Čas od času má každý z nás „den blbec“. Ráno vám nezazvoní budík, na své oblíbené košili si najdete skvrnu, nepodaří se vám nastartovat auto nebo se vám při otevírání dveří zlomí klíč v zámku.
Recept na to, jak se vyhnout takovým dnům opravdu neznáme. Pokud však bojujete se zlomeným nebo zaseknutým klíčem, možná ještě dokážeme odvrátit katastrofu. Proč takové situace vlastně vznikají a jak si s poškozeným klíčem poradit?
Příčiny zlomení klíče
To, že se váš klíč rozlomí na dvě poloviny, může mít několik důvodů. Nejčastějšími z nich jsou:
1. Mechanické poškození klíče
Mechanické poškození vzniká tehdy, pokud klíč používáte i na jiné činnosti, než odemykání a zamykání dveří. Pokud s ním otevíráte i láhve, používáte ho jako páku nebo šroubovák, může se velmi rychle ohnout. Takový klíč pak nepasuje do zámku na 100 % a při odemykání nebo zamykání se může zlomit.
Jak tomu zabránit?
Vyhnout se tomuto problému je opravdu nenáročné. Klíč využívejte jednoduše na to, na co je určen – otevírání dveří.
2. Nekvalitní klíč či poškození z výroby
Za takové poškození sice nemůžete, ale rovněž musíte snášet následky. Pokud se klíč zalomí již při výrobě nebo nemá dostatečnou kvalitu, může se také velmi rychle ohnout nebo zlomit.
Jak tomu zabránit?
Při koupi klíče je třeba věnovat dostatečnou pozornost výběru materiálu a také firmy, která vám ho vyhotoví.
3. Poškozený nebo znečištěný zámek
Mechanismus uzamykání je poškozen v důsledku koroze nebo nečistot, které se v něm nacházejí. Klíč se nemůže dostat do cylindrické vložky tak jednoduše a může se při vyjímání z drážky zaseknout nebo zlomit.
Kromě toho, poškozeným zámkem se zjednodušuje práce zlodějům. Speciálně tehdy, pokud se chystáte na několikadenní výlet a nezpozorujete poškození.
Jak tomu zabránit?
I o zámek je třeba se starat. Tipy na údržbu zámku najdete na konci článku.
V případě, že je zámek poškozen, je možná čas jej vyměnit – ideálně za zámek s bezpečnostní vložkou. Jednou z jeho výhod je i to, že klíč do takového zámku nelze bez speciální karty s kódem duplikovat. Při ztrátě či zcizení klíče se překóduje bezpečnostní vložka (vložka zůstává stejná, mění se vnitřní stavítka), takže není ani nutné kupovat novou.
Jak vybrat zlomený klíč ze zámku?
Pokud vám při odemykání nebo zamykání zůstala v ruce pouze polovina klíče, nemusíte okamžitě volat odborníky. Níže najdete 4 návody, pomocí kterých můžete zkusit vybrat zlomený klíč svépomocí. Na každý z nich vám postačí běžné nářadí, které najdete v kuchyni, koupelně či dílně.
Jak odstranit zlomený klíč za pomoci nůžek?
Na vyjmutí zlomeného klíče budete potřebovat:
- ostré nůžky
- pinzetu
Náročnost: nízká
Postup: Vrchní část klíče zcela oddělte od zaseknuté části. Vezměte si menší nůžky a ujistěte se, že jsou dostatečně ostré. Špičkou nůžek přichyťte zlomenou část klíče z boční strany. Zatlačte na klíč a snažte se ho z boku vytisknout. Když se zlomená část povytáhne alespoň o 0,5 cm, seberte pinzetu a zbytek vytáhněte.
Jak vybrat zlomený klíč za pomoci náhradního klíče?
Na vyjmutí zlomeného klíče budete potřebovat:
- náhradní klíč, který pasuje do konkrétní zámky
- nůžky nebo pinzetu
Náročnost: nízká
Postup: Pokud máte po ruce náhradní klíč, vytahování může být o něco jednodušší. Z druhé strany zámky zatlačte náhradní klíč, díky čemuž vytisknete zlomenou část. Když se zlomený klíč z druhé strany mírně povytáhne, zbytek vytáhněte za pomoci nůžek nebo pinzety.
Jak vybrat zlomený klíč za pomoci špendlíku?
Na vyjmutí klíče budete potřebovat:
- špendlík
- pinzetu
Náročnost: střední
Postup: Vezměte obyčejný špendlík, který ohnete ve vzdálenosti asi 0,5 – 1 mm od ostrého konce. Vytvoříte tak malou páku, kterou vložíte do spodní části drážky. Pomocí ohnutého špendlíku se pokuste klíč vypáčit zespodu a následně i z boční části. Když se vám ho podaří vybrat alespoň na 0,5 cm, použijte pinzetu a zlomenou část klíče vytáhněte.
Jak vybrat zlomený klíč za pomoci vrtačky?
Na vyjmutí klíče budete potřebovat:
- vrtačku
- vrták
- nůžky
Náročnost: vysoká
Postup: Tento způsob je určen pro zručné domácích kutily a vyžaduje náročnější nářadí. Očistěte přední část zámku. Navrtejte malou dírku ve vzdálenosti asi 1 mm od drážky do hloubky asi 1,5 až 2 mm. Následně se pokuste o vrtání šikmo.
Když se dostanete na úroveň klíče, vezměte nůžky a zlomenou část vytáhněte. Postupujte však velmi opatrně, protože jinak můžete zámek poškodit nebo rozbít. Tento způsob se doporučuje jako poslední možnost, protože je velmi náročný a vyžaduje opravdu precizní práci.
Jak na zaseknutý klíč?
Pokud se vám nepodařilo klíč zcela zlomit, ale zůstal zaseknutý v cylindrické vložce, máte ještě šanci ho vytáhnout v vcelku. Vezměte si jakékoliv mazivo (například olej nebo WD) a injekční stříkačkou ho vstříkněte do klíčové dírky. Počkejte několik minut a klíč zkuste otočit ze strany na stranu, aby se mazivo lépe dostalo do celé vnitřní části zámku. Proces opakujte.
Po 15 – 20 minutách zkuste klíč ze zámku vytáhnout. Pokud se nepohne ani po několika promazání, vyzkoušejte jeden ze způsobů, které jsme uvedli výše. Musíte však být velmi opatrný, abyste klíč v zámku nezlomili.
Po vyjmutí klíče okamžitě zkontrolujte, v čem je problém. Příčinou zaseknutí klíče může být zámek nebo samotný klíč. Pokud je klíč ohnutý nebo nalomený, v žádném případě ho nedávejte zpět do zámku. Při dalším pokusu by se mohl zcela zlomit. Klíč se rovněž nesnažte slepit, ohnout do opačné strany nebo vyrovnat. Navštivte nejblížší zámečnictví, které vám vyrobí náhradní klíč.
3 tipy, jak pečovat o zámek
Druhou nejčastější příčinou zaseknutého klíče je znečištěný nebo poškozený zámek. Koroze, mráz, velké množství prachu a nečistot – to vše může způsobit to, že se váš klíč zasekne. Jak zámek udržovat tak, aby tato situace nenastala?
Minimálně 2x do roka zámek promažte
Mnoho lidí nepřikládá promazání zámku velkou důležitost. Nicméně, tato rychlá a jednoduchá činnost vám ušetří množství problémů v budoucnosti. Vyberte si takové mazivo, které nepoškodí ochrannou vrstvu kovu proti korozi a dokáže například i zámek rozmrazit.
Nikdy neotvírejte zámek nehodící se klíčem
I přesto, že dva klíče ve vašem svazku vypadají opravdu podobně, nepasují do téhož zámku. Odlišují se od sebe malými detaily, díky kterým jsou originální. Při odemykání nebo zamykání použijte vždy pouze klíč, který je na daný zámek určený.
Pravidelně kontrolujte vnější části zámku
Jednou za čas věnujte pozornost vnější části zámku a dotáhněte šrouby na klikách nebo kování. Pokud by šrouby zůstaly dlouhodobě uvolněné, zvyšuje se šance poškození.
Alternativní možnosti otevírání dveří
Po zkušenosti ze zablokováním nebo zlomeným klíčem jste na klasický způsob odemykání dveří zanevřeli? Vybrat si můžete jedno z alternativních řešení, které je u nás čím dál tím více rozšířené.
Otevírání dveří čipem
Otevírání dveří za pomoci čipu už dávno není žádnou novinka. S tímto systémem se setkáte například u vchodových dveří moderních bytovek. Čip přiložíte na příslušné místo a řídící jednotka ho načte. Následně se dveře otevřou.
Výhodou čipu je jednoduché a rychlé otevírání dveří. Ve velkém svazku nemusíte hledat ten správný klíč a nemůže se stát, že se vám zasekne nebo rozlomí. Musíte si však dát pozor, abyste jej neztratili.
Otevírání dveří kartou
Dveře můžete otevřít i za pomoci karty. Tento způsob funguje stejně jako čip. Kartu přiložíte k čtečce a dveře se odemknutí. Kartu lze uložit například do peněženky, abyste se ujistili, že ji máte stále po ruce.
Otevírání dveří pomocí otisku prstu
Mezi modernější alternativy otevírání dveří patří odemykání a zamykání pomocí otisku prstu. Dveře se otevírají pomocí čtečky otisku prstu, takže se nemusíte bát ztráty nebo odcizení klíčů.
Otevírání dveří přes aplikaci
Zámek dveří je nastaven tak, aby se odemkla nebo zamkla prostřednictvím aplikace v telefonu. Celý proces ovládáte přes bluetooth z maximální vzdálenosti cca 2 m.
Nezapomínejte však, že výběr vhodných dveří je stejně důležitý, jako výběr zámku a způsobu otevírání dveří.