Vybíráme dokonalou jógamatku: Na co se zaměřit při koupi podložky na jógu?

0

Při lekcích jógy se kvalitní jógamatka okamžitě stává vaším nejlepším přítelem. Udržuje stabilitu, slouží jako propojení se zemí, ale zároveň vám pomáhá naplno si užít tento zážitek duchovně a fyzicky.

Výběru podložky se obávat nemusíte. Díky našim tipům si s koupí hravě poradíte, a to bez toho, abyste se zapotili ještě předtím, než s hodinou jógy začnete.

Tloušťka jógamatky

Klasické podložky na jógu mají tloušťku přibližně 4 – 8 mm. Setkáte se však i s tlustšími podložkami, například 1 cm nebo 1,5 cm. Čím je jógamatka tlustší, tím je povrch měkčí.

Délka jógamatky

Podložky na jógu najdete v délkách od 170 do 200 cm. Vhodnou délku si vypočítáte jednoduše. K vaší výšce připočtete rezervu 5 – 10 cm a dostanete ideální délku jógamatky. Pokud proto patříte mezi „volejbalistické typy“, klidně sáhněte po podložce s nadstandardní délkou 215 cm.

Textura a povrch podložky na jógu

Textura a povrch vaší podložky ovlivňují správnost jednotlivých pozic a náročnost cvičení. Pokud je jógamatka příliš kluzká, může se velmi jednoduše stát, že cviky nedokážete udělat správně. Kromě toho, cvičení bude podstatně složitější.

Materiál podložky na jógu

Mezi nejoblíbenějšími materiály najdete:

 • jógamatka z pěny – měkký a příjemný materiál, který vyhovuje zejména začátečníkům, nemá však příliš dlouhou životnost
 • korková ekologická podložka na jógu – nelepí se a poskytuje skvělý prostor na relax a uvolnění, má antibakteriální a protiskluzový povrch, cena bývá zpravidla vyšší
 • PVC jógamatka – materiál má dlouhou životnost a cena je poměrně nízká, pokud se zpotíte, ztrácí protiskluzové vlastnosti
 • podložka na jógu z kaučuku – materiál vhodný i pro náročnější cvičení, je maximálně pevný a protiskluzový, některé může odradit nutnost pravidelného čištění
 • jutová podložka na jógu – protiskluzový povrch, který je ideální na cvičení venku, jutové jógamatky bývají tvrdší, proto nejsou vhodné pro dynamickou jógu
 • jógamatka z bavlny – jemný materiál příjemný na dotek, neposkytuje dostatečnou oporu, proto se nedoporučuje na rychlé střídání cviků
 • podložka na jógu z mikrovlákna – měkké podložky s neklouzavým povrchem, v různých barevných provedeních a zajímavých designech, cena je výrazně vyšší oproti jiným typům podložek.
 • Podložky mohou být vyrobeny i z kombinací jednotlivých materiálů.

Výběr jógamatky na míru

Podložky na jógu jsou zkrátka pomůckou, bez které se neobejdete. Velký výběr najdete třeba na Flexi.cz, kde si můžete podložky přehledně filtrovat podle typu jógy, stupně pokročilosti, délky, tloušťky, materiálu i hmotnosti.

Na základě čeho ale vybrat tu perfektní jógamatku pro vás? Jaká je nejvhodnější pro váš životní styl, postavu či frekvenci užívání? Odrazit se můžete i od těchto 4 tipů, které vám koupi usnadní.

Podložka na jógamatku podle tělesné hmotnosti a výšky

Koupě vhodné podložky se odvíjí i od typu vaší postavy. Štíhlejší slečny jistě ocení podložky s větší tloušťkou (5 mm a více), které ochrání kolena, klouby a poskytují maximální pohodlí při jakýchkoliv cvicích. Dámy s plnějšími tvary si mohou koupit i podložku v tloušťce 3 – 4mm, protože jejich tělo není tak náchylné na modřiny.

Dalším důležitým faktorem je výška, která určuje délku jógamatky. Podložky na jógu mají standardní délku 180 -185 cm, ale pro vyšší postavy je vhodné vybrat si jednu z prodloužených verzí s délkou 200 – 215 cm.

Myslete však na to, čím delší a tlustší jógamatka je, tím má i vyšší hmotnost. Pokud tedy na cvičení docházíte přes celé město, s velkou dvoukilové podložkou na jógu to půjde opravdu jen velmi těžko.

pexels valeria ushakova 3094215 1

Podložka na jógu podle typu cvičení

Rozdíl je také v tom, jaký typ jógy preferujete. Na dynamické lekce, kde aktivně střídáte pozice potřebujete protiskluzovou podložku, která zvládne i rychlé cviky. Stejně, pokud se zaměřujete spíše na stabilizační cvičení, při kterých potřebujete vydržet v jedné pozici i několik minut. Pokud by se podložka klouzala, udržet se v jedné poloze by bylo téměř nemožné.

Podložka na jógu podle úrovně pokročilosti

Jste dlouholetý milovník jógy nebo s cvičením pouze začínáte? V nabídce podložek pro začátečníky najdete levnější varianty, které však nemají příliš delší životnost. Jsou určeny pro příležitostné cvičení.

Jógamatky z kategorie pro pokročilé jsou vhodné pro pravidelné návštěvníky jógy nebo jiných protahovacích cvičení. Obvykle mají vyšší kvalitu a nezničí se po pár použitích.

Jógamatka na vícenásobné využití

Při výběru podložky na jógu uvažujte prakticky, abyste ji mohli používat nejen ve studiích, ale i doma, nebo v přírodě. Zvolte si proto univerzální povrch.

V aktuální situaci je stále více a více populární domácí cvičení. Lidé si často neuvědomují, že zdraví je prvořadé a aktivní životní styl je stále důležitý. A cvičení doma nabízí ideální podmínky. Pokud víte, že chcete jógamatku využít i doma, vyberte si vhodnou velikost, kterou bez problémů rozprostřete v obývacím pokoji nebo ložnici.

Doplňky k jógamatce

Podložkou na jógu to nekončí. Vybrat si můžete také z několika doplňků, které vám usnadní například přenášení, čištění nebo zintenzivní vaše cvičení. Každý jógový nadšenec je určitě využije:

 • tašku anebo obal na jógamatku
 • popruhy na podložku na jógu
 • sprej na jogamatku
 • ručník na podložku
 • jóga válce
 • jóga bloky
Previous articlePrůvodce koupí ledničky: Jak vybrat kvalitní a funkční spotřebič?
Next article8 důvodů, proč začít cvičit jógu ještě dnes

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here