Jak udržovat živý plot

Jednou z možností, jak esteticky oddělit zahradu od okolí a dopřát si příjemné soukromí před sousedy, je živý plot. Takový plot však vyžaduje pravidelnou péči, aby stále vypadal dobře a plnil svou funkci. Aby zahrada působila upraveně, je potřeba se o plot správně starat. Přinášíme několik tipů, které jsou v pravidelné péči o živý plot naprosto nezbytné.

hedges 12

Tvarování

Chcete-li mít opravdu krásný živý plot, který se stane vaší chloubou, je dobré jej pravidelně tvarovat. Tvarování a zastřihávání můžete provádět dvakrát do roka, u jehličnanů stačí i jednou ročně. První zastřihnutí do požadovaného tvaru můžete provést na jaře, ideálně v červnu. Druhý zásah můžete uskutečnit na přelomu srpna a září, abyste rostlinám dali dostatek času připravit se na zimní období. K zastřihávání živého plotu si vyberte vhodný nástroj, který vám bude vyhovovat. Mechanické nůžky jsou skvělým pomocníkem, nicméně jejich použití může být pro rozlehlejší plot namáhavé a příliš zdlouhavé. Pro rychlou a běžnou úpravu plotu se hodí elektrické nůžky, se kterými to hravě zvládne každý. Pro vysoké ploty pak kromě žebříku pomůže třeba teleskopický zastřihávač, se kterým se dostanete až do výšky tří metrů.

Zálivka je základ

Pravidelně zaléváme zahradní zeleň, jejíž součástí je také živé oplocení. Proto je dobré keře pravidelně zalévat a občas také přihnojovat. Díky zálevkám a hnojivu budou keře prospívat a jejich vzhled potěší nejen nás, ale i kolemjdoucí. Zdravé rostliny rovnají se krásný a hustý živý plot. Hnojení dospělého živého plotu provádíme dvakrát ročně. První hnojení pomocí hnojiva uvolňujícího dusík aplikujeme v březnu až dubnu. Přihnojit můžeme ještě v červenci, ale nikoliv později.

Psům vstup zakázán

Nepěkně na keře působí psí značkování. Univerzální návod, jak pejsky odehnat, však bohužel neexistuje. Je možné zkoušet babské rady, koupit speciální přípravky nebo psa ohlídat.

Živý plot
Živý plot

Úprava okolí

Aby živý plot podpořil dojmy upravené zahrady, je dobré dbát i na jeho okolí. Plevel není zrovna nejvhodnější ozdobou. Okolí keřů je tedy dobré podložit speciální textilií, kterou je možné navíc podsypat jemným pískem nebo štěrkem. Na textilii pak umístěte podklad, který vám bude vyhovovat. Oblíbená je mulčovací kůra nebo dubové štěpky, příjemný na pohled může být také obsyp kačírkem. Zvýrazníte tak krásnu živého plotu a plevelu nedáte nejmenší šanci.

Chystáte se plot vysadit?

Pokud patříte mezi ty, kteří chtějí nový plot vysázet, máte z čeho vybírat. Vyberte si opadavé nebo stálo zelené rostliny. Asi nejznámější u nás je túje, rychle rostoucí cypřišek nebo třeba habr. Půda pro živý plot musí nabízet dostatek vláhy i slunečního světla. Rostlinkám dejte prostor, nemá smysl je sázet příliš blízko u sebe, dokud jsou malé. Odměnou vám nakonec bude zelený plot, který ohraničí vaši zahradu.

Čtěte dál!

Veletrh FOR INTERIOR uvede trendy nábytku i udržitelné materiály pro interiérový design

Trend udržitelnosti už intenzivně proniká do všech odvětví nábytkářského oboru v...

VELETRH FOR DECOR & HOME v Praze Letňanech začíná již 5. září 2024

Zveme všechny příznivce dekorací a dárkového zboží k návštěvě jediného specializovaného veletrhu...

FRÝDECKO-MÍSTECKÝ VELETRH – Polárka plná nápadů

Frýdecko-Místecký veletrh tradičně zaplní halu Polárka v pátek 24.5. a v sobotu 25.5....

Komentáře

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Oblíbené články

Jak umíchat Aperol Spritz – přísady a poměry

Aperol Spritz je koktejl pocházející z Itálie, složený z...

Hmyz v bytě: Jak se zbavit malého hmyzu v domácnosti

Nežádoucí hmyz v bytě nás může pořádně potrápit. Ale...

Jak vzniká tornádo a co dělat, když se blíží?

Tornáda mohou způsobit obrovskou katastrofu. Pokud má tornádo dostatečnou...