Co všechno zvážit před pořízením pergoly

Při návrhu zahradních staveb je důležité myslet na to, aby všechno zapadlo do rázu zahrady a bylo přizpůsobeno architektuře domu. Pergol existuje na trhu celá řada. Každá z nich má své kouzlo a hodí se do jiného typu zahrady. Můžete ji jednoduše koupit, nebo postavit svépomocí.

pergola 5

Před pořízením je dobré zvážit materiál, strukturu, barvy a typ zahrady i zástavby, ve které bude pergola stát. Ocel, sklo, hliník nebo beton se hodí do moderní městské zahrady. Čisté geometrické tvary pak budou odrážet high-tech architekturu domu.

Kovová konstrukce pergoly působí velmi vzdušně, i když je kov sám o sobě těžkým materiálem. Kov je navíc velmi tvárný. Proto je z něj možné vykouzlit tvary podle přání zákazníka. Oproti tomu dřevěné konstrukce ladí s přirozeným rázem zahrady. Dřevo nemá snahu vystupovat do popředí a přitahovat pozornost. V kombinaci s rostlinami je velmi líbivé a působí přirozeně. Dobře ladí i s dalšími přírodními dekory.

Ze všech materiálů vám nejméně starostí bude dělat hliník. Ten je totiž velice odolný, nepodléhá korozi a nevyžaduje vůbec žádnou péči. Jestli si chcete užívat skvělé vlastnosti bezúdržbové hliníkové pergoly, ale nenarušit přírodní ráz zahrady, zvolte si pergolu s dekorem dřeva.

Pergola se střechou 3,5x3,5m WH5114 Dekorhome
Pergola se střechou 3,5×3,5m WH5114 Dekorhome

Jedinečná stavba svépomocí

Pokud se rozhodnete postavit si pergolu svépomocí, můžete to zvládnout už za pár hodin. Lehký a sezónní přístřešek z plotových dřevěných dílů, bambusových nebo rákosových rohoží postavíte opravdu rychle.

Aby však vydržela, musí být stabilní a odolávat povětrnostním vlivům a těžkému sněhu. Betonová deska není vždy potřeba. Důležité je kování, do kterého se sloupy připevňují. Kotvy se upevňují samostatně zabetonováním nebo přišroubováním k betonovému pilotu.

Sloupy můžete také spojit s vazníky v jednu rámovou konstrukci, na kterou se posléze montují příčle. Mezi sloupy pak lze umístit rošt, mříž nebo treláž pro popínavé rostliny. Ty vám poskytnou ochranu před slunečními paprsky i větrem a dodají více soukromí.

Pokud však chcete mít stavbu opravdu pevnou, měla by mít zděné základy. Vyzděné sloupky min. o průřezu 36 až 40 cm zaručují dostatečnou pevnost. Nezapomeňte však na železné výztuhy. Na každé straně pak stačí vyvrtat dva otvory pro přišroubování dřevěného trámu k podpěře.

Pokud uvažujete o pevnější stavbě s betonovými sloupky, tak je zabudujte do betonového základu velikosti min. 30 x 30 x 80 cm.

pergola 7

Pohodlí a spokojenost především

Aby se vám v pergole příjemně sedělo, myslete na její orientaci. Bylo by škoda, kdyby na vás pálilo slunce po celou dobu dne. Využijte proto v zahradě stínová místa a boční stěny osázejte popínavými květinami, případně doplňte screenovými roletami.

Pro maximální komfort nezapomínejte na doplňkové vybavení. V dnešní době je opravdu z čeho vybírat – trendem jsou tzv. bioklimatické pergoly, které díky naklápěcím lamelám zajistí ideální klima za každého počasí. V případě deště pergolu můžete jednoduše uzavřít. Když je hezky, vytvoříte příjemný stín či polostín, anebo můžete střechu zcela otevřít a pod pergolou se klidně opalovat. Lamely můžete samozřejmě ovládat dálkově, stejně tak i například osvětlení pergoly či vytápění. 

Než se pustíte do stavby vaší vysněné pergoly, dobře zvažte všechny aspekty, kterými jsou materiál stavby, materiál střechy a umístění stavby. Promyslete si každý detail s ohledem na užitkovost, počasí a vaše pohodlí. Před započetím stavby si také u příslušného stavebního úřadu zjistěte, zda náhodou vaše stavba nevyžaduje stavební povolení.

Čtěte dál!

Dobře bydlet pomáhá STAVOTECH Olomouc 

Covid, inflace, války za humny, energetická chudoba – posledních pár let...

HLASUJTE PRO NEJ INTERIÉR V ČR!

Pokud se zajímáte profesně nebo jen uživatelsky o interiérový design, jistě...

Komentáře

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Oblíbené články

Jak umíchat Aperol Spritz – přísady a poměry

Aperol Spritz je koktejl pocházející z Itálie, složený z...

Hmyz v bytě: Jak se zbavit malého hmyzu v domácnosti

Nežádoucí hmyz v bytě nás může pořádně potrápit. Ale...

Jak udržovat živý plot

Jednou z možností, jak esteticky oddělit zahradu od okolí...