Vyrobte si vlastní adventní věnec

Den po dni se stále rychleji přibližují Vánoce a s nimi nutkání vyzdobit si naše domovy. My ženy to už máme po generace zakořeněné, že se snažíme zútulnit naše příbytky. Tyto dekorace však často mohou zasáhnout hluboko do našeho rodinného rozpočtu a ne vždy se nám podaří nalézt přesně takové kousky, které bychom si představovali nebo které by nám ladili do interiéru. Není ale nic jednoduššího, než si je vyrobit sám.

Adventní věnec - ilustrační obrázek, zdroj
Adventní věnec – ilustrační obrázek, zdroj

Sháníme materiál

Teple se oblečte a vyrazte na procházku. Pro výrobu vánočního věnce nemusíte veškerý potřebný materiál nakupovat a většinu naleznete v přírodě. Nasbírejte šišky, zbarvené listy stromů, nastříhejte chvojí či větvičky šípku. Dále budete potřebovat vázací drát, provázek nebo špulku pevné nitě, tavící pistoli, hřebíčky nebo podložky pod svíčky a štípací nůžky.

Korpus

Je jen na vás, kolik chcete výrobě věnce věnovat. Korpus si můžete buďto zakoupit, polystyrenový či slámový, nebo si ho můžete sami vyrobit. Na jeho výrobu budete potřebovat pouze slámu, kterou budete v celý trsech přikládat za sebe a pevně svazovat provázkem či nití.

Pokud máte věnec hotový či koupený, začněte s ozdobou chvojím. Větvičky si nastříhejte na podobnou délku, cca 15 cm. Ve stále stejném směru přikládejte na věnec a každou vždy obtočte drátkem či provázkem. Větvičky přikládejte v takové blízkosti, aby neprosvítal věnec pod nimi a snažte se překrýt vždy i celý drátek.

Dekorace

Rozmyslete umístění svíček. Tradičně se svíčky umísťují vždy do ¼ věnce ve stejných vzdálenostech od sebe. Vy se však zajetého stereotypu nemusíte držet. Svíčky můžete umístit například všechny na jednu stranu vedle sebe, mohou být jedné velikosti nebo různých výšek. K jejich upevnění použijte zakoupené podložky nebo věnec propíchněte dlouhý hřebíčkem, na jehož konec je umístíte.

Při dekoraci samotného věnce se meze nekladou. Pokud chcete, aby váš věnec měl spíše přírodní nádech, použijte svazek skořice, uschlé plátky pomerančů, jablek či jiného ovoce, větvičky šípku, šišky, trsy jeřabinek. Pomocí tavící pistole můžete umístit nakoupené ozdůbky. Mohou to být uvázané mašle, stužky, malé kulaté ozdoby či hvězdičky. Věnec můžete sladit do barev, v kterých máte zbytek vánoční výzdoby.

Alternativní věnce

Pokud se vám klasický adventní věnec omrzel, vyrobte si netradiční. Korpus můžete poslepovat jen ze šišek nebo kaštanů. Prostší verzi věnci můžete celý vyrobit pouze z větviček a ten jenom převázat mašlí.

Vámi vyrobený věnec ale nemusí sloužit nutně jen jako adventní na stůl, vynechejte svíčky, umístěte poutko například z režného provázku či barevné služky a pověste si ho na dveře. V podobném duchu poté můžete pokračovat i při výrobě dalších dekorací.

Čtěte dál!

Dobře bydlet pomáhá STAVOTECH Olomouc 

Covid, inflace, války za humny, energetická chudoba – posledních pár let...

HLASUJTE PRO NEJ INTERIÉR V ČR!

Pokud se zajímáte profesně nebo jen uživatelsky o interiérový design, jistě...

Komentáře

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Oblíbené články

Jak umíchat Aperol Spritz – přísady a poměry

Aperol Spritz je koktejl pocházející z Itálie, složený z...

Hmyz v bytě: Jak se zbavit malého hmyzu v domácnosti

Nežádoucí hmyz v bytě nás může pořádně potrápit. Ale...

Jak udržovat živý plot

Jednou z možností, jak esteticky oddělit zahradu od okolí...