Zázračné čaje: Jaké pomohou s hubnutím a jaké proti stresu?

0

Káva s vámi nic nedělá, zato bez čaje nedáte ani ránu? Čaje nejen dobře chutnají, ale také mají celou řadu zdravotních benefitů. Jaký čaj to u vás vyhraje?

Probouzíte se šálkem horkého čaje nebo popíjíte čaj během celého dne? Pokud nedáte na tento nápoj dopustit, rozhodně dobře děláte. Čaje mají úžasné účinky na naše zdraví. Věděli jste ale, co jaké druhy umí? Tak si dejte vařit vodu, nebo zapněte čajovar, pohodlně se posaďte (už máte svoje vysněné křeslo?) a pojďte si počíst o účincích jednotlivých čajů.

Zelený čaj

Jeden z nejoblíbenějších nápojů světa je zelený čaj, který pochází z rostliny čajovníku čínského. Kromě výtečné chuti má celou řadu zdravotních benefitů. Často je používaný při redukčních dietách, protože umí rozhýbat metabolismus. Také snižuje LDL cholesterol, riziko srdečních chorob a srovnává krevní tlak. Dokonce pravidelným pitím snížíte riziko rakoviny. Začínat den šálkem zeleného čaje se prostě vyplatí.

Bílý čaj

Z čajovníku čínského pochází i bílý čaj. Rozdíl mezi bílým a zeleným je v míře oxidace. Bílý je méně zpracovaný, což vede k jeho světlejší barvě, méně výrazné chuti, nižšímu obsahu kofeinu, a hlavně k většímu obsahu antioxidantů. Umí tedy všechno to, co čaj zelený, ale ještě ve větší míře.

Černý čaj

Stejně jako předchozí čaje, i černý čaj se vyrábí z čajovníku čínského. Je nejvíce zoxidovaný ze všech tří druhů, takže má nejvyšší obsah kofeinu a nejnižší obsah antioxidantů. Přesto je jeho pití zdraví prospěšné. Umí povzbudit a díky aminokyselině L-theaninu, která zpomaluje vstřebávání kofeinu, dávkuje přísun energie postupně. Snižuje riziko srdečních chorob a díky obsaženým polyfenolům pomáhá s trávením.

Pu Erh

Pu Erh rozhodně není pro čajové začátečníky. Jeho chuť je velmi zemitá a výrazná. Přestože obsahuje jen malé množství kofeinu, umí pořádně povzbudit, a dokonce pomáhá i při kocovině. Příznivě působí na metabolismus, zvyšuje imunitu a je antibakteriální. Ten jediný a pravý Pu Erh pochází z čínské provincie Yunnan a zrát může od měsíce až po několik let.

Yerba maté

Že vás neprobere ani šálek kávy? Dejte si pořádné silné matéčko, nálev z cesmíny paraguayské, a do večera nezamhouříte oči. Tento (ne)čaj nemá původ v Číně, ale v Jižní Americe. Tam zvládal lidem přežít dobu nouze. Je totiž plný vitamínů a minerálů, a navíc stimuluje centrální nervovou soustavu. Dále podporuje funkci ledvin, srovnává hladinu krevního cukru a podporuje imunitu. Je skvělý při fyzické i psychické námaze. Pomáhá tělu využívat efektivněji sacharidy a díky tomu spalovat více uložených tuků.

photo 1594631252845 29fc4cc8cde9?ixlib=rb 1.2

Rooibos

Stejně jako maté, není ani rooibos čaj v pravém smyslu slova. Nálev se připravuje z jehličnatého keře, který má domovinu v jižní Africe. Tam ho používají jako lék na dětské koliky a na uklidnění. Neobsahuje totiž žádný kofein a je tak vhodný pro děti. Přesto ale má povzbudivé účinky na psychiku. Zmírňuje úzkosti, zlepšuje trávení a reguluje hladinu krevního cukru. Obsahuje velké množství flavonoidů, které jsou silně antioxidační.

Mátový čaj

Pokud vás trápí trávicí obtíže, je máta skvělá první pomoc. Tento bylinkový čaj pomáhá zklidnit podrážděný žaludek a zmírňuje i zánět. Pomáhá při nechutenství i nadýmání. Také umí ulevit od bolesti, protože má analgetické vlastnosti. Ale to není všechno, pít ji můžete při nachlazení i při migrénách. 

Previous article8 důvodů, proč začít cvičit jógu ještě dnes
Next articleLetošní konferenci Interiéry si můžete vychutnat z pohodlí domova
Jsem freelance copywriterka, vášnivá čtenářka, pěstitelka rostlin a milovnice útulkových psů. Svými texty usnadňuji život čtenářům v řadě odvětví – od těch, ke kterým můžu přidat osobní zkušenost, až po ta, kde dané téma projedu skrz na skrz důkladnou rešerší, abyste vy už nemuseli. Když nejsem u klávesnice, toulám se přírodou, opakovaně hledám něco dobrého v lednici, i když tam nebylo nic ani poprvé, nebo čtu chytré knížky i brak.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here