Začněte s pořádným vánočním úklidem. Teď.

Nenechte se zmást. Nemusíte mít perfektně napečeno a navařeno během vánočních svátků. Ale kdy jindy můžete spojit příjemné s užitečným a jeden víkendový den věnovat úklidu a zejména organizaci domácnosti? Pročistíte si vzduch, zorganizujete si lépe domácnost a věřte, že výsledek na sebe nenechá dlouho čekat i v oblasti duševního rozpoložení!

photo 1512484346026 44def92f7385 e1573512217364

Úklid bytu i duše 

Ne nadarmo se říká, že organizace domova pomáhá zlepšovat i duši. Domov by měl být totiž místem, ve kterém se budete cítit dobře, budete tam čerpat novou energii, bude to vaše komfortní zóna, vaše útočiště. A kdo by se cítil úplně dobře v prostředí, ve kterém panuje chaos a nepořádek? Zkuste pomalými krůčky zlepšit organizaci vaší domácnosti tak, aby se vám o poznání lépe bydlelo. Díky tomu si budete moci vychutnat domácí chvíle ještě víc, ty vánoční nevyjímaje. A o to přece jde. 

photo 1483022259565 d5f53b5fbb15 e1573512278467

Proč se pustit do pořádného úklidu? 

 • roztřídíte si věci, které vám doma překáží a které ve skutečnosti nevyužíváte 
 • už se vám nestane, že nebudete moct nic najít 
 • každá věc bude mít své místo 
 • budete mít radost z výsledku 
 • pročistíte vzduch 
 • budete moci věci, které dále nevyužijete, někomu darovat 

Když úklid, tak pořádný

Před samotným uklízecím maratonem se dobře ujistěte, proč vlastně úklid provádíte. Pokud čekáte návštěvu a nechcete si utrhnout ostudu, pak je nasnadě si uklidit takzvaně “povrchově”. Jenže! Samotný výsledek vám nejspíš dlouho nevydrží a vy nebudete mít tak dobrý pocit z odvedené práce. Aby úklid měl skutečně smysl – praktický, duševní i očistný (chcete-li), pak byste jej měli provést opravdu důkladně. 

photo 1489769002049 ccd828976a6c e1573512302598

Rozdělte si věci podle účelu 

Japonská odbornice na úklid, Marie Kondo, ve své knize Zázračný úklid radí rozdělit si celý proces na dvě fáze. Tou první je fáze třídění. Rozdělte si je podle účelu na oblečení, knihy, papíry, různé (tzv. komono) a věci, které pro vás mají sentimentální hodnotu. Neuklízejte místnost po místnosti, ale zaměřte se na kompletní pročištění a vytřídění těchto kategorií. Veškeré věci pak dejte na hromadu (začněte oblečením, vytahejte ze skříně a ze všech míst veškeré ošacení), a jednu po druhé projděte a řekněte si, jestli ji opravdu využíváte a dělá vám radost. Všechny věci, na které jste dlouho nesáhli, nechyběly vám, zabírají místo, nebo zkrátka nemají žádnou jinou funkci, dejte pryč. 

 • uklízejte podle kategorie (oblečení, knihy, časopisy, nádobí, papíry), ne podle místnosti 
 • cokoliv nevyužíváte a nechybí vám to, cokoliv, z čeho nemáte radost (Marie Kondo tento okamžik popisuje jako “spark joy”, doma nepotřebujete 

photo 1481930703900 9007d48152b1 e1573512365130

Další fází je organizace. Poté, co vytřídíte všechny nepotřebné věci, a zbydou vám jen ty skutečně užitečné a hodnotné, můžete začít řešit, kam co umístíte. Ideální jsou různé organizéry do skříní, boxy do komory či dózy do kuchyně. Každá věc by měla mít své místo a měla by být čím využívanější, tím dostupnější a po ruce. 

 • každá věc by měla mít své místo 
 • využijte boxy, organizéry do šuplíků, systémy do skříní, krabice
 • věci umisťujte do boxů, které rovnejte do příslušné skříně podle velikostí
 • výhodou je tyto boxy oštítkovat (stačí obyčejný manuální štítkovač, který seženete v papírnictví)

Po velkém třídění bytu zjistíte, že máte daleko více prostoru, lépe se vám bude byt udržovat, nebudete muset utírat prach z desítek vystavěných sošek, které jste vlastně nikdy nepotřebovali. A kdy jindy se takhle svobodně nadechnout v prostoru, ve kterém se cítíte příjemně a svěže, než právě o Vánocích. 

Čtěte dál!

Dobře bydlet pomáhá STAVOTECH Olomouc 

Covid, inflace, války za humny, energetická chudoba – posledních pár let...

HLASUJTE PRO NEJ INTERIÉR V ČR!

Pokud se zajímáte profesně nebo jen uživatelsky o interiérový design, jistě...

Komentáře

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Oblíbené články

Jak umíchat Aperol Spritz – přísady a poměry

Aperol Spritz je koktejl pocházející z Itálie, složený z...

Hmyz v bytě: Jak se zbavit malého hmyzu v domácnosti

Nežádoucí hmyz v bytě nás může pořádně potrápit. Ale...

Jak udržovat živý plot

Jednou z možností, jak esteticky oddělit zahradu od okolí...