Znáte legendu o svatém Mikuláši?

Mikuláš každoročně v prosinci naděluje sladkosti všem poslušným dětem. K této tradici se váže zajímavá legenda, kterou popíšeme na následujících řádcích. Dozvíte se také, kdy nás letos navštíví Mikuláš a jak si kreativně vyrobit Mikuláše z papíru nebo toaletního papíru.

Kdy přijde Mikuláš?

Příchod Mikuláše můžete každoročně zjistit podle data v kalendáři, kdy má Mikuláš narozeniny. Mikuláš se sice slaví 6. prosince, ale sladkosti nosí poslušným dětem už den předtím večer. Mikuláš k vám tedy přijde 5. prosince 2022 večer. Pokud jste poslouchali, nechá ti v botě tvé oblíbené sladkosti. A možná tě navštíví i s čertem a andělem.

Legenda o svatém Mikuláši

Kdysi dávno, v daleké zemi, které dnes říkáme Turecko, žil chlapec jménem Mikuláš. Když Mikuláš dospěl, zdědil velké bohatství. Ale nevěděl, co s ním, a tak se rozhodl pomáhat lidem, kteří potřebovali peníze. Lidé žijící ve městě byli hrdí, a tak se rozhodl, že jim pomůže tajně.

Mikuláš změnil osud tří chudých dcer

Každý večer se Mikuláš převlékal a tajně rozdával obyvatelům jídlo, oblečení a peníze. Obzvlášť si oblíbil rodinu se třemi dcerami. Jejich otec byl nešťastný, protože byli velmi chudí a nemohli si dovolit zaplatit věno. Proto se rozhodl prodat dcery do nevěstince. Když to Mikuláš zjistil, tajně vyhodil tři pytle plné zlata do rodinného komína. Rodina byla nadšená, protože dcery se díky těmto penězům mohly šťastně vdát.

Od té doby se Mikuláš každý rok v prosinci převléká a tajně nosí dárky všem chlapcům a děvčatům. I po tolika letech je Mikuláš stále oslavován pro svou štědrost a laskavost k dětem. Na počest svatého Mikuláše se dnes v mnoha zemích světa rozdávají dětem balíčky plné sladkostí.

shutterstock 1922947187

Jak si vyrobit Mikuláše?

Nemůžete se dočkat příchodu Mikuláše? Zatím si alespoň jednoho vyrobte z materiálů, které máte doma. Děti tuto činnost milují a rády si vyrobí vlastního Mikuláše na celé svátky.

Vyrobte si Mikuláše z papíru

Papírového Mikuláše si můžete vystavit na nástěnce nebo připevnit na ledničku pomocí magnetů.

Krok 1: Vezměte si bílý papír, položte ho na stůl a tužkou na něj obkreslete menší talíř. Vystřihněte kruh a nůžkami vytvořte na půlkruhu třásně, které budou představovat Mikulášovy vousy.

Krok 2: Poté vezměte červený papír a vystřihněte ho do tvaru čepice. Následně vystřihněte z bílého papíru malé kolečko a připevněte ho na špičku čepice.

Krok 3: Jako pozadí zvolte jiný papír libovolné barvy. Doporučujeme například nebesky modrou. Nejprve na papír nalepte bílé kolečko, které bude představovat Mikulášovy vousy a vlasy.

Krok 4: Poté vystřihněte z papíru tělové barvy obličej. Přilepte ho na bílý kruh. Z papíru vystřihněte oči a nos a nalepte je na obličej. Ústa můžete nakreslit ve spodní části bílého kruhu.

Krok 5: Nakonec přilepte mikulášskou čepici a je hotovo.

shutterstock 1835440036

Vyrobte si Mikuláše z toaletní ruličky

Mikuláš z toaletní ruličky je ideální jako dekorace na poličku nebo okenní parapet v dětském pokoji.

Krok 1: Vezměte ruličku z toaletního papíru a zabalte ji do červeného papíru. Udělejte to tak, aby horní třetina ruličky vyčnívala nad ruličkou. Odstřihněte přebytečný papír a na vyčnívající část papíru nalepte malé kolečko. Na kolečko namalujte oči a nos.

Krok 2: Z vaty vytvarujte bradu a přilepte ji k papíru tekutým lepidlem.

Krok 3: Z červeného papíru vytvořte malý čtverec a stočte ho do kuželu, který bude představovat klobouk. Klobouk dále ozdobte vatou a přilepte ho na Mikulášovu hlavu.

Krok 4: Nakonec hotového Mikuláše připevněte lepidlem k roličce.

Který z našich tipů vyzkoušíte s dětmi doma? Bude to papírový Mikuláš nebo Mikuláš z toaletního roličky?

Čtěte dál!

Dobře bydlet pomáhá STAVOTECH Olomouc 

Covid, inflace, války za humny, energetická chudoba – posledních pár let...

HLASUJTE PRO NEJ INTERIÉR V ČR!

Pokud se zajímáte profesně nebo jen uživatelsky o interiérový design, jistě...

Veletrh úspor v Uherském Hradišti

Veletrh úspor je výstižný název oblíbené stavební výstavy Stavba – Teplo...

Komentáře

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Oblíbené články

Jak umíchat Aperol Spritz – přísady a poměry

Aperol Spritz je koktejl pocházející z Itálie, složený z...

Hmyz v bytě: Jak se zbavit malého hmyzu v domácnosti

Nežádoucí hmyz v bytě nás může pořádně potrápit. Ale...

Jak udržovat živý plot

Jednou z možností, jak esteticky oddělit zahradu od okolí...