Při návrhu zahradních staveb je důležité myslet na to, aby všechno zapadlo do rázu zahrady a bylo přizpůsobeno architektuře domu. Pergol existuje na trhu celá řada. Každá z nich má své kouzlo a hodí se do jiného typu zahrady. Můžete ji jednoduše koupit, nebo postavit svépomocí.
Před pořízením je dobré zvážit materiál, strukturu, barvy a typ zahrady i zástavby, ve které bude pergola stát. Ocel, sklo, hliník nebo beton se hodí do moderní městské zahrady. Čisté geometrické tvary pak budou odrážet high-tech architekturu domu.
Kovová konstrukce pergoly působí velmi vzdušně, i když je kov sám o sobě těžkým materiálem. Kov je navíc velmi tvárný. Proto je z něj možné vykouzlit tvary podle přání zákazníka. Oproti tomu dřevěné konstrukce ladí s přirozeným rázem zahrady. Dřevo nemá snahu vystupovat do popředí a přitahovat pozornost. V kombinaci s rostlinami je velmi líbivé a působí přirozeně. Dobře ladí i s dalšími přírodními dekory.
Ze všech materiálů vám nejméně starostí bude dělat hliník. Ten je totiž velice odolný, nepodléhá korozi a nevyžaduje vůbec žádnou péči. Jestli si chcete užívat skvělé vlastnosti bezúdržbové hliníkové pergoly, ale nenarušit přírodní ráz zahrady, zvolte si pergolu s dekorem dřeva.
Jedinečná stavba svépomocí
Pokud se rozhodnete postavit si pergolu svépomocí, můžete to zvládnout už za pár hodin. Lehký a sezónní přístřešek z plotových dřevěných dílů, bambusových nebo rákosových rohoží postavíte opravdu rychle.
Aby však vydržela, musí být stabilní a odolávat povětrnostním vlivům a těžkému sněhu. Betonová deska není vždy potřeba. Důležité je kování, do kterého se sloupy připevňují. Kotvy se upevňují samostatně zabetonováním nebo přišroubováním k betonovému pilotu.
Sloupy můžete také spojit s vazníky v jednu rámovou konstrukci, na kterou se posléze montují příčle. Mezi sloupy pak lze umístit rošt, mříž nebo treláž pro popínavé rostliny. Ty vám poskytnou ochranu před slunečními paprsky i větrem a dodají více soukromí.
Pokud však chcete mít stavbu opravdu pevnou, měla by mít zděné základy. Vyzděné sloupky min. o průřezu 36 až 40 cm zaručují dostatečnou pevnost. Nezapomeňte však na železné výztuhy. Na každé straně pak stačí vyvrtat dva otvory pro přišroubování dřevěného trámu k podpěře.
Pokud uvažujete o pevnější stavbě s betonovými sloupky, tak je zabudujte do betonového základu velikosti min. 30 x 30 x 80 cm.
Pohodlí a spokojenost především
Aby se vám v pergole příjemně sedělo, myslete na její orientaci. Bylo by škoda, kdyby na vás pálilo slunce po celou dobu dne. Využijte proto v zahradě stínová místa a boční stěny osázejte popínavými květinami, případně doplňte screenovými roletami.
Pro maximální komfort nezapomínejte na doplňkové vybavení. V dnešní době je opravdu z čeho vybírat – trendem jsou tzv. bioklimatické pergoly, které díky naklápěcím lamelám zajistí ideální klima za každého počasí. V případě deště pergolu můžete jednoduše uzavřít. Když je hezky, vytvoříte příjemný stín či polostín, anebo můžete střechu zcela otevřít a pod pergolou se klidně opalovat. Lamely můžete samozřejmě ovládat dálkově, stejně tak i například osvětlení pergoly či vytápění.
Než se pustíte do stavby vaší vysněné pergoly, dobře zvažte všechny aspekty, kterými jsou materiál stavby, materiál střechy a umístění stavby. Promyslete si každý detail s ohledem na užitkovost, počasí a vaše pohodlí. Před započetím stavby si také u příslušného stavebního úřadu zjistěte, zda náhodou vaše stavba nevyžaduje stavební povolení.