Výměna skel zachrání okna i peněženku

Orosená okna, kterými uniká teplo, vyžadují okamžitý zásah. Tím ale nemusí být jejich kompletní výměna, často stačí pouze výměna skel. Nová dvojskla nebo trojskla mohou sloužit lépe než úplně nová okna a navíc výměnou skel ušetříte čas i peníze. Zbývá jen rozhodnout se, který typ skel je pro váš domov vhodnější a výhodnější. Nová skla totiž budou vaši peněženku šetřit další spoustu let.

Kdy měnit okenní skla

Okna mají, stejně jako kterákoliv jiná část domácnosti, omezenou životnost. Při správné péči mohou funkční vydržet dlouhá léta, čím dál častěji se ale i u kvalitních oken objevují různé nedostatky. Orosené rohy, voda která stéká na parapet, vlhkost, kvůli které vzniká plíseň, vedro v letních měsících nebo hluk z ulice. Každá z těchto věcí je signálem, že je s vašimi okny něco špatně. Je to ale důvod pro kompletní výměnu oken v celém době? Nemusí být! 

Výměna oken je nákladná záležitost, která vyžaduje poměrně dost času. Výměna skel je oproti tomu taková “čistá práce”, která se dá zvládnout rychleji a hlavně levněji. Nemusíte mít strach, že jsou vaše okna příliš stará, atypická nebo francouzská. Nová skla je možné bez bourání instalovat u jakéhokoliv typu oken, takže určitě i u těch vašich. Technici přijedou, vymění a za chvíli můžete věšet zpátky záclony.

Jedno sklo už dnes nestačí

Dávno jsou pryč doby, kdy stačila jednosklenná okenní tabulka. Okny uniká nejvíce tepla a vývojáři si dávají hodně záležet na tom, aby přišli s důmyslnými systémy, které tento únik minimalizují. A jsou v tom vymýšlení celkem šikovní! Dobře těsnící okna už jsou klasika, zdvojení (nebo ztrojení) skel je pak další krok, který vám doma teplo udrží. Zároveň skla zlepšují hlukovou izolaci a dokonce dělají dům bezpečnějším. Jednomu sklu v okně byste tedy měli dát rychle vale. Otázkou pak zůstává, jestli byste měli zvolit dvojsklo nebo trojsklo.

S dvojsklem šetříte od začátku do konce

Dvojsklo je to první, co vám sklenář nabídne. Jedná se o výplň okna vyrobenou ze dvou kvalitních tabulí skla, která nabízí mnoho výhod. Z dlouhodobého hlediska vám ušetří obrovské množství peněz především za teplo. V zimě vám dokonce dvojsklo díky slunečním paprskům nějaké to teplo navíc vytvoří!

Dvojskla, pokud jsou správně vyměněná, se nerosí, nestéká z oken voda, neničí se parapety a v místnosti nevzniká nepříjemné vlhko a plísně. Při nákupu navíc oceníte i cenu.

chairs 2181947 1280

Trojsklo – luxus nebo nutnost?

Trojskla jsou takový další stupeň tepelné izolace a fungují ještě o kousek lépe než dvojskla. Jejich  nevýhodou ale je, že jsou ze tří tabulí skla, jsou tedy těžší, a proto nejsou vhodné do všech okenních rámů.

Trojskla jsou trošku nadstandard, po kterém není nutné sáhnout. Mohou vám sice nabídnout o kousek lepší tepelnou izolaci, ale hluku vám domů pustí stejně jako dvojskla, zlodějům vstup neznemožní, pořizovací cena je vyšší a nezískáte ani o kousek víc tepla, když vám bude do místnosti svítit sluníčko. Což sice oceníte v létě, ale v zimě by vám to mohlo být líto. 

Pokud tedy o výměně skel uvažujete, mějte na paměti, že dvojskla neznamenají horší okna a na začátek je klidně zvolte. Dobrý nápad je také kombinace skel podle světových stran. Budete mít tak možnost zjistit, co je pro vás nejlepší, a protože už budete vědět, jak snadná je výměna, můžete kdykoliv zbývající okna upgradovat. Vyzkoušíte si tak všechno, co svět okenních skel nabízí! A že toho je.

daniel fazio B JlEM7nl9k unsplash

Čtěte dál!

Dobře bydlet pomáhá STAVOTECH Olomouc 

Covid, inflace, války za humny, energetická chudoba – posledních pár let...

HLASUJTE PRO NEJ INTERIÉR V ČR!

Pokud se zajímáte profesně nebo jen uživatelsky o interiérový design, jistě...

Komentáře

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Oblíbené články

Jak umíchat Aperol Spritz – přísady a poměry

Aperol Spritz je koktejl pocházející z Itálie, složený z...

Hmyz v bytě: Jak se zbavit malého hmyzu v domácnosti

Nežádoucí hmyz v bytě nás může pořádně potrápit. Ale...

Jak udržovat živý plot

Jednou z možností, jak esteticky oddělit zahradu od okolí...