Vhodně vybrané barvy dodají interiéru správný výraz

Barva je základním výrazovým prostředkem interiéru. Může posílit apetit, přinést nové nápady nebo navodit relaxační atmosféru. Abyste dosáhli kýženého výsledku, je potřeba s barvami umět pracovat. Výběr barvy na zeď se rozhodně nevyplatí uspěchat. Dejte si čas a shromážděte veškeré barvy, materiály a textury, které se v místnosti objevují nebo objevovat budou. Správným výběrem vás provedeme krok za krokem.

Správný výběr barevné kombinace

Základní pravidlo při výběru barev zní: „Méně je více“. Myslete na to, že by se v místnosti měly objevovat maximálně 3–4 barvy, z nichž by měla být dominantní pouze jedna. Podle čeho barvy vybrat?

 1. Zaměřte se na barvu prvků, se kterými nebudete moci v budoucnu hýbat. Patří mezi ně okenní rámy, podlahy a dveře. Ty by měly mít neutrální barvu, například bílou, šedou nebo hnědou.
 2. Přemýšlejte o barvě nábytku a dalšího většího zařízení interiéru.
 3. Výraznější barvy patří doplňkům, které můžete měnit na základě módních trendů.
moderní obývací pokoj s komodami
Okenní rámy, dveře a podlahy by měly mít neutrální barvu. Zdroj: eranabytek.cz 

Hrátky se smysly: světlé, tmavé a neutrální barvy

Výběr barvy přizpůsobte nejen kontextu interiéru, ale také tomu, jak bude působit na vaše smysly.

 • Teplé barvy – červená, oranžovočervená, oranžová, žlutooranžová, žlutá, žlutozelená. Tyto barvy interiér prohřívají a podněcují aktivitu.
 • Studené barvy – modrozelená, modrá, fialovomodrá, fialová, červenofialová. Barvy působí pasivně, zklidňují a místnosti propůjčují chlad.
 • Neutrální barvy – béžová, šedohnědá, šedá, smetanové barvy, bílá a černá jsou pomyslným podkladem pro ostatní barvy. Řadí se mezi univerzální, jsou lehké a pohodlné.

Optická kouzla

Barva na zdi dokáže místnost opticky zvětšit, zmenšit, snížit nebo zkrátit. Záleží tedy na konkrétní prostorové situaci.

 • Zvětšení místnosti – jestli máte malý pokoj, který potřebujete opticky zvětšit, malujte světlejšími odstíny. Světlé barvy na sebe nestrhávají pozornost a dají prostor pro vyniknutí například uměleckého díla. Jestliže chcete, aby místnost vypadala vyšší, než je, vymalujte světlou barvou strop.
 • Zmenšení místnosti – především do velkých a rozlehlých prostor, které mohou působit anonymně, se hodí tmavší barvy. Ty interiéru dodají intimitu i útulnost. Opticky vysokou místnost snížíte tak, že strop vymalujete tmavou barvou. Rovněž dlouhá chodba se bude zdát kratší, pokud její protilehlé stěny vymalujete tmavým odstínem.

Zahrajte si na designéry

Kombinace barev v interiéru vyžaduje čas. Připravte si několik obálek, do kterých vložíte ukázky oblíbených barev, vzorky podlah, tapet nebo textilií, ze kterých budou ušité záclony, závěsy nebo polštáře. Jen tak uvidíte, zda k sobě všechno ladí.

moderní obývací pokoj s masivním nábytkem
Sesbírejte si vzorky všech barev i textilií, které v místnosti chcete mít. Zdroj: eranabytek.cz

Rozhodně vám pomohou časopisy nebo webové stránky s bytovým designem. Obrázky si vytiskněte nebo vystřihněte a vložte do obálek se vzorky a barvami. Na internetu je dostupná celá řada free verzí programů pro navrhování interiérů, takže si v něm můžete snadno vytvořit i ten svůj.

Kombinace barev do jednoho pokoje

Jestliže se chystáte barevně zkombinovat pouze jeden pokoj, můžete vhodné barvy nalézt hned několika způsoby:

 • Vyberte si převládající barvu, která bude v pokoji dominantní. Inspirovat se můžete například barvami na povlečení či obraze na stěně. Převládající barvou vymalujte stěny, a pak pokoj dolaďte doplňky v barvě, která bude buď kontrastní, nebo konzistentní s dominantní barvou.
 • Kombinujte barvy tón v tónu. K převládající barvě vyberte další, které budou jen o tón světlejší či tmavší. Pokoj tak bude vypadat soudržně.
 • Vyberte barvu, která převládá na dekoracích a doplňcích.
moderní ložnice s bílými závěsy
Převládající barva může vycházet z povlečení. Zdroj: eranabytek.cz

Kombinace barev v celém interiéru

Aby váš domov působil uceleným dojmem, je potřeba barevně sladit veškeré místnosti. To ovšem neplatí v patrových domech. Zde je možné od sebe přízemí a horní patro barevně odlišit, jako by se jednalo o dva oddělené světy.

V případě ladění bytu nebo jednopodlažního domu můžete zvolit několik postupů:

 1. Všimněte si, které místnosti jsou z pokoje vidět. Cílem je vytvořit kompozici, která do sebe bude zapadat. Zaměřte se například na barvu vybavení. Třeba stejná barva zábradlí, sedačky nebo nábytku propojí celé patro, i když budou pokoje vymalované odlišnými barvami.
 2. Vymalujte nejdříve centrální místnost. Podle barvy centrální místnosti vybírejte barvy do dalších pokojů, které centrální barvu doplní. Například velký obývací pokoj vymalujte tmavší barvou a menší pokoje v blízkosti světlejším odstínem.
 3. Spojovací prostor, například foyer, ze kterého vstupujete do kuchyně, obývacího pokoje, pracovny a ložnice, vymalujte neutrální barvou, která bude ladit s výmalbou zmíněných pokojů.

Působení barev a nejoblíbenější barevné kombinace

Každá barva působí na lidskou psychiku jinak, a proto je dobré vědět, do jaké místnosti se hodí.

 • Modrá – na lidskou psychiku působí klidně. Místnost naplňuje pohodou, klidem a soustředěností. Je proto ideální do pracovny nebo ložnice.
 • Žlutá – je optimistická a podporuje komunikaci. Vymalovat jí můžete dětský pokoj nebo pracovnu.
 • Hnědá – zemitá barva, která navozuje pocit stability a spolehlivosti. Jedná se v podstatě o neutrální barvu, která se ve všech svých odstínech hodí do každého pokoje.
 • Fialová – podporuje meditaci, přemýšlení a odpočinek. Má spirituální i slavnostní nádech. Dobře se uplatní v obýváku i v ložnici.
 • Oranžová – probouzí energii, podporuje koncentraci i aktivitu. Prozáří každý interiér, takže se hodí do obývacího pokoje i dětského pokoje. U kombinací barev do dětského pokoje buďte obezřetní.  Jestliže doma máte příliš aktivního potomka, není oranžová správnou volbou. Lepší bude sáhnout po uklidňujících barvách.
 • Zelená – uklidňuje a dává naději. Je barvou přírody, která se hodí do ložnice nebo koupelny.
 • Růžová – je romantickou barvou, jež míří na city a smyslnost. Proto si své místo najde především v ložnici.
 • Červená – energie, vášeň a aktivita. Ideální kombinace pro pracovny. I barevné kombinace do kuchyně a jídelny zahrnují červenou, ale také žlutou a oranžovou. Černá může někdy vyvolávat agresi, proto je lepší s ní pracovat opatrně, například v podobě doplňků.
dětská pokojová sestava
Žlutá barva je veselá, a proto je ideální do dětského pokoje. Zdroj: eranabytek.cz

Mezi nejoblíbenější barevné kombinace bytových designérů patří:

 • hnědá – růžová – bílá – šedá,
 • olivová – hnědá – krémová,
 • hnědá – zelená – bílá,
 • meruňková – bílá – hnědá,
 • modrá – zelená – antracitová.

Čtěte dál!

Dobře bydlet pomáhá STAVOTECH Olomouc 

Covid, inflace, války za humny, energetická chudoba – posledních pár let...

HLASUJTE PRO NEJ INTERIÉR V ČR!

Pokud se zajímáte profesně nebo jen uživatelsky o interiérový design, jistě...

Komentáře

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Oblíbené články

Jak umíchat Aperol Spritz – přísady a poměry

Aperol Spritz je koktejl pocházející z Itálie, složený z...

Hmyz v bytě: Jak se zbavit malého hmyzu v domácnosti

Nežádoucí hmyz v bytě nás může pořádně potrápit. Ale...

Jak udržovat živý plot

Jednou z možností, jak esteticky oddělit zahradu od okolí...