Když vybíráte ložní povlečení, měli byste mít na paměti, že podléhá částečně módním trendům a z nemalé části se drží klasického standardu. Když si uvědomíte, kolik času vlastně v posteli strávíte (u každého je to trochu jiné, ale statistika říká, že téměř třetinu dne), dojde vám, že povlečení musíte věnovat odpovídající pozornost. Vyberte si povlečení pohodlné, příjemné na omak a současně takové, které oživí interiér ložnice a bude ladit s ostatním nábytkem i dalším vybavením v místnosti.
Kdysi bývalo ložní povlečení především výsadou bohatých lidí. K jeho běžnému rozšíření došlo až s nástupem devatenáctého století. Se vznikem manufaktur totiž klesly i ceny tkaných textilií a ložní povlečení bylo náhle dostupné pro všechny. Ložní povlečení slouží v první řadě ke zpříjemnění spánku a pochopitelně i k tomu, aby váš interiér byl útulný a stylový. Pro správný výběr ložního povlečení platí určitá nepsaná pravidla, která možná pomohou i vám při volbě toho pravého.
Oči vybírají jako první
I když si uvědomujete, že u ložního povlečení záleží především na kvalitě a příjemném kontaktu se zvoleným materiálem, první dojem hraje velmi důležitou roli. A první dojem je při výběru ložního povlečení vždy zrakový. Máte rádi decentní, tlumené barvy a nic příliš křiklavého? Nebo naopak raději sáhnete po nápadném vzoru v pestrých odstínech? Je to dáno samozřejmě přirozeností každé osoby, věkem, založením i osobním vkusem. Jemnější, tlumené světlé barvy působí všeobecně uklidňujícím dojmem a v takovém případě zřejmě nebudete volit ani příliš výrazný vzor.
Tento výběr je typický především pro představitele střední a starší generace. Mladí mnohdy chtějí dát najevo určitou nevázanost a nadbytek energie i ve výzdobě své ložnice. Od teenagerů až po osoby už trochu usedlejší často výběr směřuje k výrazným kontrastním vzorům. Oblíbené jsou i motivy se zvířaty nebo potiskem ve stylu zvířecích kůží, stejně jako potisk s motivy abstraktních obrazů. V poslední době jsou hitem i designy inspirované patchworkem a ornamentálními vzory.
Celkový vzhled
Při výběru vhodného ložního povlečení budete určitě brát ohled i na materiál, který byl k jeho zhotovení použit. K nejčastěji používaným materiálům, prověřeným zkušenostmi mnoha generací, patří především bavlna, flanel, krep a velmi příjemný bavlněný satén. Trochu nezvyklým a v poslední době stále častěji používaným materiálem jsou i snadno prodyšné textilie s vysokým obsahem bambusových vláken.
Každý materiál má své specifické přednosti. Bavlna patří ke klasice, krásně hřeje a je velice příjemná při kontaktu. Krep má zase tu výhodu, že povlečení nemusíte žehlit. Bavlněný satén je velmi jemný, vyznačuje se přirozeným leskem a přitom si zachovává vlastnosti tradiční bavlny.
Důležitá je i gramáž použitého materiálu. Vysoká gramáž znamená, že tkanina byla vyrobena z příze, v níž převládají krátká vlákna, což ovšem působí po určité době třepení a vznik žmolků. Naopak kvalitní příze i při nízké gramáži má hladký povrch, je jemná a drží tvar i při častějším praní. To znamená, že takové povlečení se vyznačuje delší trvanlivostí.
Zapínání je sice drobnost, ale přitom velmi důležitá
Původním zapínáním bylo u ložního povlečení řešení s knoflíky. Ty byly buď napevno přišity k látce, nebo se používaly oboustranné knoflíky, které se propínaly do dírek v protilehlých kusech textilu. Tyto oboustranné knoflíky je ale třeba před praním nebo mandlováním odstranit. Dnes už je však k dispozici i mnoho dalších řešení, z nichž si vyberete podle svého vkusu.
Velkou oblibu si získalo zipové zapínání, které je rychlé, pohodlné a je to řešení, se kterým si snadno poradí i děti. Zip je ukryt pod záhybem látky, takže se nemusíte obávat, že by tlačil.
Setkat se můžete i s povlečením, které nemá vůbec žádné knoflíky, tkanice ani zip. Jedná se o řešení s takzvanou přesahovou kapsou, někdy označované i jako hotelové zapínání. Přehyb na povlaku nebo na polštáři má v tomto případě takový přesah, že žádné další zapínání už není zapotřebí, náplň drží spolehlivě v oné pomyslné kapse.
Povlečení pro alergiky
Pokud si vybíráte povlečení a trpíte některou z alergií, musíte výběru věnovat zvýšenou pozornost. Velmi častá je alergie na roztoče, právě roztoči se totiž v lůžku díky teplotě a určité vlhkosti snadno množí. Pro slabší alergiky postačí zvolit povlaky (ale i přikrývky a polštáře), které můžete prát často a na vyšší teplotu. Existují i speciální lůžkoviny, které mají protiroztočovou úpravu Actigard a vytvářejí prostředí, v němž se roztočům, stejně jako plísním a bakteriím, nedaří. Nedráždí přitom pokožku a nepůsobí zdravotní problémy. Kromě toho existují i speciální protiroztočové bariérové povlaky, které oceníte především v případě, že trpíte silnější alergií.
Pokud máte problém s ekzémy, sáhněte po lůžkovinách Ekzematic. Ty jsou vyvinuty speciálně pro osoby trpící atopickými ekzémy a použitý materiál má trvalé antibakteriální vlastnosti. Současně zabraňují i tvorbě pachů a udržují pocit svěžesti v lůžku.
Lůžkoviny podle roční doby?
Dopřejte si opravdu komfortní ulehnutí a odpočinek s odpovídajícím ložním povlečením. Na léto se ideálně hodí satén, který je hladný a příjemně chladivý. V zimním období potom sáhněte po hřejivém a měkoučkém flanelu, ten rozdíl je opravdu patrný. Pro mnohé je výbornou volbou i mikrovlákno, které je nenáročné na údržbu a výborně saje, ovšem nejprve vyzkoušejte, zda vám bude vyhovovat i na dotek, je to poměrně neobvyklý materiál. Jakmile jednou zavítáte do světa povlečení, rychle pochopíte, že má skutečně co nabídnout a na výběru správného vkusu skutečně záleží.