chudoba – posledních pár let...

HLASUJTE PRO NEJ INTERIÉR V ČR!

Pokud se zajímáte profesně nebo jen uživatelsky o interiérový design, jistě...

Komentáře

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Oblíbené články

Jak umíchat Aperol Spritz – přísady a poměry

Aperol Spritz je koktejl pocházející z Itálie, složený z...

Hmyz v bytě: Jak se zbavit malého hmyzu v domácnosti

Nežádoucí hmyz v bytě nás může pořádně potrápit. Ale...

Jak udržovat živý plot

Jednou z možností, jak esteticky oddělit zahradu od okolí...