Znáte jednotlivé kuchyňské zóny?

Kuchyň všech rozměrů i velikostí lze zařídit krásně a prakticky. Stačí dodržet jedno základní pravidlo. Zkuste si svou kuchyň rozdělit na jednotlivé zóny a uvidíte, že se tím vaše práce zefektivní a začne vás tak i více bavit.

Srdcem každého domova je právě kuchyň a nemusí nutně záležet na tom, kolik prostoru máte zrovna k dispozici. Stačí totiž přemýšlet dopředu a ne bez výhrad přijmout schéma, které je již v bytě nebo domku zabudováno. Při chytré organizaci a důmyslném zařízení pro vás totiž práce v kuchyni přestane být prací a stane se spíše koníčkem a zábavou.

Dodržte pravidlo 5 zón

Úkony v kuchyni na sebe při vaření plynule navazují a chytrým rozmístěním si nejen usnadníte práci, ale budete mít po ruce vždy to, co zrovna potřebujete bez zbytečného chození z místa na místo. Právě z tohoto důvodu je dobré kuchyň rozdělit celkem do pěti zón – vyčlenit místo pro zásoby, místo pro ukládání věcí, dále rozlišit zóny mytí, přípravy a vaření.

1. Zóna se zásobami

Koncentrujte všechny suroviny a potraviny určené k vaření na jedno místo. Součástí zóny se zásobami je lednice, mrazák a další úložné prostory určené pro skladování. Otevřené nebo nebalené suroviny, hojně využívané při vaření, by pak měly být umístěny v zóně přípravy.

kitchen 2565105 1920

2. Zóna ukládání

pro jednotlivé předměty používané při vaření a především při stolování je vhodné vymezit speciální místo a seřadit je podle frekvence, s jakou jsou během roku užívány – talíře nejníž, dále hrnečky, nejvýš třeba sváteční mísy. Do vrchních a špatně dostupných polic byste měli ukládat především málo potřebné věci, abyste se zbytečným natahováním zbytečně nezdržovali.

3. Mycí zóna

Do mycí zóny patří nejen myčka a dřez, ale také prostory s uloženými věcmi na mytí a čištění. Pokud neumístíte koš někam mimo kuchyňskou linku, obvykle bývá i on v této části kuchyně.

tap 791172 1920

4. Zóna přípravy

Nejdůležitější práce se pak v kuchyni odehrávají v zóně přípravy, jejímuž uspořádání je třeba věnovat zvýšenou pozornost. Chytrým uzpůsobením prostoru se vám podaří mít po ruce nejen nejnutnější pomůcky k vaření, ale i nebalené potraviny, s nimiž nepřetržitě pracujete.

5. Zóna vaření a pečení

Závěrečné fázi vaření a pečení je pak vymezen prostor s varnou deskoupečící a mikrovlnou trouboudigestoří a dalšími obdobnými spotřebiči. V této části kuchyně probíhají všechny dokončovací fáze vaření.

S rozvržením jednotlivých kuchyňských zón vám samozřejmě velice pomůže výběr vhodné kuchyňské linky, která už zóny svým navržením nějakým způsobem kopíruje. Díky chytré organizaci urychlíte přípravu jídel, omezíte zmatené pobíhání a zároveň docílíte toho, že se z práce ve své kuchyni budete těšit, a na vaše výsledky pak i celá rodina.

Čtěte dál!

Navštivte Plzeňský veletrh – úspory i nákupy

Plzeňský stavební veletrh „Moderní dům a byt“ a veletrh kosmetiky, módy...

Podzimní FOR INTERIOR se představí ke konci září

Veletrh nábytku, interiérů a bytového designu FOR INTERIOR je místem s...

Zveme vás na 15. ročník veletrhu FOR DECOR & HOME, který nabídne velkolepé vánoční expozice

15. ročník kontraktačně-prodejního veletrhu dekorací, bytových a kuchyňských doplňků a dárkového...

Komentáře

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Oblíbené články

Jak umíchat Aperol Spritz – přísady a poměry

Aperol Spritz je koktejl pocházející z Itálie, složený z...

Hmyz v bytě: Jak se zbavit malého hmyzu v domácnosti

Nežádoucí hmyz v bytě nás může pořádně potrápit. Ale...

Jak udržovat živý plot

Jednou z možností, jak esteticky oddělit zahradu od okolí...