Vypěstujte si exotické citrusy v bytě

Taky máte zeleň všude kolem vás a doma se vám to hemží pokojovkami? Dracéna, ibišek a tchynin jazyk je nezbytný základ? Přemýšleli jste už o pěstování exotických rostlin, například citrusů?

Vypěstujte si exotické citrusy v bytě – ilustrační obrázek, zdroj
Vypěstujte si exotické citrusy v bytě – ilustrační obrázek, zdroj

Na světě existuje přes 160 druhů citrusů, které se dále člení na nepřeberné množství odrůd. Některé z nich mají jedlé plody, jiné slouží pouze jako okrasné květiny. Mezi ty nejčastější v českých domácnostech patří jistě citronovník, grapefruit, pomerančovník nebo mandarinka. Ale co zabrousit do víc exotičtějších druhů, jako je například bergamota, bigarádie nebo lajma?

Vyzrajte na pěstování citrusů

Máte dvě možnosti, jak začít s pěstováním těchto “pokojových rostlin”. Buď si koupíte už vypěstovaný malý stromek. Často už v obchodě je obsypán nezralými plody. Čím větší péči mu doma dáte, tím dříve budete moci sbírat plody vaší snahy. V druhém případě můžete koupit semínka, zasadit je do substrátu a čekat o něco déle.

Pokud jste nikdy předtím citrusy nepěstovali, pak začněte tím nejsnazšímcitronovníkem. Nicméně základní pravidla péče jsou pro všechny citrusy obdobná. Pojďme je společně prozkoumat.

Hnojení

Přes léto je potřeba hnojit intenzivněji a to až jednou týdně. V zimě bude stačit pohnojit rostlinu jednou za měsíc. Určitě si kupte hnojivo speciálně určené pro citrusy. Nesmí obsahovat vápník. Naopak vhodný citrusový substrát obsahuje rašelinu, hrubší písek (nebo agroperlit) s kompostem v poměru 2 : 3 : 2.

Exotické citrusy se skvěle hodí do každé domácnosti – ilustrační obrázek, zdroj
Exotické citrusy se skvěle hodí do každé domácnosti – ilustrační obrázek, zdroj

Zavlažování

Tak, jak musíme často citrusy hnojit, je potřeba tyto exotické rostliny i zalévat. Logicky tedy v létě velmi často. V zimě stačí hlídat, že je substrát stále vlhký. V chladnějším období dokonce platí, že méně je někdy více. Proto v zimních měsících rostlinu nepřelévejte. Mohli byste ji tím rychle a snadno zahubit.

Teplota

Každý tuší, že citrusy potřebují pro svůj růst a plození dostatek tepla i světla. Snažte se je v létě mít na balkónech, nebo alespoň za oknem na jižní či západní straně domu. Před začátkem topné sezóny je odneste do chladnější části vašeho domu, nejlépe na chodbu.

Je dobré ale myslet, že vláha-teplota-světlo by měly být v rovnováze. Začínající pěstitelé citrusů dělají častou chybu v tom, že rostlinu mají ve vytopeném bytě při nedostatku světla a s nadbytkem vláhy.

Jak vypadá zdravý stromek?

Na dobře hnojeném a zdravém stromku máte v jednu chvíli květy a zralé i nezralé plody. Je to dáno tím, že citrusy kvetou víckrát za rok. Co naopak byste na své rostlině vidět neměli, jsou škůdci. Nejčastějším je drobný pavouček sviluška. Poznáte ho podle stříbřitých skvrnek na listech. Pokud jej zavčas neodstraníte hadříkem namočeným v lihu, objeví se i pavučinky. Ty obalují výhonky a zabraňují tak dalšímu rozkvětu citrusu.

Čtěte dál!

Dobře bydlet pomáhá STAVOTECH Olomouc 

Covid, inflace, války za humny, energetická chudoba – posledních pár let...

HLASUJTE PRO NEJ INTERIÉR V ČR!

Pokud se zajímáte profesně nebo jen uživatelsky o interiérový design, jistě...

Komentáře

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Oblíbené články

Jak umíchat Aperol Spritz – přísady a poměry

Aperol Spritz je koktejl pocházející z Itálie, složený z...

Hmyz v bytě: Jak se zbavit malého hmyzu v domácnosti

Nežádoucí hmyz v bytě nás může pořádně potrápit. Ale...

Jak udržovat živý plot

Jednou z možností, jak esteticky oddělit zahradu od okolí...