Příchod prvních mrazíků a ošklivého počasí by pro vás měl být jasným signálem. Je čas zazimovat terasu tak, abyste ji po zimním spánku probudili v plné kondici. Chcete-li předejít škodám, počítejte s tím, že zazimování terasy vám zabere několik hodin. Taková investice se však bez diskuze vrátí. Možnost začít s prvními jarními slunečními paprsky opět využívat terasu bez omezení je totiž k nezaplacení.
Co lze odstěhovat, určitě odstěhujte
Při zazimování terasy platí jedno pravidlo. Pokud lze něco snadno odstěhovat, udělejte to. Nemusíte věci nutně přesouvat na nějaké vyhřívané místo, bohatě stačí najít prostor ukrytý před největším mrazem, sněhem a dalšími rozmary počasí. Dobrým sluhou se stane zahradní domek, garáž, půda či sklep. Většina druhů zahradního nábytku má poměrně velkou odolnost a postupná změna teploty někde v suchu mu neuškodí. Určitě se vyplatí složený nábytek zakrýt speciální fólií. Pro ochranu nábytku jich najdete na trhu celou řadu.
Speciální pravidla platí pro stěhování květin v květináčích. Každá z nich bude vyžadovat jiné prostředí. Zjistěte si tak předem, co bude vašim květinám svědčit. Pro mnoho druhů je vhodným místem pro přečkání zimních měsíců například chodba v bytě. Se zkracováním můžete počkat až na jaro. Spíše se snažte minimalizovat zálivku, hlídejte teplotu a pravidelně sledujte, jak se květinkám daří.
Kovové vybavení není nezničitelné
Kov přeci něco vydrží. Alespoň to tvrdí výrobce. Vy však můžete být o krok napřed a vyvarovat se nemilému překvapení. I když má nábytek ochrannou vrstvu proti korozi, je vhodnější pokusit se ho ukrýt. Stejně tak ukryjte před mrazem hliníkové vybavení. Teoreticky mu pod plachtou v mrazu nic nehrozí, ale lepší bude, když nebudete nic riskovat. Nezapomeňte z terasy a zahrady uklidit doplňky v podobě různých plechových lucerniček a drobností. Těm by se koroze pravděpodobně nevyhnula.
Samostatnou kapitolou je gril. Než ho někam schováte, pořádně ho po sezóně umyjte. Možná se vám do toho úplně nechce, ale drhnout po několika měsících opravdu velmi dobře usazené nečistoty opravdu není hračka. Mnohem méně času s čištěním strávíte nyní. Neváhejte k tomu použít přípravek pro rozpuštění mastnoty.
Hezky od podlahy
Asi vůbec nejsložitější přípravy před zimou čekají podlahu terasy. U ní je třeba řídit se materiálem, ze kterého je vyrobena. Dřevěnou podlahu pořádně očistěte a následně použijte impregnační olej. Ten se do terasy vsákne a ochrání ji. Dřevoplastové stačí ve většině případů pouze vyčistit. Nejsou-li pokyny výrobce jiné, nemusíte se o nic dalšího starat. Stejný přístup můžete aplikovat také u betonu a kamene. Pouze u dlaždic si dejte pozor. Vidíte-li v nějaké dlaždici prasklinu, je lepší opravit ji ještě před zimou.
Zima terasu nezaskočí
Dodržíte-li všechny výše zmíněné rady, přežije vaše terasa i ty největší mrazy bez jakékoliv újmy. To, co můžete udělat dnes, neodkládejte na zítřek. A ani na jaro. Je velmi nepříjemné se s prvním hezkým počasím nutit do velkého úklidu, čištění a dalších nepříliš zábavných aktivit. Když zazimujete terasu pečlivě, stačí vám pouze vyndat věci, sundat fólii a je hotovo.