Usaďte návštěvu do sedacích vaků

Chystáte narozeninovou nebo jinou party a řešíte problém, zda máte dostatek míst na sezení pro hosty. Tak to je nejlepší čas koupit pár sedacích vaků. Jejich obliba v českých domácnostech je na vzestupu. Čím dál častěji tak narazíte na nějaký ten barevný kousek s kuličkami v obývacím pokoji anebo i na zahradě. Jak ale na výběr správného sedacího vaku? Na co všechno byste měli při nákupu myslet?

Obývací pokoj - inspirace od studia CROWDYHOUSE
Obývací pokoj – inspirace od studia CROWDYHOUSE

Nejdůležitější je náplň

Barva a tvar sice hrají prim na první pohled, ale myslete především na hlavní účel vaku. Tím je právě sezení. Proto je zapotřebí vybírat vak s kvalitní náplní. Dívejte se po tzv. polyesterových kuličkách (zkratka EPS). Existují je i polystyrenová drť. Ale ta má hned dvě zásadní nevýhody. Jednak rychle slehne a bude potřeba opakovaně dosypávat novou. Tím druhým a závažnějším problémem je fakt, že z drtě se práší, což neprospívá našemu zdraví.

Jak na samotný výběr EPS kuliček? Logicky platí, že čím jsou větší, tím se vám bude pohodlněji sedět. Avšak nevýhodou velkých kuliček je skutečnost, že budou rychle slehávat. Není problém je doplňovat. Kontrolujte si proto při nákupu vaku, zda obsahuje otvor, kterým můžete nové kuličky sypat dovnitř. Někteří výrobci prodávají náplně i jako samostatné zboží. Ještě lepší je varianta na zip než zmíněný vak s otvorem. Jednoduše rozepnete na požadovanou velikost a už sypete.

Doporučujeme kupovat vak i s povlakem. Jednak můžete povlaky vyměňovat a přizpůsobovat ho tak designu bydlení. Ale taky si tím usnadníte samotnou údržbu sedacího vaku. Stačí sundat povlak a ten vyprat. V opačném případě musíte čistit komplet celý vak. Ne vždycky to zvládnete sami a budete muset využít služeb čistírny.

Sedací vak RELAX látka - červený
Sedací vak RELAX látka – červený

I na velikosti záleží

Na první pohled nenápadná záležitost, ale pro dobré a pohodlné posezení je důležité hledět i na velikost vaku. V obchodě i na e-shopech seženete sedací vaky nejrůznější velikosti. K sehnání jsou jak miniaturní taburety spíše pod nohy k televizi, tak obrovské vaky, které připomínají křesla. Na některých si může s klidem ustlat i pár. Tyto vaky jsou ve složeném stavu podobné křeslu.

Většina domácností využívá vaky jako zmíněné křeslo. V tomto případě vám doporučujeme vybírat ty vaky, kde alespoň jeden z rozměrů přesahuje 140 cm. Je to z důvodů, abyste měli při sezení podepřenou i hlavu. Zamezíte tak křivení páteře a případné bolesti krčních obratlů. Chystáte-li se na vaku i spát, tak koukejte, zda alespoň jeden rozměr vaku dosahuje hodnoty 180 cm.

CrazyShop Sedací vak MAXI, červená
CrazyShop Sedací vak MAXI, červená

Ani materiál není radno podceňovat

Už jste si vybrali, jestli na vaku budete chtít spíše sedět nebo ležet. Máte tedy jasno v jeho velikosti a tvaru (hruška nebo polštářový tvar). Pak přichází na řadu výběr materiálu, ze kterého je sedací vak zhotoven.

Pravděpodobně nejčastěji narazíte na polyester. Z tohoto materiálu se šijí i batohy, neboť dlouho vydrží a hned tak se neprodře. Rovněž se na něm dobře sedí. Ovšem pokud chcete pro sebe a své návštěvy to nejlepší, pak sáhněte po nylonovém vaku.

Nylon má celou řadu plusů: je odolný, ale i příjemný na dotek pokožky. Vydrží i déšť, neboť je nepromokavý. Naopak v horku se nemusíte bát nepříjemného pocení při sezení, jak to asi znáte z koženky nebo kůže na gaučích. Nevýhodou je vyšší pořizovací cena.

Zdroje:

Čtěte dál!

Dobře bydlet pomáhá STAVOTECH Olomouc 

Covid, inflace, války za humny, energetická chudoba – posledních pár let...

HLASUJTE PRO NEJ INTERIÉR V ČR!

Pokud se zajímáte profesně nebo jen uživatelsky o interiérový design, jistě...

Komentáře

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Oblíbené články

Jak umíchat Aperol Spritz – přísady a poměry

Aperol Spritz je koktejl pocházející z Itálie, složený z...

Hmyz v bytě: Jak se zbavit malého hmyzu v domácnosti

Nežádoucí hmyz v bytě nás může pořádně potrápit. Ale...

Jak udržovat živý plot

Jednou z možností, jak esteticky oddělit zahradu od okolí...