Vanové baterie pod lupou! Víte, jakou si vybrat?

Výběr nové vanové baterie určitě nepodceňujte. K její výměně nedochází tak často, zpravidla pouze během rekonstrukce koupelny. Právě proto je vhodné se s předstihem podívat na to, jaké jsou nejen výhody a nevýhody jednotlivých modelů, ale také na aktuální trendy.

Jak by měla vypadat a hlavně fungovat ideální vanová baterie? Podívejte se na to, jaké možnosti máte na výběr a na co si při výběru nového kousku do koupelny dávat pozor.

Vzhled vanové baterie do velké míry ovlivňuje celkový dojem z vany a koupelny. Do popředí se v poslední době dostávají především lesklá a minimalistická provedení. Posledním kolekcím opět dominují hlavně oblé tvary, třebaže v posledních letech rostl zájem o ostřejší hrany. Nepřehlédnutelným trendem je kreativní řešení nastavení teploty. U některých vanových baterií na první pohled skutečně ani nepoznáte, jak teplotu vody nastavit. Hledáte-li něco originálního, je vám doba a svět baterií do vany nakloněn. Standardní pákové modely jsou v moderní koupelně mimo hru.

photo 1533759413974 9e15f3b745ac e1541420878498

Podle čeho vanové baterie vybírat?

Design vždy záleží na vašem vkusu a preferencích. Jsou však parametry, které je třeba promyslet. V první řadě je to ovládání vanové baterie. Buď se jedná o variantu kohoutkovou, která má jeden kohout na teplou a druhý na studenou vodu. Další variantou je již zmíněné páka. Třetím jsou různé posuvné páčky, vyndavací části baterie a digitální displeje. Ani u jednoho z řešení by neměl chybět přepínač na sprchu, s čímž souvisí také možnost jejího napojení. U některých modelů se proud vody do sprchy přepne zvednutím a otočením části baterie do pravého úhlu. Toto ovládání je často vidět v amerických koupelnách.

Dále se bere v potaz také umístění baterie. Ta může být montována nejen na samotnou konstrukci vany, ale existují i řešení, které se montují na zeď. Baterie se pevně našroubuje do zdi a není spojena s vanou. Instalace je rychlá. Roli hrají jak vodovodní rozvody v koupelně, tak typ současné vany. Při umístění na zeď dávejte opravdu dobrý pozor a dobře si rozmyslete, kam voda z baterie poteče. V rozhodování vám pomůže seznam aktivit, které ve vaně chcete dělat. Nemusí se totiž jednat pouze o klasické napouštění. Vanu někdo používá také pro plnění vody do lahví a konvic na květiny. V takovém případě se vyplatí, aby baterie měla delší hrdlo a vy jste měli možnost pod něj pohodlně do vany umístit například celý kyblík.

photo 1516147124632 081540e06d88 e1541423250663

Jaké jsou výhody a nevýhody daných možností?

Každá z uvedených možností má své klady a zápory. U kohoutkového řešení vanové baterie jistě nadchne možnost mnohem plynulejší regulace samotného průtoku vody. Na druhou stranu je nevýhodné, že regulace optimální teploty je vzhledem ke dvěma samostatným kohoutům komplikovaná. To může vést i k většímu plýtvání během sprchování či napouštění vany. U pákové baterie lze naopak přesně zvolit teplotu samotným pohybem páky. Ta však není až tak dokonale citlivá. Pokud jde o nastavení intenzity vody, nezřídka musíte s pákou bojovat. Řešení s displejem a tlačítky působí na první pohled jako dokonalý nápad, nicméně v praxi nedokáže nabídnout velkou odolnost.

 

photo 1532926381893 7542290edf1d e1541423460192

Je na výměnu potřeba instalatér?

Chcete si vše nainstalovat svépomocí? Určitě je to možné. Pokud je pořízena vanová baterie se stejnou roztečí, která se jenom vymění za stávající, tak lze výměnu zvládnout opravdu svižně. Je však nutné myslet nejprve na vypnutí vody v rozvodech, stejně jako na použití vhodných těsnících materiálů. Je třeba mít i správné nářadí. Posledním rizikem může být v některých případech záměna teplé za studenou. Mnoho baterií na to myslí a umožňuje vám symboly přímo na těle páky prohodit. Tak jako tak se většinou jedná o nějaké samolepky.

Jak vidíte, výměna baterie není až tak složitá, jak se na první pohled zdá. Zručný domácí kutil výměnu zvládnout může, nicméně nejedná se o práci pro každého. Pro zajištění dokonalého výsledku se obraťte na instalatéra. Pak už vám nic nebrání natáhnout se do vany plné bublinek a užívat si novinku v podobě stylové baterie.

Vanové baterie mohou být bezpečné

Vzhled baterie do koupelny je pouze jednou stranou mince. Myslete také na bezpečnost. To platí dvojnásob pro domácnosti s malými dětmi. Baterie by pro ty nejmenší měla být snadno pochopitelná a intuitivní. Minimalizujete tím riziko možného úrazu. A věřte, že takové popálení rozhodně není zanedbatelný úraz. Trefou do černého jsou v takovém případě termostatické baterie s bezpečnostní dětskou pojistku proti opaření. Blokační tlačítko na hlavici termostatu zabrání dítěti pustit na sebe opravdu horkou vodu. Manipulace s blokačním tlačítkem zůstává na rodičích. Bonusem je fakt, že termostat efektivně snižuje množství spotřebované vody.

Na mnoho let dopředu

Vanová baterie vám bude sloužit mnoho let. Právě to je ten důvod, proč byste její výběr neměli podcenit. Stejně tak neváhejte investovat do kvalitnějších výrobků, u kterých nehrozí riziko koroze. Nebudete litovat.

Čtěte dál!

Dobře bydlet pomáhá STAVOTECH Olomouc 

Covid, inflace, války za humny, energetická chudoba – posledních pár let...

HLASUJTE PRO NEJ INTERIÉR V ČR!

Pokud se zajímáte profesně nebo jen uživatelsky o interiérový design, jistě...

Komentáře

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Oblíbené články

Jak umíchat Aperol Spritz – přísady a poměry

Aperol Spritz je koktejl pocházející z Itálie, složený z...

Hmyz v bytě: Jak se zbavit malého hmyzu v domácnosti

Nežádoucí hmyz v bytě nás může pořádně potrápit. Ale...

Jak udržovat živý plot

Jednou z možností, jak esteticky oddělit zahradu od okolí...