Vdechněte domovu kouzlo vintage

Návrat z dovolené zpátky domů nebývá vždy veselý. Ovšem prodloužit si tento čas alespoň o den volna není snadné. Proč si ale nepřivést kousek ciziny k vám domů. Máte rádi Francii a její někdy až bláznivý a hravý styl interiéru? Co teprve, kdy narazíte na francouzský vintage styl, toho už se nebude chtít vzdát.

Kuchyně ve vintage stylu
Kuchyně ve vintage stylu

Tápete, jaký je vlastně rozdíl mezi nábytkem a doplňky v retro stylu a v onom zmiňovaném vintage? Kde přesně leží pomyslná hranice mezi těmito dvěma styly? Většina lidí se domnívá, že se jedná jen o dvě různá synonyma pro staré věci nebo dnes už považované za staré. Například byste tam směle zařadili babiččinu komodu z roubenky, nebo z oblasti módy šaty ve střihu písmene A.

Slovo vintage je odvozeno z terminologie vína, které vyjadřovalo datum, místo a čas sklizně a stáčení hroznů do lahví. Vintage tak vyjadřovalo zralost vína. Možná právě proto se pojem nejvíce vnímá ve spojitostí s Francií, která je vinařskou velmocí. V případě kousků (nábytků, bytových i textilních doplňků) ve vintage stylu mluvíme, že prvky jsou kvalitní a “vyzrálé” jako to nejkvalitnější víno, které jste, kdy mohli ochutnat. Vintage se rovná kvalita, která s přibývajícím věkem nabývá na své hodnotě.

Komoda ve vintage stylu - ilustrační obrázek, zdroj
Komoda ve vintage stylu – ilustrační obrázek, zdroj

Vintage kousky, zejména nábytek, pochází z nějaké starší doby a odolal zkoušce času. Zachoval se do dnešní doby. Samozřejmě dřevo prošlo nějakou úpravou kvůli červotočům, ale je to starý kousek, který má svou kvalitu. Oproti tomu retro je soudobá replika něčeho z minulosti. Rozhodně v jeho případě nemluvíme o “vyzrálosti vína”. Vzhledem připomíná například nábytek ze socialistické éry, ale vyrobený byl v posledních letech a ještě se tu často podepisuje soudobý design. Řekli byste snad o umakartové koupelně nebo ložnicové stěně z univerzálu, že je ve vintage stylu?

Domov ve stylu francouzského vintage

Milujete vzletné prostory teplých barev s množstvím vkusných dekorací? Pak si přivezte kousek Francie do svého interiéru.

Francouzskému vintage dominuje dřevěný nábytek a přírodní materiály. Nábytek ale není hladký, jak ho známe u nás doma. Je obvykle ozdobně vyřezávaný, někdy i patinovaně. Patinovaní přináší na nábytku dojem, že byl léta používaný a zůstal na něm zub času. Samozřejmě jde o vkusný styl, který si můžete udělat i svépomocí. Starodávné dřevo seženete například u značky LuxWood.

Možná jste si všimli, že Francouzi milují květiny. Vzpomeňte na rozlehlé louky u Provence. V podobném duchu jsou laděny i vintage interiéry. Musíte zde mít velké množství květin, nejlépe těch živých. Pokud ale nemáte čas, nahraďte je alespoň těmi umělými. Nezapomeňte ani na patinované interiérové doplňky, například poličky na knihy a nástěnné vyřezávané hodiny s kukačkou.

Vintage interier
Vintage interier

Čtěte dál!

Dobře bydlet pomáhá STAVOTECH Olomouc 

Covid, inflace, války za humny, energetická chudoba – posledních pár let...

HLASUJTE PRO NEJ INTERIÉR V ČR!

Pokud se zajímáte profesně nebo jen uživatelsky o interiérový design, jistě...

Komentáře

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Oblíbené články

Jak umíchat Aperol Spritz – přísady a poměry

Aperol Spritz je koktejl pocházející z Itálie, složený z...

Hmyz v bytě: Jak se zbavit malého hmyzu v domácnosti

Nežádoucí hmyz v bytě nás může pořádně potrápit. Ale...

Jak udržovat živý plot

Jednou z možností, jak esteticky oddělit zahradu od okolí...