Úspora energie v domácím prostředí je nejen perfektním způsobem, jak ušetřit peníze v domácnosti, ale také jak šetřit životní prostředí. Víte, jak co nejefektivněji šetřit energii v domácnosti? Sepsali jsme pro vás několik doporučení a tipů, jako na to.
Tipy, jak šetřit elektřinou
Patříte mezi věčné „nabíječe“ smartphonů, tabletů a notebooků, kteří nechávají i po odpojení zařízení z nabíječky zastrčenou nabíječku v zásuvce? Pokud ano, začněte nabíječku po nabíjení vytahovat. I po odpojení zařízení v ní totiž proudí energie. Co se týká potravin, dbejte na správné nastavení teploty v chladničce a v mrazničce. V opačném případě riskujete předčasné zkažení potravin, což povede ke zbytečnému plýtvání jídlem. Mimochodem, ke správnému skladování potravin vám může pomoci i skutečnost, že nejchladnějším místem v chladničce je její spodní polička.
Nemůžeme opomenout ani osvětlení. Mezi osvědčené způsoby, jak šetřit elektřinou, patří i pravidelné vypínání světla (ideálně úsporného typu – například LED zářivky), když odcházíte z místnosti. Další možnosti úspory elektrické energie se nabízejí i při vaření, pečení nebo ohřívání jídla. Základním odrazovým můstkem ve vaší cestě za úspornější domácností může být například zakrývání hrnce pokličkou při vaření, abyste zabránili unikání tepla, nebo ohřívání větších porcí na sporáku místo mikrovlnné trouby. A abychom nezapomněli ani na zmíněné pečení, vyhýbejte se během něj častému otevírání trouby.
Tipy, jak ušetřit teplo
K největším tepelným ztrátám v domácnosti dochází přirozeně v zimním období. Abyste je co nejvíce eliminovali, větrejte rychle a nárazově. Při otevřené ventilačce potrvá výměna vzduchu podstatně déle, přičemž se znásobí i tepelné ztráty. Při realizování vytápění zvažte zónovou regulaci, resp. programovatelné termostaty. Investice do podobných vymožeností se vám časem určitě vrátí. Pouze pro lepší pochopení, například v ložnici, na chodbě či v zádveří nemusíte topit tak vydatně, jako v obývacím pokoji nebo v koupelně.
Když se chystáte na dovolenou, na prázdniny či na několikadenní návštěvu, nevypínejte topení – raději ho snižte. Vytopení chladné domácnosti bude totiž jistě dražší, než snížené topení například na 16 °C. V neposlední řadě, skvělým tipem, jak ušetřit teplo v domácnosti, je nezanedbávat každoroční servis vašeho topného systému. Takový postoj by se vám totiž mohl později vymstít.
Tipy, jak šetřit vodu
Ruku na srdce, nevyléváte náhodou zbytkovou vodu z rychlovarné konvice do dřezu? Co kdybyste ji raději použili na polití květin? Tak či tak byste si dopoledne potřebovali napustit čerstvou vodu právě na zalévání. Použitím vody z konvice uděláte jednoznačně správný krok.
A co myčka? Někdo si možná řekne, že je to zbytečně drahá investice. Peníze, které vrazíte do myčky, se vám však velmi rychle vrátí. Při ručním mytí se totiž spotřebuje několikanásobně více vody než při mytí nádobí v myčce. A voda věru zdarma není. Nemůžete také nezmínit takzvané „líné“ mytí zubů u tekoucího kohoutku. Právě tehdy totiž můžete vyplýtvat až hříšné množství vody. Pozornost si v souvislosti s tím, jak šetřit vodu v domácnosti, dozajista zaslouží i záchody. Zatímco některé starší typy nabízejí jen jednu možnost splachování, kterou můžete protočit klidně až 12 litrů vody na jedno spláchnutí, tak novější provedení disponují takzvaným duálním splachováním, které je mnohem šetrnější. No a jeden bonbónek jsme si nechali i pro milovníky horkých lázní ve vaně. Ať už je milujete nebo ne, faktem je, že napouštěním vany spotřebujete mnohem více vody než při rychlé sprše.
Doporučení na závěr
Nejdůležitější tipy, jak šetřit energii v domácnosti, jsme vám vylíčili prostřednictvím předešlých řádků. Přesto bychom vám však rádi dali ještě jedno doporučení týkající se domácích spotřebičů, resp. jejich výběrů. Ať už se jedná o myčku, sušičku prádla nebo ledničku, mějte na paměti, že když chcete ušetřit v domácnosti co nejvíce energie, měli byste si vybírat a pořizovat výlučně šetrné spotřebiče.