Dezinfekce domácnosti, prostorů a předmětů nabrala v uplynulých měsících radikálně odlišný rozměr ve srovnání s tím, co představovala ještě donedávna. Stalo se tak především v důsledku celosvětové pandemie a šíření onemocnění COVID-19.
Podívejme se proto společně na to, co říkají o daných tématech uznávané instituce, jakými jsou například Světová zdravotnická organizace (WHO) či Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC). Na základě toho si shrneme, jaké přípravky a obecně vybavení pro úklid vaší domácnosti budete potřebovat.
Důležitý tip na začátek
Povrchy a předměty nejprve očistěte mýdlem a vodou, až poté dezinfekčním prostředkem.
Na dezinfekci domácnosti a předmětů můžete použít bělidlo s obsahem chlornanu sodného.
Myjte si ruce často mýdlem a vodou po dobu přibližně 20 sekund.
Proč dezinfikovat domácí prostředí?
Dodržování správných dezinfekčních postupů je důležité pro snížení možné kontaminace virem COVID-19 nejen ve zdravotnických zařízeních, ale i v domácím prostředí.
Vzhledem k této skutečnosti byste měli věnovat zvýšenou pozornost zejména vysoce dotykovým povrchům, mezi které bezesporu patří kliky dveří a oken, kuchyňské a koupelnové prostory, toalety a vodovodní baterie, koberce, osobní zařízení s dotykovou obrazovkou či počítačové klávesnice.
Jak má vypadat dezinfekce domácnosti?
Světová zdravotnická organizace i Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí se shodují na tom, že k dezinfekci domácnosti, resp. domácích povrchů a předmětů, je vhodné použít například bělidlo obsahující 5,25 až 8,25% chlornanu sodného.
Zapamatujte si: Roztok na desinfekci domácnosti, který bude účinný až na 24 hodin, si připravíte smícháním 4 čajových lžiček 5,25 až 8,25% bělidla v jednom litru vody pokojové teploty.
Na povrchovou dezinfekci můžete použít i roztoky s obsahem alkoholu nejméně 70%, ideálně 70 až 90%. Povrchy je však nutné nejdříve vyčistit vodou a mýdlem, resp. saponátem, aby se odstranily nečistoty. Následně je můžete dezinfikovat. Čištění by mělo vždy probíhat od nejméně znečištěné oblasti po nejvíce znečištěnou oblast, aby nedošlo k rozšíření znečištění na čistější místa.
4 věci, na které byste si měli dát při dezinfekci domácnosti pozor
Při úklidu a dezinfikování domácnosti se vždy řiďte pokyny, které jsou uvedeny na štítku konkrétního dezinfekčního přípravku. Obecně byste si však měli dát pozor na několik skutečností ohledně používání dezinfekčních prostředků v domácnostech.
- Dezinfekční přípravky na povrchy byste nikdy neměli jíst, pít, dýchat, injikovat do těla nebo si je nanášet přímo na pokožku, protože by vám mohly vážně ublížit.
- Ve vnitřních prostorách byste neměli nanášet dezinfekční prostředky na povrch rozprašovačem. Vhodnějším způsobem je aplikovat je na hadřík nebo utěrku.
- Speciální pozornost musíte věnovat osobám s astmatem, které by neměly být přítomny při čištění a dezinfekci, protože by to mohlo mít negativní účinky na jejich zdravotní stav.
- Všechny dezinfekční roztoky byste měli skladovat v neprůhledných nádobách na dobře větraném a krytém místě, které není vystaveno přímému slunečnímu záření.
V tomto případě je naprostým základem důkladná hygiena rukou. Ještě předtím, než se dotknete povrchů a předmětů v domácnostech, případně domácích mazlíčků a lidí v prostředí domácnosti, byste si měli umýt ruce mýdlem a vodou nebo použít dezinfekci na ruce na bázi alkoholu.
Zapamatujte si: Ruce byste si měli obecně mýt často mýdlem a vodou po dobu alespoň 20 sekund, a to především:
… po odstranění rukavic a po kontaktu s nemocným člověkem, před a po manipulaci s rouškou
… po smrkání, kašlání nebo kýchání,
… po použití toalety,
… před jídlem nebo přípravou jídla,
… po kontaktu se zvířaty nebo domácími zvířaty,
… před a po poskytnutí běžné péče o jinou osobu, která potřebuje pomoc.
Kromě toho, venku byste mele brát ohled na fyzické distanční opatření a pobývat nejméně jeden metr od jiné osoby. Dodržujte také správnou respirační hygienu, nedotýkejte se očí, nosu a úst a vyhýbejte se přeplněnými místům. To vše má totiž po vašem návratu z vnějšího prostředí vliv i na vaše domácí prostředí a následnou dezinfekci domácnosti.