Útulná garsonka

Nemusíte bydlet v paláci či velkém bytě, abyste se tam cítili jako doma či měli domácnost skvěle zorganizovanou. I malé byty či titěrné garsoniéry o pár metrech čtverečních mohou nabídnout útulné a funkční bydlení bez pocitu stísněnosti a přeplácanosti. Je jen potřeba dopředu promyslet, jak takový malý byt zařídit a jak si rozumně počít s malým prostorem.

Funkční využití prostoru v malém bytě
Funkční využití prostoru v malém bytě

Vzhled vs. funkčnost

V případě garsonky bohužel víte již předem, že se vám do ní nedokáže vejít stejné množství nábytku jako do jiných bytů a vy si musíte vystačit jen s tím nejnutnějším. Základem bývá kuchyňská linka, koupelna, úložné prostory a místo na spaní.

V posledních letech naštěstí na trhu přibývá stále větší množství rozkládacích či chytrých kousků nábytku. Vybrané obchody dokonce specializují některá svá oddělení na vybavení bytů s obytnou plochou menší jak 40 metrů čtverečních. Vy se tak nemusíte rozhodovat mezi vzhledem a funkčností svého bytu a můžete mít obojí. Nebojte se pořizovat multifunkční nebo rozkládací kousky.

Světlé barvy

Neutíkejte k tmavým barvám. Opticky by mohly byt ještě zmenšovat. Bílá barva je nejen to nejstřídmější řešení, ale jako by byla pro garsoniéry přímo stvořená. Barevnými detaily či doplňky poté můžete byt trochu rozzářit.

Nebojte se nábytku na míru

Není nic lepšího, než si v případě garsonky nechat postavit nábytek na míru. Vestavěné skříně se k této variantě přímo nabízí. Tímto způsobem vyplníte nejen veškerý možný prostor, ale vyberete si tak i její vzhled přesně dle vašich přání a potřeb. Můžete ho sladit s okolním nábytkem.  

Postel nebo sedačka

V garsoniérách nebývá prostor pro obojí současně a vy si obvykle budete muset vybrat pouze jednu z možností. Výjimkou by mohla být pouze postel umístěná „v patře“. Můžete zvolit dvojlůžkovou palandu, pod kterou umístíte sedací soupravu. Nebo být odvážnější a postavit si postel nad skříněmi, či dokonce nad kuchyňskou linku.

Existuje však celá řada střídmějších řešení vašeho spaní, ať už jde o rozkládací gauč, který přes den bude složený, nebo vyklápěcí postel, která za denního světla vypadá jako skříň a nezabírá tak volný prostor na zemi.

Postel nad dveřmi - zdroj
Postel na dveřmi – zdroj

Kuchyň

Kuchyň můžete alespoň opticky oddělit od ostatních prostor pomocí baru. Vytvoříte tím tak i místo na sezení na barových stoličkách a kuchař bude stále v centru společenského dění a nebude oddělen příčkou od ostatních.

Kuchyňská linka se však přizpůsobuje vždy individuálním přáním a podmínkám jednotlivého prostoru. Nemůžeme tedy jednoznačně říci, jaká sestava či tvar je pro malé prostory nejhodnější nebo nejpraktičtější. Vždy se však snažte využít prostor nejen do šířky, ale hlavně do výšky. Přístup k takto vysokým úložným prostorům si pak můžete usnadnit pomocí schůdků.

Čtěte dál!

Dobře bydlet pomáhá STAVOTECH Olomouc 

Covid, inflace, války za humny, energetická chudoba – posledních pár let...

HLASUJTE PRO NEJ INTERIÉR V ČR!

Pokud se zajímáte profesně nebo jen uživatelsky o interiérový design, jistě...

Komentáře

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Oblíbené články

Jak umíchat Aperol Spritz – přísady a poměry

Aperol Spritz je koktejl pocházející z Itálie, složený z...

Hmyz v bytě: Jak se zbavit malého hmyzu v domácnosti

Nežádoucí hmyz v bytě nás může pořádně potrápit. Ale...

Jak udržovat živý plot

Jednou z možností, jak esteticky oddělit zahradu od okolí...