Víte, jak na výběr dokonalého povlečení?

Když vybíráte ložní povlečení, měli byste mít na paměti, že podléhá částečně módním trendům a z nemalé části se drží klasického standardu. Když si uvědomíte, kolik času vlastně v posteli strávíte (u každého je to trochu jiné, ale statistika říká, že téměř třetinu dne), dojde vám, že povlečení musíte věnovat odpovídající pozornost. Vyberte si povlečení pohodlné, příjemné na omak a současně takové, které oživí interiér ložnice a bude ladit s ostatním nábytkem i dalším vybavením v místnosti.

Kdysi bývalo ložní povlečení především výsadou bohatých lidí. K jeho běžnému rozšíření došlo až s nástupem devatenáctého století. Se vznikem manufaktur totiž klesly i ceny tkaných textilií a ložní povlečení bylo náhle dostupné pro všechny. Ložní povlečení slouží v první řadě ke zpříjemnění spánku a pochopitelně i k tomu, aby váš interiér byl útulný a stylový. Pro správný výběr ložního povlečení platí určitá nepsaná pravidla, která možná pomohou i vám při volbě toho pravého.

 

photo 1539772706618 9cd520dca103 e1545065138880

Oči vybírají jako první

I když si uvědomujete, že u ložního povlečení záleží především na kvalitě a příjemném kontaktu se zvoleným materiálem, první dojem hraje velmi důležitou roli. A první dojem je při výběru ložního povlečení vždy zrakový. Máte rádi decentní, tlumené barvy a nic příliš křiklavého? Nebo naopak raději sáhnete po nápadném vzoru v pestrých odstínech? Je to dáno samozřejmě přirozeností každé osoby, věkem, založením i osobním vkusem. Jemnější, tlumené světlé barvy působí všeobecně uklidňujícím dojmem a v takovém případě zřejmě nebudete volit ani příliš výrazný vzor.

Tento výběr je typický především pro představitele střední a starší generace. Mladí mnohdy chtějí dát najevo určitou nevázanost a nadbytek energie i ve výzdobě své ložnice. Od teenagerů až po osoby už trochu usedlejší často výběr směřuje k výrazným kontrastním vzorům. Oblíbené jsou i motivy se zvířaty nebo potiskem ve stylu zvířecích kůží, stejně jako potisk s motivy abstraktních obrazů. V poslední době jsou hitem i designy inspirované patchworkem a ornamentálními vzory.

Mandala Forever
Mandala Forever

Celkový vzhled

Při výběru vhodného ložního povlečení budete určitě brát ohled i na materiál, který byl k jeho zhotovení použit. K nejčastěji používaným materiálům, prověřeným zkušenostmi mnoha generací, patří především bavlna, flanel, krep a velmi příjemný bavlněný satén. Trochu nezvyklým a v poslední době stále častěji používaným materiálem jsou i snadno prodyšné textilie s vysokým obsahem bambusových vláken.

Každý materiál má své specifické přednosti. Bavlna patří ke klasice, krásně hřeje a je velice příjemná při kontaktu. Krep má zase tu výhodu, že povlečení nemusíte žehlit. Bavlněný satén je velmi jemný, vyznačuje se přirozeným leskem a přitom si zachovává vlastnosti tradiční bavlny.

Důležitá je i gramáž použitého materiálu. Vysoká gramáž znamená, že tkanina byla vyrobena z příze, v níž převládají krátká vlákna, což ovšem působí po určité době třepení a vznik žmolků. Naopak kvalitní příze i při nízké gramáži má hladký povrch, je jemná a drží tvar i při častějším praní. To znamená, že takové povlečení se vyznačuje delší trvanlivostí.

photo 1506962240359 bd03fbba0e3d e1545065037189

Zapínání je sice drobnost, ale přitom velmi důležitá

Původním zapínáním bylo u ložního povlečení řešení s knoflíky. Ty byly buď napevno přišity k látce, nebo se používaly oboustranné knoflíky, které se propínaly do dírek v protilehlých kusech textilu. Tyto oboustranné knoflíky je ale třeba před praním nebo mandlováním odstranit. Dnes už je však k dispozici i mnoho dalších řešení, z nichž si vyberete podle svého vkusu.

Velkou oblibu si získalo zipové zapínání, které je rychlé, pohodlné a je to řešení, se kterým si snadno poradí i děti. Zip je ukryt pod záhybem látky, takže se nemusíte obávat, že by tlačil.

Setkat se můžete i s povlečením, které nemá vůbec žádné knoflíky, tkanice ani zip. Jedná se o řešení s takzvanou přesahovou kapsou, někdy označované i jako hotelové zapínání. Přehyb na povlaku nebo na polštáři má v tomto případě takový přesah, že žádné další zapínání už není zapotřebí, náplň drží spolehlivě v oné pomyslné kapse.

Bavlněné povlečení Star tmavě modrá
Bavlněné povlečení Star tmavě modrá

Povlečení pro alergiky

Pokud si vybíráte povlečení a trpíte některou z alergií, musíte výběru věnovat zvýšenou pozornost. Velmi častá je alergie na roztoče, právě roztoči se totiž v lůžku díky teplotě a určité vlhkosti snadno množí. Pro slabší alergiky postačí zvolit povlaky (ale i přikrývky a polštáře), které můžete prát často a na vyšší teplotu. Existují i speciální lůžkoviny, které mají protiroztočovou úpravu Actigard a vytvářejí prostředí, v němž se roztočům, stejně jako plísním a bakteriím, nedaří. Nedráždí přitom pokožku a nepůsobí zdravotní problémy. Kromě toho existují i speciální protiroztočové bariérové povlaky, které oceníte především v případě, že trpíte silnější alergií.

Pokud máte problém s ekzémy, sáhněte po lůžkovinách Ekzematic. Ty jsou vyvinuty speciálně pro osoby trpící atopickými ekzémy a použitý materiál má trvalé antibakteriální vlastnosti. Současně zabraňují i tvorbě pachů a udržují pocit svěžesti v lůžku.

Lůžkoviny podle roční doby?

Dopřejte si opravdu komfortní ulehnutí a odpočinek s odpovídajícím ložním povlečením. Na léto se ideálně hodí satén, který je hladný a příjemně chladivý. V zimním období potom sáhněte po hřejivém a měkoučkém flanelu, ten rozdíl je opravdu patrný. Pro mnohé je výbornou volbou i mikrovlákno, které je nenáročné na údržbu a výborně saje, ovšem nejprve vyzkoušejte, zda vám bude vyhovovat i na dotek, je to poměrně neobvyklý materiál. Jakmile jednou zavítáte do světa povlečení, rychle pochopíte, že má skutečně co nabídnout a na výběru správného vkusu skutečně záleží.

Čtěte dál!

Jak se rychle zbavit oparu? Vyzkoušejte tyhle tipy.

Někdy se mu zkrátka nevyhneme. Opar na rtu je nejen nevzhledný...

Pusťte do svého interiéru abstrakci v obrazech.

Obrazy do interiéru patří Ať už tvoříte domov v jakémkoliv stylu, na...

Jaký typ osvětlení zvolit do obýváku?

Světla jsou často až tím posledním, na co při zařizování domu...

Komentáře

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Další nové články

Jak se rychle zbavit oparu? Vyzkoušejte tyhle tipy.

Někdy se mu zkrátka nevyhneme. Opar na rtu je...

Pusťte do svého interiéru abstrakci v obrazech.

Obrazy do interiéru patří Ať už tvoříte domov v jakémkoliv...

Jaký typ osvětlení zvolit do obýváku?

Světla jsou často až tím posledním, na co při...