Vdechněte koupelně nový život. Obnovte spáry.

Nový vzhled koupelny snadno, rychle a za minimální náklady? Obnovte spáry, díky kterým získá koupelna čistější a o poznání lepší vzhled. Jak na to? 

Toužíte po zbrusu nové koupelně, kterou si prozatím nemůžete dovolit? Efektivní a levné řešení se skrývá v podobě nově vyspárované koupelny. Rozdíl poznáte okamžiě a buďte si jistí, že to zvládnete na první dobrou. 

photo 1471880504582 cf7e63045303 e1571233956578

Co budete potřebovat

  • mazlavé mýdlo
  • nůž na odstranění spár/multifunkční oscilační bruska 
  • vysavač 
  • spárovací hmota
  • gumová stěrka  
  • gumové rukavice
  • houbička 

Nejdříve spáry zkuste vyčistit 

Ač by se mohlo zdát, že se zašlýma spárama nezmůžete nic, zkuste je nejdříve pořádně vyčistit. Nic nezkazíte důkladným manuálním drhnutím, potažmo chemií – ideální na čištění zašlé špíny, mastnoty a prachu je mazlavé mýdlo neboli mazlák. Seženete jej ve stavebninách nebo jakémkoliv hobbymarketu. Nezapomeňte však na ochranné gumové rukavice, protože při kontaktu s pokožkou může dojít k jejímu podráždění. V příslušném poměru jej smíchejte s vodou, nechte rozpustit, naneste na podlahu v silnější vrstvě a nechte působit alespoň půl hodiny. Poté jej smyjte a vytřete.

Odstranění starých spár 

Pokud manuální čištění pozbývá na účinnosti, vrhněte se do odstranění spár starých. Staré spáry se mohou drolit a praskat sami od sebe. V tom případě vám pomůže nůž nebo škrabka na odstraňování spár. Je ale možné, že spárovací hmota je tvrdá a jen tak něčím ji pryč nedostanete. V tom případě je řešením oscilační vibrační bruska, kterou přejíždějte spáry do té doby, než se vydrolí. Dejte si však pozor na to, abyste při odstraňování starých spár nepoškodil i dlažbu samotnou. Pokud si brusku nechcete přímo kupovat, mrkněte se na půjčovny nářadí, jejichž služby můžete využít na pobočkách hobby marketů.  

photo 1541320779116 ec4a3d4692bc

Počítejte s hlukem 

Důležité je si činnost naplánovat ideálně na všední den a nejlépe tak, abyste hlukem co nejméně omezovali sousedy, tedy nikoliv brzy ráno nebo pozdě večer. Zároveň si připravte prostor – z koupelny odstraňte všechny věci, na které by se jinak prášilo, nebo je alespoň přikryjte igelitem. Na průběžné odstranění prachu si připravte vysavač, který lze připojit přímo k brusce a tím si ušetřit pozdější úklid. 

Připravte si povrch 

Ve chvíli, kdy máte spáry odstraněny, věnujte ještě dostatečnou péči samotné podlaze. Zbytky spáry vysajte, podlahu vytřete a vydrhněte. Snažte se o odstranění starých spár v co největší míře, ať eliminujete případné nesrovnalosti či drolení. Poté už si můžete připravit spárovací hmotu. Myslete však na to, že musíte namíchat právě tolik spárovací hmoty, kolik jí najednou spotřebujete. Jinak zaschne a je nepoužitelná. 

photo 1523413184730 e85dbbd04aba e1571234263568

Spárování už je maličkost 

Pak už přijde na řadu samotné spárování. Věnujte mu zvýšenou pozornost, protože spáry musí nejen esteticky působit, ale zejména také vytváří bariéru vodě a vlhkosti a zabraňují vzniku plísní pod dlaždicemi.  

Vezměte si gumové rukavice a stěrku. Na mezery mezi dlaždicemi nanášejte hmotu pomocí stěrky tak, abyste vyplnili veškerý prostor. Setřete hmotu z obkladů a dlažeb a ponechejte ji jen na tom místě, na kterém má být. Pokud potřebujete zaspárovat rohy, resp. místa, kde se stěny dotýkají, je bezpodmínečně nutné použít silikon, který lze dokoupit ve stejné barvě jako spárovačku. Silikon je pružnější a nevytváří tak pevnou vrstvu, která by vlivem rozpětí mohla praskat. 

Jdeme do finále

Přebytečnou spárovací hmotu setřete. Spáry lze ještě po nanesení upravit a zarovnat navlhčenou houbičkou. Po zaschnutí důkladně umyjte od spárovací hmoty dlaždice či obklady. Nechte alespoň 14 dní ustálit, než umyjete podlahu čisticím přípravkem. A teď už zbývá jen se z nově vyspárované koupelny těšit. A nejen z toho, že vypadá o poznání čistěji a lépe. Ale taky proto, že jste to sami tak hezky zvládli. 

photo 1524577292111 146a2d0e85a6 e1571234317618

 

Čtěte dál!

Dobře bydlet pomáhá STAVOTECH Olomouc 

Covid, inflace, války za humny, energetická chudoba – posledních pár let...

HLASUJTE PRO NEJ INTERIÉR V ČR!

Pokud se zajímáte profesně nebo jen uživatelsky o interiérový design, jistě...

Komentáře

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Oblíbené články

Jak umíchat Aperol Spritz – přísady a poměry

Aperol Spritz je koktejl pocházející z Itálie, složený z...

Hmyz v bytě: Jak se zbavit malého hmyzu v domácnosti

Nežádoucí hmyz v bytě nás může pořádně potrápit. Ale...

Jak udržovat živý plot

Jednou z možností, jak esteticky oddělit zahradu od okolí...