Zahradní chatka nemusí sloužit nutně jen na uskladnění náčiní nebo nábytku

Léto je čas nejen dovolených a odpočinku, ale také zahradničení. Dozrává ovoce a zelenina, raší i zahradní zeleň. K tomu všemu patří potřebné nářadí, které je nutné někde uskladnit. Dřevěný domek je elegantním řešením tohoto problému.

zahradni pracovna

Hodí se nejen na uskladnění zahradního náčiní a nábytku, ale existují i typy s okny, které skvěle poslouží i jako chatky pro hosty, nebo letní sídlo pro dospívající děti.  Ideální velikost chatky pro uskladnění zahradního náčiní je přibližně 4 x 4 m, což je velikost, která pohodlně pojme sekačku, žebřík, křovinořez a zahradní nábytek pro uskladnění v zimě. Pokud uvažujete o pořízení zahradní chatky pro hosty nebo své děti, může být velikost domku i menší. Pro pohodlné přespání stačí chatka, do které se vejde postel, skříň a stůl, což odpovídá menšímu pokoji o rozměrech 3 x 4 m.

Na nářadí i přespání

Důležité je, aby taková chatka měla okna, která dovnitř přivedou tolik potřebné světlo a čerstvý vzduch. Chatku, kterou můžete využít na mnoho způsobů, je například dřevěná zahradní chata Patricie. Unikátně řešené okna, která jsou umístěná pod střechou, umožňují chatu využít i na ono zmiňované přespání.

zahradni domek patricie

Stačí do Patricie (či jiné chatky) zavést elektrickou energii a vykouzlíte z ní letní sídlo pro hosty nebo dílnu, ve které budete moci po večerech tvořit. Je osázená pěti pevnými okny a dveřmi, které do ní přivádějí dostatek světla.

Abyste se ze zahradní chatky kochali pohledem do zahrady dlouhá léta, je potřeba ji natřít ochranným nátěrem. Důležité je také zabránit pronikání půdní vlhkosti. Tomu zabrání hydroizolační vrstva oddělující základ od samotné dřevostavby.

Nezapomeňte na žlaby a svody, které odvedou přebytečnou dešťovou vodu ze střechy tak, aby nestékala po stěně dřevostavby. Pravidelné větrání pak udrží vnitřní vlhkost na optimální úrovní.

Dětský koutek pro nejmenší

Zahradní domek může sloužit i jako útočiště menších dětí. K letním zahrádkám nebo kempům patří dětské koutky. Co ale když začne pršet? V takovém případě venkovní houpačky a průlezky zejí prázdnotou. Ale zahradní domek dětem přinese potřebné útočiště.  Stačí ho vybavit knihovničkou s dětskými knížkami, stolkem pro malování, potřebnými fixy a omalovánkami, kobercem na hraní, krabicemi a panenkami nebo autíčky. Na trám zavěste dětskou houpačku a rázem se chatka stane oblíbeným prostorem pro dětské hry.

Dřevěné zahradní domky se vyrábějí v mnoha velikostech a variantách. Před pořízením zvažte způsob jeho budoucího použití, aby se vám do domku všechno potřebné vešlo. Podívejte se sami na toto řešení.

Pár tipů na závěr

 • Pokud není stavba opatřena ochranným nátěrem již od výrobce, nezapomeňte ji hned po sestavení natřít vhodným nátěrem
 • vyplatí se nátěry s příměsí fungicidních a insekticidních látek
 • jako konečná vrstva jsou vhodné lazurovací laky, které naneste minimálně ve dvou vrstvách
 • spáry mezi prkny utěsněte bezbarvým silikonovým tmelem
 • vnitřní plochy je vhodné ošetřit transparentním lakem
 • na podlahu se hodí vosk
 • chraňte stavbu před vlhkostí
 • na střechu položte vhodnou střešní krytinu
 • dostatečně větrejte
 • jednou ročně promažte kování olejem
 • aby v zimě nedošlo k poškození konstrukce, nezapomeňte ze střechy sundávat sněhovou pokrývku
 • pokud uvažujete o instalaci zelené střechy na zahradní chatku, předem se poraďte s výrobcem

Čtěte dál!

Dobře bydlet pomáhá STAVOTECH Olomouc 

Covid, inflace, války za humny, energetická chudoba – posledních pár let...

HLASUJTE PRO NEJ INTERIÉR V ČR!

Pokud se zajímáte profesně nebo jen uživatelsky o interiérový design, jistě...

Komentáře

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Oblíbené články

Jak umíchat Aperol Spritz – přísady a poměry

Aperol Spritz je koktejl pocházející z Itálie, složený z...

Hmyz v bytě: Jak se zbavit malého hmyzu v domácnosti

Nežádoucí hmyz v bytě nás může pořádně potrápit. Ale...

Jak udržovat živý plot

Jednou z možností, jak esteticky oddělit zahradu od okolí...