Jakmile skončí topná sezóna, je na čase renovovat staré radiátory. Nový nátěr jim dodá krásný vzhled, kdy budou vypadat jako nové. Pro dokonalou práci je potřeba přesná příprava, která se skládá z očištění a odmaštění povrchu.
Barvy, kterými se radiátory natírají, však nejsou obyčejné. Jedná se o speciální nátěry, které jsou určené přímo na ně. Pomaleji žloutnou a bývají odolné až do teplot okolo 100 °C. Na trhu jsou k dostání vodou ředitelné barvy, které v interiéru nepáchnou a velmi rychle schnou.
Důkladné přípravy jsou nevyhnutelné
Před samotným novým nátěrem je nutné starý nátěr seškrábat a radiátor od něj očistit. K tomu vám poslouží ocelový kartáč, který celý povrch zdrsní a odlupující nátěr odstraní. Pro zbývající práci poslouží smirkový papír, kterým se radiátor obrousí až na samotný kov. Je velmi důležité dostat z radiátoru všechny části, které už nedrží pospolu.
Smetáčkem následně celý povrch očistěte od prachu a nečistot. Poté vše důkladně odmastěte. Všechny části, které nebudete natírat, dobře zakryjte maskovací páskou. Pokud nebudete radiátor sundávat ze zdi, nezapomeňte na ochrannou folii na podlahu.
Na základní barvu nezapomínejte
Základní barvu následně nanášejte na dobře očištěný, odmaštěný a suchý radiátor. Prodávají se v různých odstínech. Po nanesení je důležité nechat barvu důkladně zaschnout. To trvá od 8 do 16 hodin při pokojové teplotě. Nižší teploty prodlužují dobu schnutí. Teplota nesmí klesnout pod 10 °C a relativní vlhkost vzduchu by neměla být vyšší než 75 %.
Po prvním natření je třeba okraje na viditelných místech vybrousit smirkovým papírem do rovna a povrch opět dobře očistit. Poté můžete začít nanášet první vrstvu vodou ředitelné barvy. Při teplotě mezi 20 až 24 °C schne mezi 4 až 6 hodinami. Pro dokonalý efekt je třeba nátěr opakovat.
Co na koupelnový radiátor?
Pokud však hodláte natřít radiátor v koupelně, kde je často mokro a vyšší vlhkost vzduchu, je lepší zvolit speciální barvy. Barvy na radiátory do koupelen byly vyvinuty na základě zkušenosti z průmyslových aplikací.
Jejich specifikem je zasychání těchto typů barev. Používá se u nich speciální technologie samosíťující disperze. Nezasychá tedy fyzikálně (odpařováním vody), ale chemicky. Díky tomu vzniká ochranný film, který je velmi odolný vůči UV záření, odolný proti vodě, nanáší se i za tepla a nežloutne.
Samozřejmostí jsou u těchto barev vlastnosti, jako je tepelná odolnost do 100 °C. Oproti klasickým barvám, které se mohou natírat pouze na zcela vychladlý podklad, se tato hmota smí nanést i na radiátor zahřátý až na 40 °C. Přesto je lepší topení vypnout a počkat na jeho zchladnutí. Umožňuje to lepší opravy ještě mokrého nátěru.