Víte správně, jak dezinfikovat domácnost?

Dezinfekce domácnosti, prostorů a předmětů nabrala v uplynulých měsících radikálně odlišný rozměr ve srovnání s tím, co představovala ještě donedávna. Stalo se tak především v důsledku celosvětové pandemie a šíření onemocnění COVID-19.

Podívejme se proto společně na to, co říkají o daných tématech uznávané instituce, jakými jsou například Světová zdravotnická organizace (WHO) či Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC). Na základě toho si shrneme, jaké přípravky a obecně vybavení pro úklid vaší domácnosti budete potřebovat.

Důležitý tip na začátek

Povrchy a předměty nejprve očistěte mýdlem a vodou, až poté dezinfekčním prostředkem.
Na dezinfekci domácnosti a předmětů můžete použít bělidlo s obsahem chlornanu sodného.
Myjte si ruce často mýdlem a vodou po dobu přibližně 20 sekund.

Proč dezinfikovat domácí prostředí?

Dodržování správných dezinfekčních postupů je důležité pro snížení možné kontaminace virem COVID-19 nejen ve zdravotnických zařízeních, ale i v domácím prostředí.

Vzhledem k této skutečnosti byste měli věnovat zvýšenou pozornost zejména vysoce dotykovým povrchům, mezi které bezesporu patří kliky dveří a oken, kuchyňské a koupelnové prostory, toalety a vodovodní baterie, koberce, osobní zařízení s dotykovou obrazovkou či počítačové klávesnice.

Jak má vypadat dezinfekce domácnosti?

Světová zdravotnická organizace i Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí se shodují na tom, že k dezinfekci domácnosti, resp. domácích povrchů a předmětů, je vhodné použít například bělidlo obsahující 5,25 až 8,25% chlornanu sodného.

Zapamatujte si: Roztok na desinfekci domácnosti, který bude účinný až na 24 hodin, si připravíte smícháním 4 čajových lžiček 5,25 až 8,25% bělidla v jednom litru vody pokojové teploty.

Na povrchovou dezinfekci můžete použít i roztoky s obsahem alkoholu nejméně 70%, ideálně 70 až 90%. Povrchy je však nutné nejdříve vyčistit vodou a mýdlem, resp. saponátem, aby se odstranily nečistoty. Následně je můžete dezinfikovat. Čištění by mělo vždy probíhat od nejméně znečištěné oblasti po nejvíce znečištěnou oblast, aby nedošlo k rozšíření znečištění na čistější místa.

jeshoots com ZMnefoI3k unsplash 1

4 věci, na které byste si měli dát při dezinfekci domácnosti pozor

Při úklidu a dezinfikování domácnosti se vždy řiďte pokyny, které jsou uvedeny na štítku konkrétního dezinfekčního přípravku. Obecně byste si však měli dát pozor na několik skutečností ohledně používání dezinfekčních prostředků v domácnostech.

  1. Dezinfekční přípravky na povrchy byste nikdy neměli jíst, pít, dýchat, injikovat do těla nebo si je nanášet přímo na pokožku, protože by vám mohly vážně ublížit.
  2. Ve vnitřních prostorách byste neměli nanášet dezinfekční prostředky na povrch rozprašovačem. Vhodnějším způsobem je aplikovat je na hadřík nebo utěrku.
  3. Speciální pozornost musíte věnovat osobám s astmatem, které by neměly být přítomny při čištění a dezinfekci, protože by to mohlo mít negativní účinky na jejich zdravotní stav.
  4. Všechny dezinfekční roztoky byste měli skladovat v neprůhledných nádobách na dobře větraném a krytém místě, které není vystaveno přímému slunečnímu záření.

Postup po návratu z vnějšího prostředí

V tomto případě je naprostým základem důkladná hygiena rukou. Ještě předtím, než se dotknete povrchů a předmětů v domácnostech, případně domácích mazlíčků a lidí v prostředí domácnosti, byste si měli umýt ruce mýdlem a vodou nebo použít dezinfekci na ruce na bázi alkoholu.

Zapamatujte si: Ruce byste si měli obecně mýt často mýdlem a vodou po dobu alespoň 20 sekund, a to především:

… po odstranění rukavic a po kontaktu s nemocným člověkem, před a po manipulaci s rouškou
… po smrkání, kašlání nebo kýchání,
… po použití toalety,
… před jídlem nebo přípravou jídla,
… po kontaktu se zvířaty nebo domácími zvířaty,
… před a po poskytnutí běžné péče o jinou osobu, která potřebuje pomoc.

kelly sikkema iHYs3h94MNE unsplash 1

Kromě toho, venku byste mele brát ohled na fyzické distanční opatření a pobývat nejméně jeden metr od jiné osoby. Dodržujte také správnou respirační hygienu, nedotýkejte se očí, nosu a úst a vyhýbejte se přeplněnými místům. To vše má totiž po vašem návratu z vnějšího prostředí vliv i na vaše domácí prostředí a následnou dezinfekci domácnosti.

Čtěte dál!

Veletrh FOR INTERIOR uvede trendy nábytku i udržitelné materiály pro interiérový design

Trend udržitelnosti už intenzivně proniká do všech odvětví nábytkářského oboru v...

VELETRH FOR DECOR & HOME v Praze Letňanech začíná již 5. září 2024

Zveme všechny příznivce dekorací a dárkového zboží k návštěvě jediného specializovaného veletrhu...

FRÝDECKO-MÍSTECKÝ VELETRH – Polárka plná nápadů

Frýdecko-Místecký veletrh tradičně zaplní halu Polárka v pátek 24.5. a v sobotu 25.5....

Komentáře

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Oblíbené články

Jak umíchat Aperol Spritz – přísady a poměry

Aperol Spritz je koktejl pocházející z Itálie, složený z...

Hmyz v bytě: Jak se zbavit malého hmyzu v domácnosti

Nežádoucí hmyz v bytě nás může pořádně potrápit. Ale...

Jak udržovat živý plot

Jednou z možností, jak esteticky oddělit zahradu od okolí...