Některé druhy potravin je třeba skladovat v chladném prostředí, aby dlouho vydržely bez známek kažení. Doby, kdy k tomuto účelu sloužily chladné sklepy a spíže, jsou dávno pryč. Jejich místo zaujaly chladničky, moderní spotřebiče, bez kterých se běžná domácnost obejde.
Princip fungování chladničky
Zajímalo vás někdy, jak funguje chladnička? Jak je vůbec možné udržet uvnitř chladno? Kouzlo spočívá v důmyslné technologii, jejímž základním principem je přenos tepla ze spotřebiče ven. To lze řešit několika způsoby.
TIP: Chcete kompletního průvodce výběrem ledničky? Přečtěte si náš komplexní článek tady.
- Chladnička s kompresorem
Většina chladniček na trhu používá kompresorový chladicí systém.
Proto obsahují kompresor s elektromotorem a chladicí potrubí, což je speciální chladivo s nízkým bodem varu.
V plynném stavu putuje chladivo do výměníku tepla, kde se mění na kapalinu. Poté vstupuje do výparníku, kde se vrací do plynné formy a vlivem sníženého tlaku se odpařuje. Během tohoto procesu také odebírá teplo z vnitřního prostředí chladničky.
- Absorpční chladnička
Protože absorpční chladničky mohou pracovat na plyn, označují se někdy jako plynové chladničky.
V tomto případě nemá spotřebič kompresor ani elektromotor. Má okruh chladiva, které je střídavě nasáváno a vypuzováno z pomocné kapaliny. Při tomto procesu se opět odvádí teplo z vnitřního prostředí chladničky, čímž se udržuje nízká teplota uvnitř chladničky.
Absorpční chladiče jsou oblíbené zejména v rekreačních domech, karavanech a všude tam, kde není stálý přístup k elektřině.
V menší míře se lze setkat také s adsorpčními chladničkami a v neposlední řadě s chladničkami, které využívají zákony tzv. Peltierova jevu.
Dříve se k chlazení používal skutečný led
I v minulosti se řada potravin musela uchovávat v chladu. Patřilo mezi ně například maso a pivo. K tomuto účelu se používal led, který se obvykle těžil ze zamrzlých řek. Vytěžený led se pak skladoval v chladných kamenných sklepích, tzv. ledárnách, kde často vydržel celý rok.
Základní typy chladniček
Nabídka ledniček a lednic na trhu je dnes široká a rozmanitá. Chladničku je proto možné vybírat podle nejrůznějších parametrů: energetické třídy, kapacity, doplňkových funkcí, designu atd. V zásadě však lze všechny chladničky rozdělit do 3 základních skupin: bez mrazničky, s mrazničkou a americké chladničky.
Chladnička bez mrazničky
Jak již název napovídá, chladnička bez mrazáku má pouze chladicí část, proto se často označuje také jako monoklimatická chladnička.
Teplota uvnitř neklesá pod bod mrazu, nejčastěji v rozmezí přibližně 4 až 8 °C. Výhodou těchto spotřebičů je především cenová dostupnost a nízká spotřeba energie.
Chladnička s mrazničkou
Chladničky s mrazničkou nebo kombinované chladničky mají dvě části: chladničku a mrazničku. V každé části se udržuje jiná teplota a je přístupná samostatnými dveřmi.
Mraznička je obvykle umístěna v horní nebo dolní části a může mít různou kapacitu. Pokud je mrazicí část dostatečně velká, není často nutné kupovat samostatný mrazák jako další spotřebič.
Kombinovaná chladnička je nejoblíbenější a najdete ji ve většině domácností.
Americká chladnička
Obliba velkých amerických chladniček v posledních letech roste. Ty lze poznat na první pohled, protože se otevírají do obou stran jako skříň.
Mají velkou kapacitu a obvykle jsou vybaveny výrobníkem ledu nebo kostek ledu nebo dávkovačem nápojů.
Jak vybrat ledničku do malé kuchyně
Vestavné chladničky jsou vhodné zejména do menších kuchyní. Nejenže šetří cenné místo, ale také dokonale zapadá do celkového designu kuchyně. Tam, kde není potřeba velkokapacitní spotřebič, je vhodným řešením také chladnička pod pracovní stůl.
Užitečné funkce moderních chladniček
Hlavní funkcí chladniček je samozřejmě uchovávat potraviny v chladu. Mnoho moderních spotřebičů se však může pochlubit i řadou užitečných moderních funkcí. Podívejme se na některé z nejzajímavějších.
- Proudění vzduchu – Pomocí ventilátoru se studený vzduch v chladničce rychle a rovnoměrně rozvádí.
- Filtr Air Fresh – Označuje chladničku s pachovým filtrem, který eliminuje výskyt nepříjemných pachů.
- Krabice Crisper Box – Přihrádka na ovoce a zeleninu. Je navržen tak, aby vydržel co nejdéle čerstvý.
- Dovolená – Energeticky úsporný prázdninový režim, který šetří energii při dovolené nebo delší nepřítomnosti doma.
- Nano Silver – Speciální antibakteriální povrchová úprava, která zabraňuje růstu bakterií, a tím prodlužuje čerstvost potravin.
- Žádný mráz – Zabraňuje vzniku nežádoucí námrazy uvnitř chladničky, takže není nutné spotřebič odmrazovat.
- Nulová zóna – Chladnička má oddělený prostor s teplotou kolem 0 °C, který je vhodný zejména pro skladování masa, ovoce a zeleniny.
- Supercool – Při vložení velkého množství potravin se vnitřní prostor chladničky rychle a na krátkou dobu ochladí.
Kdy zapnout novou chladničku?
Objevila se u vás doma nová lednička? Kdy zapnout spotřebič bez rizika poškození závisí také na způsobu přepravy. Pokud byla chladnička přepravována ve svislé poloze, obvykle stačí počkat 2 hodiny. Obecně se však doporučuje zapojit chladničku až po 24 hodinách. Toto pravidlo platí pro chladničky bez mrazáku i s ním.