Vybudujte jídelní kout i v bytě s nedostatkem místa

Malý byt by neměl být překážkou toho, abyste si společně s dalšími členy rodiny mohli pohodlně sednout k jídlu. Podívejte se na několik tipů, jak i na menším prostoru vybudovat sympatický jídelní kout.

Ilustrační obrázek, zdroj
Ilustrační obrázek, zdroj

Místnosti sloužící jako jídelna z českých domovů již prakticky vymizely. Není se čemu divit. Bydlení je drahé a každý metr se hodí. Je mnohem běžnější se najíst někde v kuchyni nebo třeba v pokoji u počítače. A to je velká škoda! Nevzdávejte se a rozhodněte si vybudovat jídelní kout i přes fakt, že vaše bydlení patří k těm menším.

Pozor na robustnost

Masivní dřevo je v běžných případech skvělou volbou, ale v případě stolu pro váš jídelní kout to neplatí. Cílem je, aby vše působilo vzdušně a nepřeplácaně. Místo robustního nábytku dejte přednost sklu, úzkým nožkám a světlejším barvám. Výsledek nezabere příliš místa, což je přesně to, co potřebujete. Konkrétně sklo má tu výhodu, že propouští světlo. Opticky tak prostor nezatěžuje.

Nejste rytíři kulatého stolu

Obdivujete kulatý stůl a říkáte si, že by byl krásnou dominantou jídelního koutu? To určitě byl, ale jeho využitelnost na menším prostoru je minimální. Kulatý tvar příliš plýtvá místem. Rozhodněte se raději pro čtverec či obdélník. Posadíte kolem něj více lidí a zároveň ho lze snadno přirazit ke zdi. Díky tomu vznikne místo pro procházení a vy víte, že dokonce i místo u zdi je dokonale využito.

Rozkládací stoly jsou bezva pomocníkem

Jíte u stolu pouze dva a jen někdy máte návštěvu. Tento scénář je velmi běžný v mnoha rodinách, a proto dává smysl se při zařizování jídelního koutu porozhlédnout po rozkládacím stolu. Většinu moderních modelů lze rozložit snadno a rychle. Stačí minutka a z malého čtvercového stolu pro dva se stal obdélník pro čtyři. Pokud chcete ušetřit ještě více místa, zamyslete se nad instalací sklopného stolku. Když ho nebudete používat, může být v rovině se stěnou. Stolek může být také zasunovací přímo do kuchyňské linky. Kromě vás o něm nikdo další na první pohled nebude vědět.

Sezení je klíčem k pohodlí

Jídelní kout by měl být hlavně o tom, aby se vám nadmíru pohodlně sedělo a jedlo. Zapomeňte na velká křesla a židle. Preferujte rohové lavice a stohovatelné židličky, které můžete v případě potřeby snadno sklidit. Sedák židle nemusí být nutně polstrovaný. Vždy si můžete pořídit samostatný podsedák, který bude sloužit nejen pro lepší sezení, ale také jako interiérová dekorace.

Dobrou chuť

Je zbytečné vzdávat se příležitostí, jak se doma příjemně najíst. Jídelní kout nemusí zabírat mnoho místa, když víte, jak ho zařídit. Ve výsledku do něj nemusíte investovat mnoho peněz. Vystačíte si s minimalistickým nábytkem. Pak již vám nic nebrání uvařit si něco dobrého a komfortně se usadit.

Pro více inspirace ze světa jídelen zde.

Čtěte dál!

Dobře bydlet pomáhá STAVOTECH Olomouc 

Covid, inflace, války za humny, energetická chudoba – posledních pár let...

HLASUJTE PRO NEJ INTERIÉR V ČR!

Pokud se zajímáte profesně nebo jen uživatelsky o interiérový design, jistě...

Komentáře

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Oblíbené články

Jak umíchat Aperol Spritz – přísady a poměry

Aperol Spritz je koktejl pocházející z Itálie, složený z...

Hmyz v bytě: Jak se zbavit malého hmyzu v domácnosti

Nežádoucí hmyz v bytě nás může pořádně potrápit. Ale...

Jak udržovat živý plot

Jednou z možností, jak esteticky oddělit zahradu od okolí...