Víte, jak zasadit avokádo? Vše, co potřebujete vědět o jeho pěstování

Avokádo je lahodný zelený plod s velkou peckou a tmavou kožovitou slupkou. Vzhledem k jeho výživovým hodnotám není divu, že je tak oblíbený. Objevuje se v nejrůznějších pochoutkách, od salátů po koktejly a sušenky.

Avokádo má vysoký obsah tuku. Jedná se však o mononenasycený tuk. Jednoduše se dá říct, že je to „dobrý“ tuk, který pomáhá snižovat hladinu cholesterolu, pokud ho jíte s mírou. Avokádo obsahuje téměř 20 vitaminů a minerálů, například vitaminy B6, C, E a draslík. Má nízký obsah cukru a obsahuje vlákninu, která vás déle zasytí.

Zdravotní účinky avokáda

Vitamíny, minerály a zdravé tuky, které avokádo obsahuje, pomáhají předcházet nemocem a udržovat tělo zdravé. Zde je několik nemocí, proti kterým avokádo pomáhá bojovat.

Foláty obsažené v avokádu mohou snížit riziko vzniku některých druhů rakoviny, například rakoviny prostaty a tlustého střeva.

Výzkum prokázal souvislost mezi depresí a nízkou hladinou folátů. Foláty pomáhají blokovat hromadění látky zvané homocystein v krvi. Homocystein zpomaluje přísun živin do mozku a zvyšuje depresi. Vysoký obsah kyseliny listové v avokádu může pomoci udržet příznaky deprese na uzdě.

Většinu zdravých tuků v avokádu tvoří kyselina olejová a mononenasycené mastné kyseliny. Ty pomáhají srdci snižovat kardiovaskulární záněty. Avokádo také obsahuje beta-sitosterol, rostlinnou verzi cholesterolu – ten pomáhá snižovat hladinu cholesterolu.

Chronický zánět může odstartovat mnoho nemocí – včetně cukrovky, Alzheimerovy choroby a artritidy. Vitamín E obsažený v avokádu snižuje záněty v těle.

Studie výtažků z avokádového oleje ukazují, že mohou zmírnit příznaky osteoporózy. Vitamin K obsažený v avokádu podporuje zdraví kostí tím, že zpomaluje jejich úbytek a brání vzniku osteoporózy.

shutterstock 1917951992 800x534 1
Zdroj: Shutterstock.com

Avokádo je plné vlákniny. Má obzvláště vysoký obsah nerozpustné vlákniny, která pomáhá vylučovat z těla odpadní látky. Vláknina tak zajistí pravidelnou stolici a může zabránit zácpě.

Avokádo je jednou z potravin bohatých na draslík. Ten pomáhá vyrovnávat krevní tlak tím, že snižuje hladinu sodíku v krvi a uvolňuje napětí ve stěnách cév.

Během těhotenství musí budoucí matka užívat nejméně 400 mikrogramů kyseliny listové denně, aby se předešlo vrozeným vadám mozku a páteře dítěte. Jedno avokádo dodá přibližně 41 % této dávky.

Lutein a zeaxantin jsou dva antioxidanty obsažené v avokádu, které prospívají očím. Kromě toho, že pomáhají chránit oční tkáně před poškozením UV zářením, pomáhají také předcházet šedému zákalu a makulární degeneraci.

shutterstock 1887659380 800x534 1
Zdroj: Shutterstock.com

Pěstování avokáda: Jak vysadit avokádo?

Kromě mnoha zdraví prospěšných látek je avokádo vynikající na toastu, ve slavném guacamole nebo v osvěžujících nápojích. To je dostatečný důvod k tomu, abyste si avokádo zkusili vypěstovat doma. A opravdu to není tak složité: Avokádo si můžete vypěstovat z pecky i doma. Jaký je postup?

shutterstock 1946580721 800x534 1
Zdroj: Shutterstock.com

Vyčistěte pecku

Nejprve opatrně vyjměte pecku z avokáda – ujistěte se, že není naříznutá ani jinak poškozená. Omyjte zbytky dužiny. Můžete si také pomoci tím, že pecku na několik minut namočíte do vody a poté ji vydrhnete, abyste odstranili zbytky avokáda. Dávejte pozor, abyste neodstranili hnědou slupku pecky – obal.

shutterstock 1718501638 800x534 1
Zdroj: Shutterstock.com

Určete spodní a horní část pecky

Některé avokádové pecky jsou mírně podlouhlé, zatímco jiné jsou téměř dokonale kulaté. Všechny avokádové pecky však mají „spodek“ a „vršek“. Mírně zašpičatělá část je horní část a plochý konec je spodní část. Aby kámen vyklíčil, musí být jeho spodní část ponořena do vody.

Podložte kámen třemi párátky

Vezměte tři párátka a zapíchněte je pod mírným úhlem směrem dolů do semínek avokáda, rovnoměrně rozmístěných po obvodu avokáda. Tato párátka jsou lešením avokáda, které umožní vložení spodní poloviny do vody. Párátka proto musí být pevně zaklíněna.

Vložte semínka do vody

Poté pecku umístěte na teplé místo mimo dosah slunečního světla. Je užitečné používat průhledné sklo, abyste viděli, kdy začínají růst kořeny a kdy je třeba vyměnit vodu. Mnohé návody doporučují měnit vodu každý den, ale stačí ji měnit přibližně jednou za pět dní.

shutterstock 1741983194 800x534 1
Zdroj: Shutterstock.com

Počkejte, až stonek dostatečně vyroste

Uvádí se, že klíčení může trvat dva až čtyři týdny, ale může to být i osm týdnů. Proto je důležitá trpělivost. Stonek musí projít tímto procesem – vrchol stonku vyschne a vytvoří se prasklina. Prasklina se táhne až ke dnu kamene a prasklinou na dně začíná prorůstat drobný kořínek. Ten poroste a nakonec bude z avokádové jamky vyrůstat malý výhonek. Dávejte pozor, aby kořen nevyschl ponořením do vody – to může způsobit úhyn rostliny.

Stříhejte, když je výška 15 cm

Když je stonek dlouhý asi 15 cm, zkraťte ho na 8 cm, podpoříte tak nový růst. Jakmile dosáhne výšky 15 cm, zasaďte rostlinu do vhodné půdy v květináči o průměru 25 cm, přičemž horní polovinu semene nechte odkrytou. Květináč postavte na slunný okenní parapet. Avokádo miluje slunce – čím více, tím lépe.

shutterstock 635174477
Zdroj: Shutterstock.com

Časté zavlažování

Rostlinu často zavlažujte s občasným hlubokým namočením. Půda by měla být vždy vlhká, ale ne přemokřená. Hnědnutí listů je známkou přemokření. Pokud listy začnou hnědnout, nechte rostlinu několik dní vyschnout.

Během jarních a letních měsíců udržujte půdu avokáda mírně, ale rovnoměrně vlhkou. Na podzim a v zimě, kdy se častěji vyskytuje hniloba kořenů, rostlinu nezalévejte, dokud její směs v květináči nevyschne asi centimetr pod povrchem.

Tvrdá voda může zvýšit zásaditost půdy a někdy způsobit chlorózu způsobenou nedostatkem zinku a železa v avokádu. To se projevuje žloutnutím listů. Pokud je voda z vodovodu tvrdá, zalévejte avokádo dešťovou nebo pramenitou vodou.

Jaké světlo je vhodné pro pěstování avokáda

Zralé avokádo má rádo slunce a mělo by být umístěno u velkého okna orientovaného na jih nebo ve skleníku či sluneční místnosti. Kmen a větve mladých stromů, které ještě nejsou plně olistěné, však mohou trpět úpalem. To když nejsou zastíněny listím.

Proto je dobré ponechat stromy mladší než jeden rok na jasném nepřímém světle, dokud nemají dostatek listů, a pak je postupně vystavovat přímému slunečnímu světlu.

Když stonek dosáhne výšky 30 cm, odštípněte horní listy. To podpoří růst postranních výhonků a většího počtu listů. Pokaždé, když rostlina povyroste o dalších 15 cm, odštípněte nejnovější horní listy.

shutterstock 2031375326 800x534 1
Zdroj: Shutterstock.com

Charakteristika rostliny avokáda

Pokud se rozhodnete vypěstovat si avokádo z pecky doma, měli byste vědět, jak bude dospělá rostlina vypadat. Dospělý strom avokáda může venku dosáhnout výšky až 18 m. Při pěstování v interiéru to však neplatí.

Strom vytváří kožovité, špičaté 10 až 30 centimetrů dlouhé listy od zimy až do jara malých zelenožlutých květů. V létě se objeví limetkově zelené, hruškovité nebo kulaté plody. Slupka avokáda nakonec dozraje do tmavě zelené nebo černé barvy a dužina do žluté.

Péče o avokádo

Pro pěstování avokáda je důležité nejen vědět, jak avokádo zasadit, ale také jak o rostlinu pečovat:

  1. Hnojení. Při výsadbě avokáda nepřidávejte hnojivo. Vysoké množství soli a čpavku může spálit kořeny a špičky listů. Někteří odborníci doporučují avokádovníky v prvním roce nehnojit. Později můžete použít vyvážené hnojivo pro citrusy a postupovat podle pokynů výrobce.
  2. Zavlažování. Zalévejte pravidelně a vydatně, ale vždy nechte stromek mírně proschnout. Pro zachování vlhkosti přidejte mulč ve formě dřevěné kůry. Vždy se však držte alespoň několik centimetrů od stonku.
  3. Prořezávání. Avokádovníky nesnášejí radikální řez v době zralosti úrody. Odumřelé větve však můžete kdykoli odstranit.
  4. Sklizeň. Avokádo nedozrává na stromě. Nechte ho týden nebo dva zrát při pokojové teplotě, dokud nezměkne. Poté bude připraveno k jídlu.
  5. Jak pěstovat avokádo v chladnějším podnebí. Jak pěstovat avokádo, pokud žijete v chladnějším podnebí? Zkuste pěstovat avokádovník Wurz v nádobě, kterou lze na zimu přemístit do interiéru. V chladnějším počasí přeneste stromek dovnitř a umístěte ho na okno orientované na jih, aby měl dostatek světla. Po zvýšení teploty ji opět přemístěte ven.
shutterstock 787734538 800x534 1
Zdroj: Shutterstock.com

Škůdci a nemoci

Ačkoli avokádo bývá zřídka obtěžováno škůdci, je náchylné k hnilobě kořenů i ke spálení sluncem. Prvními příznaky kořenové hniloby jsou podmáčené, bledé listy a odumírání nejmenších, nejvyšších větví – obvykle doprovázené hnědými špičkami listů. Nakonec veškeré listí uvadne.

Někdy můžete rostlinu zachránit tak, že ji vyjmete z květináče, odříznete části kořenů, které již uhnily, přesadíte ji do čerstvé, rychle schnoucí (vhodné) zeminy a nebudete ji tak často zalévat.

Opálení způsobuje žluté listy – často se zelenými žilkami. Tyto žluté plochy nakonec zhnědnou a zaschnou. Často se objevují prasklé fialové větvičky, uhnilé kořeny a opad listů. Přemístěte rostlinu na místo mimo přímé sluneční světlo, dokud nebude mít dostatek listů, aby se sama zastínila.

shutterstock 1112052245 800x534 1
Zdroj: Shutterstock.com

Zabezpečení

Ačkoli lidé mohou konzumovat zralé plody avokáda bez obav, všechny části stromu a jeho zelené plody mohou být jedovaté pro hospodářská zvířata a drůbež, stejně jako pro domácí zvířata, hlodavce, ptáky a ryby. Fungicidní toxin v rostlině zvaný persin údajně někdy způsobuje dýchací nebo srdeční potíže u zvířat, stejně jako mastitidu, otoky, koliku nebo průjem.

Exotičtí ptáci by měli být v tomto případě obzvláště zranitelní, proto avokáda držte dál od klecí a voliér. Rovněž jej držte v dostatečné vzdálenosti od akvárií a domácích zvířat, jako jsou králíci, morčata a potkani. Přestože perzin nemá na psy často nepříznivý vliv, může způsobit zvracení a průjem.

Přes všechna možná úskalí je však pěstování avokáda stále oblíbené.

Čtěte dál!

VELETRH FOR DECOR & HOME v Praze Letňanech začíná již 5. září 2024

Zveme všechny příznivce dekorací a dárkového zboží k návštěvě jediného specializovaného veletrhu...

FRÝDECKO-MÍSTECKÝ VELETRH – Polárka plná nápadů

Frýdecko-Místecký veletrh tradičně zaplní halu Polárka v pátek 24.5. a v sobotu 25.5....

Komentáře

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Oblíbené články

Jak umíchat Aperol Spritz – přísady a poměry

Aperol Spritz je koktejl pocházející z Itálie, složený z...

Hmyz v bytě: Jak se zbavit malého hmyzu v domácnosti

Nežádoucí hmyz v bytě nás může pořádně potrápit. Ale...

Jak udržovat živý plot

Jednou z možností, jak esteticky oddělit zahradu od okolí...