Halloween: Jak si připravit dekorace i občerstvení?

Halloween je původně keltský svátek, který v minulosti slavili především Britové a Američané. Postupně se však dostal i do Evropy a stal se populární i u nás. Pokud jste se rozhodli, že si letošní rok v halloweenském duchu konečně užijete naplno, jste na správném místě. Poradíme vám, jak vyřezat dýni, připravit neobvyklé pochoutky a vytvořit originální výzdobu, která bude stát za to!

Kdy je Halloween?

Halloween se tradičně slaví 31. října. Keltové ho vždy slavili v tomto období. Vnímali ho jako den, kdy končí letní sezóna a začíná zima. Věřili, že čarodějnice mají během halloweenské noci mimořádnou moc a že duše všech mrtvých se vrátí na zem. Tak vznikla tradice malování na obličej a vytváření kostýmu strašidel. Ty sloužily k ochraně. Keltové věřili, že se díky nim zalíbí čarodějnicím a duchům.

Odpověď na otázku, kdy je Halloween, je každý rok stejná. Tento svátek se slaví vždy 31. října. Během dne se připravuje výzdoba, pohoštění a strašidelné kostýmy, zatímco samotná oslava se koná večer, když se setmí.

pexels toni cuenca 619418

Jak se slaví Halloween?

Způsob, jakým oslavíte Halloween, je na vás. Děti si obvykle obléknou strašidelné obleky a chodí od domu k domu. Zazvoní na zvonek a očekávají od obyvatel nějakou sladkost – bonbón nebo malou sušenku. Tento svátek si však můžete užít i s rodinou – oblékněte se do karnevalových kostýmů a uspořádejte si vlastní domácí párty. Mnozí se scházejí s přáteli a baví se hraním stolních her.

Pro navození správné strašidelné atmosféry můžete také sledovat halloweenské filmy. Pokud máte mladší děti, dobrou alternativou jsou zábavné halloweenské příběhy.

Jak vyřezat dýni na Halloween?

Když se řekne Halloween, téměř každý si představí strašidelnou svítící dýni. Tuto jedinečnou dekoraci byste si rozhodně neměli nechat ujít ani vy. Vyřezávání dýní je poměrně rychlé, snadné a levné. Když jdete nakupovat, vyberte si dostatečně velký kus. Ideální volbou jsou dýně pravidelného tvaru s rovným povrchem.

Přinášíme vám postup, jak vyřezat dýni na Halloween.

pexels monstera 5634772

Nejprve vydlabejte vnitřek

Vezměte si dostatečně dlouhý a ostrý nůž. V horní části dýně vyřízněte kruhový otvor. Ten musí být dostatečně velký, aby se do něj pohodlně vešla ruka. Při vyřezávání otvoru dbejte na to, aby nůž směřoval šikmo do středu dýně. Díky tomu můžete vyřezanou kruhovou část po vydlabání vrátit zpět, aniž by se propadla dovnitř.

Dužinu vydlabejte rukou nebo si pomozte malým nožem. Vnitřek dýně nevyhazujte, můžete ho použít na koláč. Stěny dýně by měly být po vydlabání silné asi 2 cm.

Vyřezat strašidelnou tvář

Menším ostrým nožem vyřežte do dýně oči, ústa nebo jiné prvky. Inspirovat se můžete mnoha příklady na internetu. Stačí je vytisknout a nakreslit na dýni tvary, které pak vyřežete.

Praktický tip: Vložte do dýně malou svíčku, aby se strašidelný obličej rozsvítil. Pokud neradi manipulujete s ohněm, jsou dobrou alternativou fosforeskující tyčinky nebo malá LED světýlka.

Jak vyrobit halloweenské dekorace?

Při výrobě halloweenských dekorací popusťte uzdu své fantazii. Výhodou je, že Halloween trvá jen jednu noc. Nemusíte se tedy obávat, že dekorace nevydrží dlouho. Můžete je také vyrobit z méně odolných materiálů – papíru nebo lepenky.

Začtěte se: Další tipy na podzimní dekorace v našem článku!

Halloweenské dekorace do interiéru i exteriéru

Zvířata, která dokonale reprezentují Halloween, jsou netopýři. Můžete je vyrobit z kartonu a pak je natřít černou barvou. Zavěste je na strom nebo na zeď domu pomocí tenkého provazu nebo provázku. Podobným způsobem můžete vytvořit i pavučiny, pavouky, duchy nebo jiná strašidla.

pexels karolina grabowska 5422858

Halloweenské dekorace můžete vyrobit také ze starých plechovek nebo kovových kbelíků. Připevněte na ně papírové nebo kartonové prvky a zavěste je vedle sebe na vhodné místo před domem. Nejenže taková ozdoba vypadá strašidelně, ale také vydává ve větru strašidelný plechový zvuk. Oblíbenými halloweenskými dekoracemi jsou také různé lebky nebo kostry.

Halloweenské kostýmy

Stejně jako dekorace si můžete vyrobit vlastní kostýmy. Halloweenskou masku pro děti lze vytvořit ze starého rezavého plechu a barvy na tělo. Použijte dřevěné uhlí, make-up, rtěnku nebo speciální barvy na textil.

Pokud chcete svou strašidelnou hru posunout na vyšší úroveň, halloweenské masky lze zakoupit v hračkářstvích nebo na internetu. Experimentujte, vyzkoušejte je a nepochybně si s nimi užijete spoustu zábavy!

pexels oleg magni 3318626

Oblíbené halloweenské recepty

Halloween není jen o strašení, ale také o chutném jídle. Je dobrým zvykem připravovat strašidelně vypadající dezerty. Můžete je také nabídnout dětem v maskách, které na vás během večera přijdou zazvonit.

pexels daisy anderson 5589854

Halloweenské muffiny

Tato oblíbená pochoutka je jednoduchá na přípravu a zároveň dokonale reprezentuje strašidelnou atmosféru Halloweenu. Do těsta dejte velký kopeček rybízového džemu. Když se do něj zakousnete, začne z něj vytékat „krev“ a vy se budete cítit jako skutečný upír!

mini cupcakes 3822324 640 560x373 1

Halloweenské koláče

Vzpomínáte si ještě na dýni, kterou jste vyřezávali? Zmínili jsme se o tom trochu výše. Pokud jste ji nevyhodili do koše, můžete z ní připravit vynikající dýňový koláč. Semínka můžete opéct v troubě se solí a pak je jíst místo chipsů.

V tomto případě se vaší fantazii meze nekladou. Upečte například svůj oblíbený dort ve tvaru ducha. Potěšte se perníčky, které napodobují prsty upíra. Nebo si hrajte s želé. Čím kreativnější, tím zábavnější Halloween!

Tip na závěr: Halloween je především o tom, jak si užít chvíle s blízkými. Navštivte své sousedy a nabídněte jim vámi připravené dobroty. Odměňte všechny děti, které přijdou zazvonit u vašich dveří, a užijte si atmosféru tohoto neobvyklého svátku naplno!

Čtěte dál!

Dobře bydlet pomáhá STAVOTECH Olomouc 

Covid, inflace, války za humny, energetická chudoba – posledních pár let...

HLASUJTE PRO NEJ INTERIÉR V ČR!

Pokud se zajímáte profesně nebo jen uživatelsky o interiérový design, jistě...

Komentáře

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Oblíbené články

Jak umíchat Aperol Spritz – přísady a poměry

Aperol Spritz je koktejl pocházející z Itálie, složený z...

Hmyz v bytě: Jak se zbavit malého hmyzu v domácnosti

Nežádoucí hmyz v bytě nás může pořádně potrápit. Ale...

Jak udržovat živý plot

Jednou z možností, jak esteticky oddělit zahradu od okolí...