Topení je obecně nejvyšší položkou v účtu za provoz rodinného domu. Možností vytápění je hned několik, přičemž jejich pořizovací a průběžné náklady se velice liší. Každý majitel nemovitosti má navíc jiné potřeby a denní režim. Pro každou nemovitost i situaci se proto hodí jiný typ vytápění. Obecné doporučení na levné topení, které by se hodilo pro všechny, neexistuje. Přinášíme vám přehledné srovnání nejčastějších způsobů vytápění s ohledem na různé situace.
Možnosti topení v rodinném domě
Topení je poměrně komplikovaný systém, který byste měli vybírat velice pečlivě s ohledem na své aktuální, ale i možné budoucí potřeby. Při hledání ideálního topení pro váš rodinný dům se musíte zaměřit na výběr:
- zdroje tepla,
- otopné soustavy,
- doplňujících technologií.
S ohledem na finanční úspory i ekologičnost provozu je samozřejmě nejdůležitější výběr zdroje tepla. Mezi nejčastější patří:
- elektrokotel,
- plynový kotel,
- kotel na tuhá paliva,
- tepelné čerpadlo vzduch / voda a země / voda, méně časté je pak v ČR využití tepelných čerpadel vzduch / vzduch a voda / voda.
Otopná soustava je systém, který rozvádí teplo do nemovitosti. Může jít tedy o radiátory nebo podlahové topení. Podlahové topení je náročnější i dražší na pořízení, musíte počítat i se stavebními zásahy. Na druhé straně přináší tento typ topení vyšší tepelný komfort a nižší náklady na provoz. Majitelé podlahového topení totiž vytápějí na nižší teploty, protože sálavé teplo od podlahy jim přináší příjemný pocit již při teplotě 18-20 °C. Mezi doplňující technologie, které vám rovněž můžou přinést vysokou úsporu, patří zejména oběhová čerpadla.
Jak topit levně: cenové srovnání
V tabulce níže přinášíme přehled průměrných nákladů na vytápění celoročně obydlené novostavby rodinného domu se zateplenou fasádou, s podlahovou plochou 120 m2, s kombinací podlahového topení a radiátorů a při běžné topné sezoně. Nejdůležitějším parametrem je samozřejmě návratnost investice, kterou můžete vidět ve sloupci Pořizovací náklady + náklady na provoz za 10 let.
Pořizovací náklady (cena zdroje tepla + stavební úpravy) | Roční náklady (spotřeba + revize) | Pořizovací náklady + náklady na provoz za 10 let | |
Kotel na tuhá paliva | 35,000 | 20,000 | 235,000 |
Elektrokotel | 15,000 | 40,000 | 465,000 |
Plynový kotel | 35,000 | 35,000 | 385,000 |
Tepelné čerpadlo | 200,000 | 15,000 | 350,000 |
Kotle na tuhá paliva jsou přežitek
Jak vidíte, nejlevněji se na první pohled jeví kotel na tuhá paliva. Není to ale tak jednoduché. Z hlediska ekologičnosti asi nemusíme zdůrazňovat, že kotle na tuhá paliva jsou již přežitkem.
Navíc od roku 2022 zákon umožňuje mít v provozu pouze ty kotle na tuhá paliva, které splňují minimálně 3. emisní třídu, zpravidla se jedná o kotle vyrobené po roce 2000. Lze očekávat, že pravidla pro kotle na tuhá paliva se budou dále zpřísňovat. Další nevýhodou topení na tuhá paliva je nutnost pořízení, dovozu a uskladnění paliva. Pracná je také obsluha takového kotle.
Jde také o nejnebezpečnější možnost topení – zejména v případě zanedbání revizí je riziko vznícení sazí a požáru opravdu vysoké. Možnost topení kotlem na tuhá paliva proto nedoporučujeme za žádných okolností.
Elektrokotel je výhodný pouze při velmi nízké spotřebě
Elektrokotel má zase příznivou pořizovací cenu a je nenáročný na instalaci, protože nepotřebuje komín ani připojení na plynovod. S ohledem na vysoké provozní náklady lze ale tento typ vytápění doporučit zejména do rekreačních či nepravidelně využívaných objektů.
Výhodou je, že elektřina je na rozdíl od plynu dostupná i v odlehlých rekreačních oblastech. Pokud v daném objektu topíte méně než polovinu dní topné sezony, je elektrokotel výhodnější než plynový kotel či tepelné čerpadlo. Topení elektřinou můžete využít i v pasivních domech, kde je potřeba tepla nižší než 15 kWh na m² obytné plochy ročně. V našem příkladu by tedy cena za vytápění pasivního domu včetně revizí byla zhruba 10,000 Kč ročně.
Plynové kotle a tepelná čerpadla – univerzální řešení pro rodinné domy
Pro běžný rodinný dům lze doporučit zejména plynové kotle a tepelná čerpadla. Plynové kotle mají výrazně nižší pořizovací náklady než tepelná čerpadla, ale musíte počítat s vysokými ročními náklady a s pravidelnou údržbou kotle.
Již v desetiletém horizontu ušetříte s tepelným čerpadlem. Tepelné čerpadlo vychází nejvýhodněji i z hlediska údržby, žádnou speciální totiž nevyžaduje a vyhnete se i povinným revizím. Pokud navíc topíte hodně, například z důvodu chladného prostředí či vyšších nároků na tepelný komfort, vychází tepelné čerpadlo ještě výhodněji.
To platí i v případě, že topíte i přes den – ať už pracujete z domu, anebo jste na mateřské či v důchodu. S plynovým kotlem si spotřebu musíte mnohem více hlídat, a to i za cenu nižšího tepelného komfortu. Navíc musíte mít plynovodní přípojku, investice do jejího zřízení by topení plynem znevýhodnila ještě více. Plynový kotel doporučujeme zejména v případě, že nemáte dostatečnou hotovost pro investici do tepelného čerpadla a stačí vám vytápět na nižší teploty. Z hlediska ekologie jsou kotle na plyn a tepelná čerpadla srovnatelně „zeleným“ řešením.
Jak ještě více ušetřit?
Výběrem vhodného zdroje tepla ale možnosti úspor nekončí. Zaměřte se také na oběhové čerpadlo, které zajišťuje efektivní cirkulaci vody v otopném systému. Vhodné oběhové čerpadlo tak může výrazně snížit náklady na vytápění domu. Některá oběhová čerpadla dokonce disponují inteligentními funkcemi, které automaticky vyhodnocují aktuální situaci a optimalizují svůj provoz.
Samozřejmostí by měla být také zateplená fasáda, střecha a podlahy, ale i dobře utěsněná okna, abyste zamezili tepelným ztrátám domu. Nezapomínejte také otopný systém pravidelně odvzdušňovat. Zavzdušnění totiž způsobuje nižší efektivitu při transportu vody do topných těles. Topení regulujte tak, abyste zbytečně nepřetápěli a také, aby topení neběželo, když nejste doma.
V bytě jsme topili klasicky plynem a co jsme v našem baráku, tak jsme nechali instalovat tepelné čerpadlo, u novostavby mi to přišlo jako nejlepší řešení než se zabývat s přívodem plynu. A i z finančního hlediska to vidím jako dobré rozhodnutí, kdy účty máme vedený přes Bohemia energy a vychází nás to skoro líp než ten plyn na bytě a to jsme žili ve 4+1.