Barva je základním výrazovým prostředkem interiéru. Může posílit apetit, přinést nové nápady nebo navodit relaxační atmosféru. Abyste dosáhli kýženého výsledku, je potřeba s barvami umět pracovat. Výběr barvy na zeď se rozhodně nevyplatí uspěchat. Dejte si čas a shromážděte veškeré barvy, materiály a textury, které se v místnosti objevují nebo objevovat budou. Správným výběrem vás provedeme krok za krokem.
Správný výběr barevné kombinace
Základní pravidlo při výběru barev zní: „Méně je více“. Myslete na to, že by se v místnosti měly objevovat maximálně 3–4 barvy, z nichž by měla být dominantní pouze jedna. Podle čeho barvy vybrat?
- Zaměřte se na barvu prvků, se kterými nebudete moci v budoucnu hýbat. Patří mezi ně okenní rámy, podlahy a dveře. Ty by měly mít neutrální barvu, například bílou, šedou nebo hnědou.
- Přemýšlejte o barvě nábytku a dalšího většího zařízení interiéru.
- Výraznější barvy patří doplňkům, které můžete měnit na základě módních trendů.
Hrátky se smysly: světlé, tmavé a neutrální barvy
Výběr barvy přizpůsobte nejen kontextu interiéru, ale také tomu, jak bude působit na vaše smysly.
- Teplé barvy – červená, oranžovočervená, oranžová, žlutooranžová, žlutá, žlutozelená. Tyto barvy interiér prohřívají a podněcují aktivitu.
- Studené barvy – modrozelená, modrá, fialovomodrá, fialová, červenofialová. Barvy působí pasivně, zklidňují a místnosti propůjčují chlad.
- Neutrální barvy – béžová, šedohnědá, šedá, smetanové barvy, bílá a černá jsou pomyslným podkladem pro ostatní barvy. Řadí se mezi univerzální, jsou lehké a pohodlné.
Optická kouzla
Barva na zdi dokáže místnost opticky zvětšit, zmenšit, snížit nebo zkrátit. Záleží tedy na konkrétní prostorové situaci.
- Zvětšení místnosti – jestli máte malý pokoj, který potřebujete opticky zvětšit, malujte světlejšími odstíny. Světlé barvy na sebe nestrhávají pozornost a dají prostor pro vyniknutí například uměleckého díla. Jestliže chcete, aby místnost vypadala vyšší, než je, vymalujte světlou barvou strop.
- Zmenšení místnosti – především do velkých a rozlehlých prostor, které mohou působit anonymně, se hodí tmavší barvy. Ty interiéru dodají intimitu i útulnost. Opticky vysokou místnost snížíte tak, že strop vymalujete tmavou barvou. Rovněž dlouhá chodba se bude zdát kratší, pokud její protilehlé stěny vymalujete tmavým odstínem.
Zahrajte si na designéry
Kombinace barev v interiéru vyžaduje čas. Připravte si několik obálek, do kterých vložíte ukázky oblíbených barev, vzorky podlah, tapet nebo textilií, ze kterých budou ušité záclony, závěsy nebo polštáře. Jen tak uvidíte, zda k sobě všechno ladí.
Rozhodně vám pomohou časopisy nebo webové stránky s bytovým designem. Obrázky si vytiskněte nebo vystřihněte a vložte do obálek se vzorky a barvami. Na internetu je dostupná celá řada free verzí programů pro navrhování interiérů, takže si v něm můžete snadno vytvořit i ten svůj.
Kombinace barev do jednoho pokoje
Jestliže se chystáte barevně zkombinovat pouze jeden pokoj, můžete vhodné barvy nalézt hned několika způsoby:
- Vyberte si převládající barvu, která bude v pokoji dominantní. Inspirovat se můžete například barvami na povlečení či obraze na stěně. Převládající barvou vymalujte stěny, a pak pokoj dolaďte doplňky v barvě, která bude buď kontrastní, nebo konzistentní s dominantní barvou.
- Kombinujte barvy tón v tónu. K převládající barvě vyberte další, které budou jen o tón světlejší či tmavší. Pokoj tak bude vypadat soudržně.
- Vyberte barvu, která převládá na dekoracích a doplňcích.
Kombinace barev v celém interiéru
Aby váš domov působil uceleným dojmem, je potřeba barevně sladit veškeré místnosti. To ovšem neplatí v patrových domech. Zde je možné od sebe přízemí a horní patro barevně odlišit, jako by se jednalo o dva oddělené světy.
V případě ladění bytu nebo jednopodlažního domu můžete zvolit několik postupů:
- Všimněte si, které místnosti jsou z pokoje vidět. Cílem je vytvořit kompozici, která do sebe bude zapadat. Zaměřte se například na barvu vybavení. Třeba stejná barva zábradlí, sedačky nebo nábytku propojí celé patro, i když budou pokoje vymalované odlišnými barvami.
- Vymalujte nejdříve centrální místnost. Podle barvy centrální místnosti vybírejte barvy do dalších pokojů, které centrální barvu doplní. Například velký obývací pokoj vymalujte tmavší barvou a menší pokoje v blízkosti světlejším odstínem.
- Spojovací prostor, například foyer, ze kterého vstupujete do kuchyně, obývacího pokoje, pracovny a ložnice, vymalujte neutrální barvou, která bude ladit s výmalbou zmíněných pokojů.
Působení barev a nejoblíbenější barevné kombinace
Každá barva působí na lidskou psychiku jinak, a proto je dobré vědět, do jaké místnosti se hodí.
- Modrá – na lidskou psychiku působí klidně. Místnost naplňuje pohodou, klidem a soustředěností. Je proto ideální do pracovny nebo ložnice.
- Žlutá – je optimistická a podporuje komunikaci. Vymalovat jí můžete dětský pokoj nebo pracovnu.
- Hnědá – zemitá barva, která navozuje pocit stability a spolehlivosti. Jedná se v podstatě o neutrální barvu, která se ve všech svých odstínech hodí do každého pokoje.
- Fialová – podporuje meditaci, přemýšlení a odpočinek. Má spirituální i slavnostní nádech. Dobře se uplatní v obýváku i v ložnici.
- Oranžová – probouzí energii, podporuje koncentraci i aktivitu. Prozáří každý interiér, takže se hodí do obývacího pokoje i dětského pokoje. U kombinací barev do dětského pokoje buďte obezřetní. Jestliže doma máte příliš aktivního potomka, není oranžová správnou volbou. Lepší bude sáhnout po uklidňujících barvách.
- Zelená – uklidňuje a dává naději. Je barvou přírody, která se hodí do ložnice nebo koupelny.
- Růžová – je romantickou barvou, jež míří na city a smyslnost. Proto si své místo najde především v ložnici.
- Červená – energie, vášeň a aktivita. Ideální kombinace pro pracovny. I barevné kombinace do kuchyně a jídelny zahrnují červenou, ale také žlutou a oranžovou. Černá může někdy vyvolávat agresi, proto je lepší s ní pracovat opatrně, například v podobě doplňků.
Mezi nejoblíbenější barevné kombinace bytových designérů patří:
- hnědá – růžová – bílá – šedá,
- olivová – hnědá – krémová,
- hnědá – zelená – bílá,
- meruňková – bílá – hnědá,
- modrá – zelená – antracitová.