Vyzdobte si domov na svatého Mikuláše

“Maminko namaluj mi čerta…” Pokud také slýcháváte takové prosby od svých ratolestí nebo si jen chcete tematicky vyzdobit svůj domov, máme dneska pro vás pár tipů. Vánoce jsou plné komerčních Santa Clausů a sobů, což se ne každému pochopitelně zamlouvá. Vyzdobte si proto byt pravým českým nefalšovaným Mikulášem. Přece jen je do Štědrého večera daleko, vánoční výzdoba může ještě chvíli počkat a tou mikulášskou výzdobou si uděláte takovou menší generálku.

Mikuláš, čert a anděl - zdroj
Mikuláš, čert a anděl – zdroj

Proč vlastně chodí Mikuláš s čerty

Svatý Mikuláš z Myry byl biskupem na dnešním území Turecka. Je proslulý několika legendami, ale především svými dobrými skutky a svou štědrostí. Postava čerta však vznikla později. Dle původní legendy doprovázel Mikuláše muž s umazanou tváři. Pekelník je v tomto případě symbolem zla a pro vyváženost dobrem jej doprovází andělé.

Co čerti s Mikulášem dělají?

Letos vychází Mikuláš na středu 6. prosince. Mikuláš s čerty a samozřejmě i anděly chodívají obvykle v předvečer tohoto svátku. Čerti symbolicky trestají děti tím, že místo sladkostí rozdávají buďto uhlí, nebo brambory těm, kteří přes rok zlobili. Tradičně mívají pytle nebo nůše, ve kterých mohou zlobivé děti odnést do pekla. Andělé a Mikuláš pak rozdávají sladkosti. Děti by je ale měly dostávat zaslouženě. Většinou za odříkanou básničku nebo zazpívanou písničku.

Ilustrační obrázek - zdroj
Ilustrační obrázek – zdroj

Jak dostat Mikuláše do našich domovů

Vzpomínáte si ještě na mateřskou školku. Pojďme se inspirovat jejich tvorbou. Jako děti jsme na začátku prosince slepovali papírové řetězy, pojďme se tedy vrátit v čase a vytvořit z nich mikulášskou výzdobu. Z barev volte především bílou, červenou a ďábelsky černou. Vystřihejte z papírů proužky a začněte z nich slepovat řetěz. Barvy střídejte vždy na přeskáčku.

Nejjednodušeji získáte dekoraci v podobě Mikuláše z domácích perníčků. Nakreslete si na papír buďto jen Mikulášův obličej s jeho tradiční čepicí nebo i celou jeho postavu a vystřihněte jej. Podle této šablony poté vyřezávejte perníčky. Na ozdobu po upečení vám poslouží převážně bílá a červená poleva. Vaše děti si nad zdobením perníčku jistě rády vyhrají. Ozdobené Mikuláše můžete samozřejmě sníst, nebo například pověsit za stužku do oken jako dekoraci.

Vyrobte si anděle z papíru - zdroj
Vyrobte si anděle z papíru – zdroj

Máte doma zaschlou štětku od barvy a nevíte co s ní? Použijte ji na tvorbu Mikuláše. Štětku položte štětinami dolů a ty nabarvěte na bílo jako vousy. Na kovovou část namalujte obličej a dřevěnou úchytu namalujte jako bílou či červenou čepici.

Postrašte své děti a nainstalujte na různá zákoutí vašeho bytu uhlíky nebo brambory. Uhlíky vždy zabalte do alobalu, mohly by vám po bytě udělat pořádnou neplechu. Tato překvapení můžete převázat mašlí, aby doplnily mikulášskou dekoraci.

Čtěte dál!

Dobře bydlet pomáhá STAVOTECH Olomouc 

Covid, inflace, války za humny, energetická chudoba – posledních pár let...

HLASUJTE PRO NEJ INTERIÉR V ČR!

Pokud se zajímáte profesně nebo jen uživatelsky o interiérový design, jistě...

Komentáře

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Oblíbené články

Jak umíchat Aperol Spritz – přísady a poměry

Aperol Spritz je koktejl pocházející z Itálie, složený z...

Hmyz v bytě: Jak se zbavit malého hmyzu v domácnosti

Nežádoucí hmyz v bytě nás může pořádně potrápit. Ale...

Jak udržovat živý plot

Jednou z možností, jak esteticky oddělit zahradu od okolí...