Během zimních měsíců se mnohdy potýkáme s takovým nešvarem. V autě se nám mohou neustále zamlžovat okna a bránit nám tak v dobré viditelnosti, která je pro bezpečnost na silnici klíčová. Jak odstranit vlhkost v autě a tím i zabránit mlžení na skle?
Víte, co štve během zimy řidiče aut nejvíc? Není to ani odhazování sněhu, ani zamrzlá okénka, jsou to zamlžená okna! Během hektického rána totiž není nic horšího, než ve spěchu usednout do auta a potýkat se se zafuněnými okny. Co vám pomůže a jak mlžení zabránit?
Zamlžená okna souvisí s vlhkostí v autě. Ta může vzniknout nanesením sněhu do auta na podrážkách bot, ale i vlhkým oblečením nebo mokrými koberečky. Po zapnutí topení se voda pochopitelně začne odpařovat. V zimě totiž vzduch dosáhne 100% vlhkosti velmi rychle a kondenzovat začne hlavně na skleněných plochách.
Je důležité si říct, že vlhkosti nezabráníme zcela, můžeme jejímu odstranění alespoň pomoci. Zdrojů vlhkosti najdete celou řadu – od koberečků, po mokré oblečení, obuv, sedačku, až po mokrý deštník, rozvody klimatizace nebo topení.
Co můžete změnit?
- gumové koberečky – v gumových koberečcích se nedrží tolik vlhkosti, jako v těch klasických. Z gumových koberečků případné louže můžete lehce vylít
- nenechávejte vlhké kusy oblečení v kufru
- pravidelně větrejte
- odmlžovače skel – existují přípravky, které zabraňují mlžení skel. Můžete je použít nejen v autě, ale i v domácnosti. Skla po aplikaci přípravku jsou průzračná a nekondenzuje na nich vlhkost, díky čemuž se nemlží
- utěrky proti zamlžování – na povrchu skla vytváří ochranný film, který zamlžování zabraňuje
- výměna kabinového filtru (pylového) – přes něj proudí venkovní vzduch směrem dovnitř. Obsahuje aktivní černé uhlí, které pohlcuje vlhkost a eliminuje pachy. Pravidelně byste jej měli měnit každý rok, abyste dosáhli maximální účinnosti. Nachází se v prostoru u nohou spolujezdce.
Jak okna nejrychleji odmlžit?
Základem je důkladné vyvětrání interiéru. Můžete si tak třeba při škrábání oken nechat otevřené dveře. Také je dobré nejdříve oškrábat námrazu a omést sníh z vnější strany oken, teprve poté zapněte klimatizaci. Prohřátí interiéru nebude trvat tak dlouho a zamlžení uvnitř se zbavíte rychleji.
- při odjezdu nechejte chvilku pootevřená okénka
- ventilátory pusťte na maximum, výdechy směrem na okna
- vypněte vnitřní oběh ventilace a teplotu nastavte na maximum
- klimatizace rovněž vysušuje vzduch
Tento postup ale poměrně zatěžuje ventilátor. U starších aut je tak možnost, že budete brzy řešit jeho výměnu.
Kreativní řešení našich babiček
Okna můžete (údajně) vyleštit i pěnou na holení nebo technickým benzinem (lihem). Naše babičky také nedají dopustit na potření okna rozkrojeným jablkem a pak jeho vytřením do sucha. Můžete také do interiéru auta umístit stelivo pro kočky v ponožce nebo pytlíky rýže, která také pohlcuje vlhkost.
Co nedělat?
Zamlžená okna nestírejte kapesníkem nebo ubrouskem. Zůstanou vám na skle šmouhy, které vám budou bránit ve výhledu. Také okno nestírejte rukou.