Ženy, co si obléct na kolo a cítit se dobře?

Poslední dobou není o prosluněné víkendy nouze, což přímo vybízí k dlouhým cyklovýletům. Jednou můžete vyrazit na pořádný trail do přírody, jindy vás bude lákat lahodná chuť zmrzliny z nedaleké vesničky. V každém případě pohodlný outfit bude hrát prim, ať se rozhodnete jakkoliv. Jak se správně obléct na kolo?

Pár univerzálních rad do začátku

Než vyrazíte na první z mnoha letošních cyklovýletů, myslete na pár základních rad. Tou první je, že ať vyrážíte na sebekratší projížďku, vždy si nasaďte přilbu. Nevymlouvejte se na to, že jedete pouze pár kilometrů, nebo že je vám v helmě horko. Jedná se o bezpečnostní prvek, bez kterého si můžete zadělat na pořádné potíže.

Co se týče oblečení, platí, že mít toho s sebou více se vyplácí. Vezměte si tedy ideálně hned několik vzdušných vrstev, které můžete v průběhu výletu odkládat. Na kolo si také připevněte menší jezdeckou brašnu. Do ní schováte nejen zmíněné kousky, ale také malou lékárničku nebo náhradní duši od kola.

TIP: Nezapomeňte sledovat počasí před výletem i během něj. Štěstí totiž přeje připraveným.

Jak se obléct na kolo na jaře a v zimě

Oblékání na kolo má svá pravidla, která se mění především v závislosti na ročním období a počasí. Jaro a podzim jsou kapitolou samy pro sebe. Patří mezi chladnější měsíce, a tak by vaší prioritou měla být zejména zvýšená ochrana kloubů před zimou. Kolena, kotníky, lokty a zápěstí byste proto měly mít neustále zakryté.

V chladnějším období je základem vrstva z funkčního materiálu. Můžete si vybrat mezi tričkem s dlouhým nebo krátkým rukávem. Stejně tak se před vámi otevírá široká škála hřejivosti materiálů a je jen na vás, kterou možnost si vyberete. Mějte však na paměti, že na kole se po chvilce zahřejete a funkční vrstva má odvádět vlhkost z těla pryč, ne zadělávat na krůpěje potu. Volte proto vždy zlatou střední cestu.
Dále nezapomeňte na funkční spodní prádlo, pohodlný cyklistický dres nebo cyklistické kraťasy a neopomeňte také tenčí nepromokavou bundu a cyklistické rukavice. A pokud patříte mezi zimomřivky, pořiďte si také čepici pod helmu.

coen van de broek On4QWhHJCEM unsplash
Zdroj: Unsplash

Jak se obléct na kolo v létě

V létě si s oblečením na kolo nemusíte tolik lámat hlavu. Teploty i po ránu bývají vcelku příznivé, takže si hravě vystačíte s oblíbenými cyklokraťasy, dresem nebo funkčním tričkem. Na co byste se ale rozhodně měly zaměřit je výběr vhodného spodního prádla. Některé zkušenější cyklistky volí speciálně upravené cyklo dresy, pod které si už nemusíte brát kalhotky. Zde preference záleží čistě na vás a vašem pohodlí. Pokud se až tak odvážně necítíte, zvolte klasické funkční spodní prádlo. Vyberte si také vhodnou sportovní podprsenku.

TIP: V letních měsících rozhodně nevyjíždějte bez cyklistických slunečních brýlí a pláštěnky. Oboje se vám během cesty může náramně hodit.

kbo bike LHEVQPojgQs unsplash
Zdroj: Unsplash

Na kole byste měla být vidět

Jízda na kole by neměla být jenom pohodlná, ale zejména také bezpečná. A jedním ze způsobů, jak toho můžete docílit je právě správný výběr oblečení. Během nákupu si pořiďte i pár kousků s reflexními prvky. Nebojte se také připevnit různé bezpečnostní komponenty na kolo či přilbu. Možná, že vám fosforeskující zelená nebude úplně pasovat k růžovým legínám, na druhou stranu máte záruku, že vás řidiči na vozovce nepřehlédnou.

TIP: Na kolo připevněte barevné světlomety nebo odrazky. Dopředu patří bílý světlomet a vzadu má být červený.

Bezpečnost především

Přestože pohodlí a styl bývá většinou to hlavní, co ženy během jízdy na kole zajímá, prioritní by měla být především bezpečnost. Než se tedy vydáte na cyklovýlet, zkontrolujte stav kola, nebo poproste přítele či manžela, aby vám s tím pomohl.

Prohlédněte také lékárničku a případně doplňte chybějící náplasti či další drobnosti. Pokud na kolo vyrážíte sama, sluchátka raději nechte doma. Při jízdě byste měly používat všechny smysly, lépe se tak vyhnete případné kolizi. V neposlední řadě myslete na to, že alkohol za řídítka nepatří, proto si sklenici zlatavého piva nebo dvojku vína raději dopřejte až po dojezdu.

TIP: Nezapomínejte, že i kolo by vám mělo správně sedět. Proto se před jeho koupí zaměřte na to, jak vybrat kolo.

Čtěte dál!

Dobře bydlet pomáhá STAVOTECH Olomouc 

Covid, inflace, války za humny, energetická chudoba – posledních pár let...

HLASUJTE PRO NEJ INTERIÉR V ČR!

Pokud se zajímáte profesně nebo jen uživatelsky o interiérový design, jistě...

Komentáře

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Oblíbené články

Jak umíchat Aperol Spritz – přísady a poměry

Aperol Spritz je koktejl pocházející z Itálie, složený z...

Hmyz v bytě: Jak se zbavit malého hmyzu v domácnosti

Nežádoucí hmyz v bytě nás může pořádně potrápit. Ale...

Jak udržovat živý plot

Jednou z možností, jak esteticky oddělit zahradu od okolí...