Vinylové podlahy okouzlí svými vlastnostmi

Hledáte ideální podlahu pro váš domov a nemůžete si vybrat? Laminátová podlaha se vám zdá moc tvrdá a studená, dřevěná moc drahá, lino je zase retro… A přemýšleli jste o vinylu? Díky svým vlastnostem si vinylová podlaha získává stále více fanoušků, protože působí příznivě na naše smysly: je příjemná a teplá na dotek, díky elegantním vzorům a skvělému zpracování krásná na pohled, má skvělé akustické vlastnosti, je zdravotně nezávadná, odolná proti poškození, snadno se udržuje, a přitom všem je cenově příznivá a dostupná.

Výhody vinylové podlahy, které oceníte

Výhrady, které se objeví před pořízením nebo při používání jiných druhů podlah, většinou vinylové podlahy vyvrátí – jsou pružné, odolné, snadno se pokládají i udržují. Lepené vinylové podlahy se na rozdíl od jiných hodí i do vlhkých prostor, jako je kuchyň, koupelna nebo i sklep, a jsou vhodné i pro alergiky. Vinylové podlahy mají dlouhou životnost, můžete je položit i na podlahové topení. Na výběr máte z celé řady vzorů, které dokonale imitují dřevěné podlahy, dlažbu nebo kámen.

Vinyl nebo laminát, co je pro vás lepší?

Stále ještě váháte, jestli si pořídit podlahu laminátovou, nebo vinylovou? Hlavní rozdíl mezi nimi je pocitový, příjemněji se chodí po vinylové podlaze, protože je elastičtější a působí hřejivějším dojmem, laminát je tvrdší a hlučnější. Laminátová podlaha se nedoporučuje do vlhkých prostor, protože voda ji může poškodit.

Typy vinylových podlah a způsoby pokládky

Vinylová podlaha není jenom jedna, do různých prostor se hodí jiný typ a některou zvládnete položit i sami, jinou svěřte radši odborníkovi.

Zámková „zaklikávací“ podlaha

Na pokládku plovoucí vinylové podlahy si může troufnout i šikovnější kutil. Lamely jsou totiž vybaveny zámkovými spoji, které se do sebe jednoduše „zaklikávají“. Vinylovou plovoucí podlahu lze pokládat i na původní podlahu, podmínkou je však její rovinnost.

homelook mand quick step vinyl comfort 2
Pokládka zámkové podlahy je velmi jednoduchá. Zdroj: Mand.cz

Lepená vinylová podlaha

Lepené vinylové podlaze dejte přednost v kuchyni, koupelně, ve sklepě apod., kde je větší vlhko (hodí se také na podlahové topení) a její pokládku svěřte odborníkovi, protože je složitější.

Samolepící vinylová podlaha

Na rozdíl od lepené vinylové podlahy si samolepící vinylovou podlahu dokáže položit v ideálním případě normálně zručný člověk sám. Na kostkách vinylu je totiž nanesena samolepící vrstva, která je chráněna krycím papírem. Před začátkem pokládky stačí tento krycí papír pouze stáhnout a díl přilepit k podkladu, který by měl být rovný a hladký.

Údržba a čištění vinylových podlah

Nová vinylová podlaha je větší finanční investice, kterou si budete chtít hýčkat a uchovat co nejdéle jako novou. Určitě vás tedy zajímá, jak se vinylová podlaha uklízí a udržuje. Jako první vás potěší jednoduchá odpověď, že velmi snadno.

homelook mand udrzba vinylove podlahy
Údržba vinylové podlahy je velmi jednoduchá. Zdroj: Mand.cz

Výhodou vinylových podlah je ochranná vrstva PU laku, která je chrání před vnikáním nečistot. U vchodu do domu nebo bytu, kde je větší pohyb a v těch obdobích, kdy je špatné počasí a spousta bláta, je ale dobré předcházet znečištění vstupních prostor položením čistících zón a rohoží.

Při běžném každodenním úklidu stačí podlahu většinou pouze nasucho zamést smetákem, vyluxovat vysavačem, nebo přetřít lehce navlhčeným mopem. Když je podlaha více zašpiněná, jednou za čas použijte speciální prostředek na PVC a vinylové podlahy s PU ochrannou vrstvou (CC-PU-čistič) v přesně určeném poměru s vodou (1:200).

A co když se stane nehoda a podlaha se poškodí?

Když se doma normálně žije a probíhá tam každodenní běžný provoz, často s malými dětmi nebo domácími mazlíčky, někdy se prostě stane malá nehoda – upadne v kuchyni nůž, vylije se barva nebo se pejsek nudí. Myslet bychom proto měli i na případ, kdy se podlaha poškodí. Výhodou vinylové podlahy je, že se většinou dá snadno opravit.

Malá oprava poškozeného laku

Došlo-li jen k povrchovému poškození vrchní průhledné vrstvy z polyuretanu, oprava je velmi snadná a můžete ji zvládnout sami. Stačí, když si pořídíte speciální sadu na opravu vinylových podlah. Oprava potom probíhá tak, že pomocí spreje, nebo krycího PU fixu zacelíte škrábance. Nakonec to místo překryjete matujícím lakem. Lak má za úkol barevně sjednotit původní podlahu s opravenou částí.

Náprava rozsáhlejšího poškození vinylových podlah

Pokud se vám podařilo poškodit i dekorativní fólii, která je ukrytá pod polyuretanovou vrstvou, je třeba vyměnit celou poškozenou část. V tomto případě doporučujeme se obrátit na odborníky, kteří vědí, co je třeba udělat, aby vaše krásná vinylová podlaha zase vypadala jako nová. Dobrá zpráva je, že často stačí vyměnit jen poškozený díl, ze kterých je podlaha složena.

Moderní podlaha, která vyhoví náročným požadavkům

Vinylové podlahy jsou vhodnou variantou krytiny do různých prostor. Díky bohaté nabídce vzorů uspokojí vkus milovníků industriálního i vyznavačů venkovského vzhledu. Díky svým dalším vlastnostem uspokojí všechny, kteří touží po pohodlném životním stylu.

Čtěte dál!

Dobře bydlet pomáhá STAVOTECH Olomouc 

Covid, inflace, války za humny, energetická chudoba – posledních pár let...

HLASUJTE PRO NEJ INTERIÉR V ČR!

Pokud se zajímáte profesně nebo jen uživatelsky o interiérový design, jistě...

Komentáře

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Oblíbené články

Jak umíchat Aperol Spritz – přísady a poměry

Aperol Spritz je koktejl pocházející z Itálie, složený z...

Hmyz v bytě: Jak se zbavit malého hmyzu v domácnosti

Nežádoucí hmyz v bytě nás může pořádně potrápit. Ale...

Jak udržovat živý plot

Jednou z možností, jak esteticky oddělit zahradu od okolí...