Obchody a výrobci na nás ze všech stran chrlí stále nové, nutno dodat často nepotřebné, produkty a zboží. Alespoň ve vyspělé Evropě žijeme v konzumní době, která je postavená na penězích a prodeji. Často nekvalitních výrobků. Někteří z nás si tento problém začínají uvědomovat a snaží se recyklovat, vyrábět produkty typu fair-trade, nebo využívat retro a vintage zboží. Nejenom v samotném bydlení.
Proces recyklace pravděpodobně znáte ze školy. Většina z nás se aktivně podílí na třídění odpadu aspoň na papír, plasty a komunální. Díky tomu mohou být kovy, papír i PET láhve znovu zpracovány a použity k opětovné výrobě produktů. Snažíme se tím méně zatěžovat životní prostředí a zachovat ho tak i pro další generace.
Upcyklace není recyklace
Už jste slyšeli o novém “fenoménu” upcyklace? Wikipadia vám prozradí, že se jedná o proces přeměňování odpadového materiálu nebo nepotřebných produktů v nové materiály či produkty lepší kvality, pro zlepšení hodnot životního prostředí.
Pokud si pod tím nedokážete nic představit, pak vám pomůže následující příklad. Máte doma nepotřebné dřevěné palety od předchozího stěhování (či z jiných důvodů)? Pokud je odvezete do sběrny druhotných surovin (kovošroty, eko dvory), pak jste je recyklovali. Palety se dále zpracují a vyrobí se z nich jiný produkt. Při recyklaci tedy dochází ke znovuzpracování už dříve použitých materiálů. Snižujete tím množství odpadu na naší planetě.
Jestli ale své palety vezmete, ohoblujete, znovu natřete novou barvou a umístíte je spolu s matracemi na zahradě, pak jste právě upcyklovali. Vzali jste zdánlivě starou neužitečnou věc a vdechli jste jí nový život. Z palet se stal nábytek pro zahradní párty.
Upcyklace se objevuje ve světě
Nemusíte se bát, že upcyklace je nějaký výstřelek nebo extravagantní proud skupiny mladých, kteří z nudy nevědí, co by si vymysleli. Stačí se rozhlédnout ve světových médiích a upcyklace na vás kouká doslova z každého módního mola nebo architektonických návrhů.
Tento směr se nejvíce projevuje v oděvním průmyslu, kdy už i světové značky typu Adidas nebo H&M začínají do svých kolekcí zapojovat upcyklaci. Umělci se naopak snaží zapojit do hry věci z druhé ruky. Zkuste si v zahraničí zajít do nějaké novodobé galerie.
Jak si upcyklovat bydlení
Zalíbila se vám myšlenka upcyklace a rádi byste si takto “vylepšili” vaše bydlení? Stačí začít s maličkostmi.
Máte rádi kytičky a všechno okolo zahrady? Pak příště PET lahve nevyhazujte a vyrobte si z nich originální květináče. Stačí seříznout vršek láhve, opálit či obrousit lem a už můžete sypat zeminu. K podobnému účelu poslouží i plechovky. O využití palet na zahradní nábytek nebo na novou postel jsme se už zmiňovali.
Máte šikovné ruce a baví vás šití? Pak je zbytečné se loučit se všemi kousky hadříků a starého špinavého oblečení. Z těchto látek můžete pouhým sešitím k sobě vytvořit originální přehozy na gauče, nové závěsy do obývacího pokoje nebo dokonce ubrus na sváteční prostírání. Fantazii se meze nekladou.
Ti opravdu nejšikovnější dokáží upcyklovat každou starou věc. Jsou známy případy, kdy nadšení cyklisté z píchnuté pneumatiky zhotovili nové náušnice pro dceru nebo stolní lampičku na noční stolek.